Vedci odhalili, ktorá skupina je náchylnejšia na opätovné nakazenie koronavírusom. Patríš do nej aj ty?
- Niekoľko ľudí už prekonalo koronavírus hneď dvakrát
- U starších ľudí vraj očkovanie ostáva doležitým faktorom aj po prekonaní ochorenia
- Niekoľko ľudí už prekonalo koronavírus hneď dvakrát
- U starších ľudí vraj očkovanie ostáva doležitým faktorom aj po prekonaní ochorenia
Mnohí, ktorým sa do rúk dostal výsledok s pozitívnym testom a priebehom ochorenia si už prešli, nadobúdajú pocit, že sa ich to ďalej netýka. Nemusí to však byť zaručene pravdou. Čoraz častejšie sa stretávame s ľuďmi, ktorí sa opätovne koronavírusom nakazili. Portál Psyblog v súvislosti s reinfekciou COVID-19 uvádza, že niektoré skupiny ľudí sú na ňu náchylnejší.
1 z 200 ľudí
Ak máš menej ako 65 rokov a mal si COVID-19, pravdepodobne sa opätovného nakazenia nemusíš obávať najmenej šesť mesiacov po infekcii. „Osoby, ktoré majú viac ako 65 rokov, sú vystavené vyššiemu riziku opätovného nakazenia,“ uvádza Psyblog.
Podľa nových štúdii je miera ochrany pred opätovným ochorením na COVID-19 u ľudí nad 65 rokov 47 %. U mladších osôb číslo dosahuje až 80 %. Štúdie v priebehu mesiacov marec až december 2020 analyzovali údaje z testov na COVID od 4 miliónov ľudí z Dánska.
Ukázalo sa, že väčšina ľudí, ktorí COVID-19 prekonali, bola proti reinfekcii chránená. Iba 0,65 % ľudí opätovne do rúk dostalo pozitívny výsledok testu, čo znamená, že asi 1 z 200 ľudí mal pozitívny test na COVID dvakrát za sebou.
Ako sme už uviedli vyššie, riziko predstavujú najmä seniori. Spoluautor štúdie, doktor Steen Ethelberg, pre Psyblog uviedol: „Naša štúdia potvrdzuje to, čo naznačovalo aj množstvo ďalších: reinfekcia COVID-19 je u mladších a zdravých ľudí zriedkavá. Starším ľuďom ale hrozí väčšie riziko opätovného nakazenia. Vzhľadom na výsledky je možné poukázať aj na to, aké dôležité je, aby ľudia dodržiavali nariadené opatrenia, ktoré majú chrániť nás a ostatných navôkol. Áno, dokonca to robíme aj pre ľudí, ktorí COVID-19 mali.“
Budú potrebné ďalšie štúdie
CNBC uvádza, že analýza tiež naznačuje, že očkovanie by malo byť umožnené aj ľuďom, ktorí ochorenie prekonali. Práve u starších ľudí sa vraj nemožno spoliehať na prirodzenú ochranu. Aj keď predchádzajúce štúdie naznačovali, že imunita voči Covid-19 po jeho prekonaní by mala trvať najmenej šesť mesiacov, najnovší výskum poskytuje pohľad, ktorý sa líši v závislosti od vekových skupín.
Ako však samotní vedci uvádzajú, nemusí byť platný pre nové kmene vírusu, ktoré sa objavili koncom minulého roka.
„Variant objavený v Spojenom kráľovstve sa stal dominantným napríklad v Európe, nakoľko je prenosnejší. Na posúdenie opätovného nakazenia pri rôznych kmeňoch vírusu budú potrebné ďalšie štúdie,“ uvádza CNBC.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: PSYBLOG, CNBC