Vedci odhalili, kedy nastane „súdny deň“. Zrážka s asteroidom bude mať silu 22 atómoviek

  • Asteroid by spôsobil haváriu silnú ako 22 atómových bômb
  • Vedci, odhalili presný dátum, kedy by mohlo k tragédii dôjsť
Asteroid a ukážka výbuchu atómovej bomby.
Ilustračné foto Flickr/NASA Goddard Space Flight Center, Flickr/The Official CTBTO Photostream
  • Asteroid by spôsobil haváriu silnú ako 22 atómových bômb
  • Vedci, odhalili presný dátum, kedy by mohlo k tragédii dôjsť

Asteroid Bennu, ktorý by mohol naraziť na zemský povrch, by spôsobil haváriu takú silnú ako 22 atómových bômb. Podľa portálu The Economic Times vedci odhalili presný dátum, kedy sa tak môže stať. 

Čierny asteroid Bennu, pomenovaný podľa staroegyptského božstva, má priemer približne 550 metrov a okolo planéty Zem prechádza každých šesť rokov. Vedci svoje katastrofické výpočty zdieľali s verejnosťou. 

Súdny deň

Podľa vedcov by mohlo dôjsť k tragédii obrovských rozmerov dňa 24. septembra 2182. Síce je tento súdny deň veľmi ďaleko, no americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) už pracuje na tom, aby tomuto desivému stretu zabránili.

K asteroidu bola iba pred niekoľkými rokmi pritom vyslaná kozmická loď, ktorá mala za úlohu zozbierať vzorky. Vedci dúfajú, že práve tie im pomôžu zabrániť možnému katastrofickému stretu.

Otvorenie časovej kapsuly

Približne 250 gramov hornín a prachu, ktoré boli pred tromi rokmi zozbierané zo vzdialeného asteroidu, sa úspešne dostalo na Zem, čo podľa NASA „otvorí časovú kapsulu k počiatkom našej slnečnej sústavy“. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry DPA.

Za potlesku tímu vedcov NASA sa na živých záberoch ukázalo, ako kapsula na padáku zostúpila v americkom štáte Utah a ukončila svoju šesť miliárd kilometrov dlhú cestu.

„Nemožné sa stalo možným,“ povedal šéf NASA Bill Nelson a zablahoželal spolupracovníkom k tomu, že na Zem priniesli najväčšiu vzorku asteroidu v histórii.

„Pomôže to vedcom skúmať vznik planét, zlepší to naše chápanie asteroidov, ktoré by mohli prípadne naraziť do Zeme, a prehĺbi to naše chápanie vzniku slnečnej sústavy a jej formovania,“ vyhlásil Nelson.

Najväčšia vzorka, aká bola kedy odobratá

Kapsula so vzorkou, chránená tepelným štítom a spomalená padákmi, pristála v púšti a potom ju previezli do laboratórií NASA v štáte Texas na preskúmanie.

Ide o prvú vzorku asteroidu, ktorú sa podarilo úspešne dopraviť na Zem v histórii NASA – a pravdepodobne o najväčšiu vzorku, aká bola kedy odobratá.

OSIRIS-REx opúšťa asteroid Bennu.
zdroj: Flickr/NASA Goddard Space Flight Center

Sonda bola vypustená z kozmodrómu NASA na Myse Canaveral v septembri 2016 a k Bennu dorazila približne o dva roky neskôr. Po zhodení vzorky sonda okamžite pokračovala v ceste k ďalšiemu asteroidu nazvanému Apophis.

V októbri 2020 sonda počas komplikovaného niekoľkohodinového manévru odobrala vzorku z asteroidu Bennu.

Objav exoplanéty

Vedci z NASA okrem toho iba nedávno objavili exoplanétu s oceánom vody, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

Exoplanétu K2-18b preskúmal vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba. Na planéte s 8,6-násobkom hmotnosti Zeme odhalil prítomnosť molekúl na báze uhlíka vrátane metánu a oxidu uhličitého. To by mohlo znamenať prostredie vhodné na hľadanie života, uvádza pondelkové vyhlásenie NASA.

Pod atmosférou exoplanéty K2-18b bohatej na vodík sa môže nachádzať oceán tvorený vodou a tiež dimetylsulfid (DMS). DMS na Zemi produkujú výhradne živé organizmy, najmä fytoplanktón žijúci v moriach.

K2-18b obieha svoju hviezdu v obývateľnej zóne a obsahuje molekuly na báze uhlíka, to však automaticky neznamená, že na nej existuje život, uvádza NASA. Veľkosť planéty naznačuje prítomnosť vysokotlakého ľadu známeho z Neptúnu, atmosféra je však tenšia, bohatá na vodík. Oceán je tiež príliš horúci na to, aby v ňom mohol vzniknúť život.

„Naším konečným cieľom je nájsť život na obývateľnej exoplanéte. Ak by sa to podarilo, revolučne by to zmenilo naše chápanie nášho miesta vo vesmíre,“ vyhlásil astronóm z Univerzity v Cambridge a hlavný autor štúdie Nikku Madhusudhan.

Vedci pojmom exoplanéta označujú všetky planéty vo vesmíre obiehajúce okolo inej hviezdy, ako je naše Slnko. Vznikol skrátením slovného spojenia „extrasolárna planéta“.

Zdroje: The Economic Times, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá