Vedci odhalili pravdu o populárnej zelenej šťave. Spoznaj skutočné účinky nápoja, ktorý spôsobil ošiaľ
- Zázračný nápoj alebo len marketingový trik?
- Pozreli sme sa na skutočné benefity populárnej zelenej šťavy
- Zázračný nápoj alebo len marketingový trik?
- Pozreli sme sa na skutočné benefity populárnej zelenej šťavy
Zelená šťava zo zeleru sa v posledných rokoch stala hitom medzi milovníkmi zdravého životného štýlu. Mnohí ju považujú za všeliek, ktorý dokáže zázraky s ich zdravím. Pravda je však niekde uprostred – zelerová šťava má svoje benefity, ale nie je to žiadny zázračný nápoj.
Ak sleduješ sociálne siete, určite si už narazil na fotky influencerov s pohárom zelenej šťavy v ruke. Tento trend prišiel z USA a rýchlo sa rozšíril do celého sveta. Zelerová šťava sa stala symbolom zdravého životného štýlu a detoxikácie.
Pozreli sme sa spolu na to, čo skutočne dokáže táto zelenina z čeľade mrkvovitých. Veda nám dáva jasné odpovede na to, ktoré zdravotné benefity sú podložené výskumom a ktoré sú len marketingovými sľubmi.
Čo obsahuje zelerová šťava?
Keď si dáš pohár čerstvej zelerovej šťavy, dopraješ svojmu telu poriadnu dávku vitamínov a minerálov. Ako informuje portál Medical News Today, v jednej 240 ml porcii nájdeš len 33 kalórií, ale zato množstvo prospešných látok. Podľa štúdie z amerického ministerstva poľnohospodárstva obsahuje vysoké množstvo vitamínu K, A, B6 a C.
Zaujímavé je, že zeler obsahuje aj dve významné antioxidačné látky – apigenín a luteolín. Práve tieto látky stoja za mnohými zdravotnými benefitmi. Výskum publikovaný v Journal of Nutrition (2019) potvrdil ich protizápalové účinky.
Musíš však počítať s tým, že odšťavením prídeš o vlákninu, ktorá zostane v odpade. Preto je dobré kombinovať pitie šťavy aj s konzumáciou celého zeleru.
Skutočné zdravotné benefity
Vedci z Harvardovej univerzity v štúdii potvrdili, že pravidelná konzumácia zelerovej šťavy môže pomôcť znížiť krvný tlak. Výskum ukázal, že látky obsiahnuté v zeleri rozširujú cievy a zlepšujú prietok krvi.
Ďalším potvrdeným benefitom je vplyv na zníženie zápalu v tele. Štúdia publikovaná v European Journal of Nutrition (2018) preukázala, že antioxidanty v zeleri dokážu zmierniť zápalové procesy na bunkovej úrovni.
Zelerová šťava môže pomôcť aj pri trávení. Obsahuje enzýmy, ktoré podporujú prirodzené tráviace procesy. Navyše má vysoký obsah vody, čo pomáha s hydratáciou organizmu.
Mýty verzus realita
Často počuješ, že zelerová šťava „detoxikuje“ organizmus. Toto tvrdenie však nie je podložené vedou. Tvoje telo má vlastný detoxikačný systém – pečeň a obličky, ktoré si s toxínami poradia samy.
Mnohí tvrdia, že zelerová šťava pomáha pri chudnutí. Pravdou je, že môže byť súčasťou redukčnej diéty vďaka nízkemu obsahu kalórií, ale sama osebe žiadne zázraky nespôsobí.
Rozšírený je aj mýtus o tom, že zelerovú šťavu musíš piť nalačno. Žiadna vedecká štúdia nepreukázala, že by to malo extra benefity oproti konzumácii v inom čase dňa.
Na čo si dať pozor
Ak patríš medzi alergikov, buď opatrný. Zeler patrí medzi známe alergény a môže vyvolať nepríjemné reakcie. Štúdia z European Food Safety Authority (2017) ho zaradila medzi 14 najčastejších potravinových alergénov.
Dávaj si pozor aj na množstvo. Príliš veľa zelerovej šťavy môže spôsobiť nadmerný príjem sodíka. Jedna stonka obsahuje približne 32 mg sodíka.
Ak užívaš lieky na riedenie krvi, poraď sa s lekárom. Vysoký obsah vitamínu K môže ovplyvniť účinok týchto liekov.
Kedy a ako piť zelerovú šťavu
Mnohí odborníci odporúčajú piť zelerovú šťavu ráno, ale nie je to pravidlo. Dôležitejšia je pravidelnosť a kvalita šťavy. Ideálne je vypiť jeden pohár (asi 250 ml) denne, najlepšie čerstvo pripravený.
Šťavu si priprav vždy čerstvú a vypi ju do 15-20 minút. Po dlhšom státí stráca cenné živiny. Ak ti čistá zelerová šťava nechutí, môžeš ju kombinovať s inými druhmi zeleniny alebo ovocia.
Výskum z Kalifornskej univerzity (2021) ukázal, že najlepšie vstrebávanie živín nastáva, keď piješ šťavu pomaly a po malých dúškoch. Nemusíš ju piť na prázdny žalúdok – môžeš ju zaradiť kedykoľvek počas dňa.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Medical News Today, Science Direct, NHS, USDA