Vedci odhalili nebezpečné „špinavé tajomstvo“ v toaletnom papieri. Krajiny chcú celoplošný zákaz

  • Viac ako 700 miliónov stromov sa ročne spotrebuje na toaletný papier
  • Nebezpečné látky sa do papieru dostanú v procese výroby
Toaletný papier, čistička vody
Ilustračný obrázok Unsplash/Erik Mclean, Ivan Bandura
  • Viac ako 700 miliónov stromov sa ročne spotrebuje na toaletný papier
  • Nebezpečné látky sa do papieru dostanú v procese výroby

Sú veci, bez ktorých sa v živote nezaobídeme. Súvisia s našimi základnými potrebami, ako sú jedlo, pitie či oddych. Práve s jedlom, respektíve s pitím, súvisí aj činnosť, ktorú voľky-nevoľky praktikujeme na pravidelnej báze a potrebujeme na ňu zdanlivo tak triviálnu a neškodnú vec, akou je toaletný papier.

Portál The World Counts podotýka, že o nevyhnutnosti toaletného papiera pre náš bežný život svedčí fakt, že podľa odhadov sa každý rok v rámci celého sveta spotrebuje 184 miliárd kotúčov toaletného papiera, čo si vyžaduje výrub viac ako 700 miliónov stromov a to je, samozrejme, veľká rana pre životné prostredie.

QS Supplies dopĺňa, že priemerný obyvateľ Portugalska, čo je krajina s najväčšou priemernou spotrebou toaletného papiera na svete, za svoj život použije 1 035 kilometrov tohto výrobku. Zdá sa však, že rúbanie lesov nie je jediným problémom spojeným s toaletným papierom. 

Hlavný zdroj takzvaných večných chemikálií

EU Observer totiž píše, že vedci z Floridskej univerzity zistili, že toaletný papier môže byť tiež hlavným zdrojom znečistenia životného prostredia kvôli perfluorovaným a polyfluorovaným látkam (PFAS), známejším ako večné chemikálie.

„Pýtali sme sa sami seba, kde sa používa chemikália, a jedným z produktov je papier, preto sa pozeráme na toaletný papier. Naše výsledky naznačujú, že toaletný papier by sa mal považovať za potenciálne hlavný zdroj PFAS vstupujúcich do systémov čistenia odpadových vôd,“ poznamenal autor štúdie Timothy Townsend, profesor environmentálneho inžinierstva na Floridskej univerzite.

Jeho tím odobral vzorky toaletného papiera a kalu z odpadovej vody z Afriky, Ameriky a Európy, pričom hľadal prítomnosť 34 rôznych typov PFAS.

Britský The Guardian vysvetľuje, že PFAS sú triedou približne 14 000 chemikálií, ktoré sa zvyčajne používajú na výrobu tisícok spotrebných produktov odolných voči vode, škvrnám a teplu. Nazývajú sa aj „večné chemikálie“, pretože sa prirodzene nerozkladajú a sú spojené s rakovinou, komplikáciami plodu, ochoreniami pečene, obličiek, autoimunitnými poruchami a inými vážnymi zdravotnými problémami.

Pri najnovšej štúdii odborníci použili 21 najznámejších značiek toaletných papierov zo Severnej Ameriky, západnej Európy a Afriky, ale ich konkrétne názvy nezverejnili. Avšak všetky vzorky obsahovali PFAS, konkrétne šesť druhov.

Vedci neskúmali vplyv týchto chemikálií na ľudské zdravie, zaujímala ich kontaminácia odpadových vôd. A na základe výsledkov spláchnutý toaletný papier považujú za jeden zo zásadných znečisťovateľov vody večnými chemikáliami.

Návrh na plošný zákaz večných chemikálií

„Neponáhľam sa s výmenou toaletného papiera a nehovorím, že ľudia by ho mali prestať používať alebo aspoň znížiť jeho množstvo. Problém je v tom, že identifikujeme ďalší zdroj PFAS a to zdôrazňuje, že chemikálie sú všadeprítomné,“ pre The Guardian povedal ďalší z autorov štúdie Jake Thompson.

V tejto súvislosti je pozitívna správa, že Európska agentúra pre chemické látky uvažuje o celoplošnom zákaze večných chemikálií v rámci Európy, pokiaľ ide o spotrebný tovar, kozmetiku, potravinové obaly či textil. Agentúra Reuters na začiatku februára informovala, že za touto iniciatívou stojí päť štátov: Nemecko, Holandsko, Dánsko, Švédsko, ako aj Nórsko, ktoré nie je členom EÚ.

Zdroje: The World Counts, QS Supplies, EU Observer, The Guardian, Reuters

Najnovšie videá

Trendové videá