Vedci odhalili nečakaný spúšťač svrbiaceho ekzému. Takmer každý pacient mal ma koži konkrétnu baktériu
- Ekzém je neuveriteľne nepríjemné ochorenie kože, ktoré sužuje život množstvu ľudí
- Vedci v štúdii odhalili, že za jeho vznikom stojí úplne iný spúšťač
- Ekzém je neuveriteľne nepríjemné ochorenie kože, ktoré sužuje život množstvu ľudí
- Vedci v štúdii odhalili, že za jeho vznikom stojí úplne iný spúšťač
Ekzém, známy tiež ako atopická dermatitída, je chronické zápalové ochorenie kože, ktoré sužuje nespočetné množstvo ľudí. Postihuje nielen deti a teenagerov, ale aj jedného z desiatich dospelých. Sprevádza ho neustále a nepríjemné svrbenie.
Až donedávna vedci verili, že hlavnými spúšťači tohto neúnosného svrbenia sú bunky imunitného systému a zápalové molekuly, ktoré produkujú. Do hry však vstúpil nový objav.
Ekzém spôsobuje niečo iné, než sme si doteraz mysleli
Vedci nedávno v novej štúdii identifikovali prekvapivého vinníka, ktorý stojí za neúnosným ochorením kože. Za všetko vraj môže baktéria zvaná Staphylococcus aureus.
V sérii dôkladne vykonaných experimentov tím expertov, predovšetkým zameraný na výskum v Spojených štátoch, prišiel na nový mechanizmus, ktorý stojí za svrbením spojeným s ekzémom.
„Identifikovali sme úplne nový mechanizmus stojaci za svrbením – baktériu Staph aureus, ktorá sa nachádza u takmer každého pacienta trpiaceho touto chronickou chorobou,“ vysvetlil hlavný autor štúdie, Isaac Chiu, imunológ na Harvard Medical School. Ukázalo sa, že svrbenie môže spôsobiť samotný mikrób.
Na to, aby preskúmali úlohu Staphylococcus aureus pri svrbení spojenom s ekzémom, sa vedci obrátili na zvieracích experimentov. Obtočili myši v gáze naloženej v roztoku s baktériou S. aureus, aby vytvorili model ekzému u ľudí.
Výsledky expertov šokovali. Myši obalené gázou s baktériou si začali intenzívne škriabať svoje rany. Následná analýza odhalila, že baktérie sa zhromažďovali okolo senzorických nervových zakončení v zapálenom povrchovom kožnom tkanive, teda v epiderme.
Sériou experimentov skúmali svrbenie
Aby zistili presne, ako Staphylococcus aureus spúšťa svrbenie u myší, vedci uskutočnili sériu experimentov. Systematicky testovali rôzne kmene S. aureus upravené tak, že im chýbali konkrétne časti molekulárnej výzbroje baktérie.
Po vylúčení deviatich iných kandidátov Chiu a jeho kolegovia identifikovali jeden enzým, konkrétne proteázu V8. Tento enzým, ktorý S. aureus uvoľňuje pri kontakte s kožou, aktivuje ďalší proteín, PAR1. Ten stimuluje senzorické neuróny zodpovedné za svrbenie.
Keď myši vystavili baktérii S. aureus bez proteázy V8, škrabali sa výrazne menej, a ich koža prejavovala menej príznakov šupinatosti a podráždenia. Navyše, keď zvieratá liečili liekom, ktorý blokoval PAR1, ich symptómy sa tiež zmiernili. Tieto zistenia ponúkli nádej pre tých, ktorí sa trápia neustálym svrbením kvôli ekzému.
Vedci spozorovali počas výskumu zaujímavú vec. Imunitné bunky sa nepodieľali priamo na spúšťaní svrbenia. Dokonca aj myši, ktorým chýbali mastné bunky a bazofily, dva typy imunitných buniek, ktoré sa obvykle podieľajú na alergických reakciách a svrbení, pokračovali v škriabaní po kontakte so spomínanou baktériou.
Nádej na správnu a efektívnu liečbu
Tento objav predstavuje kľúčový bod, pretože poukázal na to, že zápal nemusí byť nevyhnutne hlavným spúšťačom svrbenia pri ekzéme.
Väčšina súčasných liečebných metód pre ekzém sa zameriava predovšetkým na uľahčenie svrbenia kože, upokojenie imunitného systému a obnovenie kožnej bariéry. Aj keď tieto metódy prinášajú úľavu mnohým pacientom, neposkytujú definitívnu liečbu. Avšak objav, že Staphylococcus aureus a jeho proteáza V8 spúšťajú svrbenie, otvára nové cesty pre možné liečby.
Blokátor PAR1, ktorý preukázal sľubné výsledky vo výskume, sa dnes už používa na prevenciu krvných zrazenín u ľudí, čo naznačuje, že by sa mohol využiť aj pre liečbu ekzému. Na to však vedci musia vykonať ďalší výskum.
Odborníci špekulujú aj o tom, či tieto mikróby využívajú cyklus svrbenia a škrabania na uľahčenie svojho šírenia do iných častí tela alebo na neinfikovaných hostiteľov. Hoci táto myšlienka zostáva zatiaľ len hypotézou, poukazuje na komplexnosť ekzému a potrebu neustáleho výskumu na úplné objasnenie jeho tajomstiev.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Cell, Science Alert