Vedci odkryli tajomstvo dlhovekosti: „150 rokov sa do konca storočia stane normou,“ tvrdí lekár
- Blízky východ chce bojovať proti starnutiu
- Dožiť by sme sa mohli 150 rokov
- Blízky východ chce bojovať proti starnutiu
- Dožiť by sme sa mohli 150 rokov
Vedci sa zaoberajú problémom, ktorý trápi svet. Ľudia síce žijú dlhšie, no pôrodnosť klesá, a tak hrozí sociálna katastrofa. Znamená to totiž, že sa zaťaží sociálny systém. Vedci sa teda zaoberajú tým, ako žiť dlhšie. Na Blízkom východe sa investuje do vedy dlhovekosti, vďaka ktorej by mohla byť očakávaná dĺžka života 90 rokov, píše portál The national news.
Ak budú súčasné trendy pokračovať, ľudia vo veku nad 50 rokov v Rade pre spoluprácu arabských štátov (Gulf Cooperation Council), ktorá zahŕňa arabské krajiny na Arabskom polostrove, ako sú napríklad Bahrajn, Katar, Kuvajt, Omán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty, budú do roku 2025 tvoriť 18,5 % populácie v porovnaní s 14,2 % v roku 2020.
Blízky východ sa totiž stretáva s problémami, ako sú obmedzená dostupnosť špecializovaných liečebných centier, nedostatok miestnych špecializovaných lekárov a nadmerné spoliehanie sa na prácu cudzincov. To by mohlo viesť k rastúcej záťaži zdravotníctva v tejto oblasti.
Dožiť sa 150 rokov má byť normou
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predpokladá, že počet ľudí starších ako 60 rokov sa do roku 2050 zdvojnásobí a do roku 2100 dokonca strojnásobí. „Rýchly vývoj v oblasti kmeňových buniek naznačuje, že ľudstvo je plne schopné prežiť, a dokonca pracovať nad rámec súčasných očakávaní, pričom 150 rokov sa stane normou do konca storočia,“ hovorí lekár z Wellth Clinic Frank Lipman.
Vedci pokračujú vo vývoji účinných liečebných postupov a lepšej včasnej diagnostiky dlhodobých chronických ochorení ako sú rakovina, cukrovka či srdcové choroby. Starnutie je ale pre spoločnosť jedinečná výzva.
„Keď hovoríme o dlhovekosti, veľmi často v skutočnosti nemyslíme to, čo toto slovo znamená – žiť dlhšie,“ povedal Zemer Wang, medicínsky riaditeľ DP World’s Aviv Clinics v Dubaji s tým, že cieľom je žiť zdravšie a dlhšie.
Upozorňuje zároveň na to, že väčšina ľudí, ktorí sa dožívajú vysokého veku, nemá veľmi vysokú kvalitu života. Samotná definícia dlhovekosti je ale dôležitá. Líši sa totiž podľa dĺžky života, pretože zohľadňuje to, koľko rokov žijeme dobre, teda bez obmedzení a chorôb.
Misia proti starnutiu
V oblasti dlhovekosti a preventívnej starostlivosti proti starnutiu sa snažia Spojené arabské emiráty dostať do popredia. Snažia sa tiež bojovať proti obezite s cieľom zastaviť stúpajúci počet ľudí s nadváhou. Otvárajú sa tam špecializované centrá, ktoré sú zamerané na takzvané zdravé starnutie. V Centre kmeňových buniek v Abú Zabí skúmajú od roku 2019 regeneráciu tkanív a omladzovanie starnúcich buniek.
Britský Národný štatistický úrad predpokladá, že tretina detí, ktoré sa narodili v roku 2013 dosiahne vek 100 rokov. Počet ľudí vo veku nad 85 rokov sa podľa amerického Úradu pre sčítanie ľudu do roku 2060 strojnásobí.
Dôležitý je životný štýl
To, akým životným štýlom žijeme, zohráva dôležitú úlohu. Keďže stále viac rozumieme našej genetike, predispozícii k chorobám, veda môže pomôcť predchádzať faktorom, ktoré bránia „zdravému starnutiu“.
„Moderná veda zohráva veľmi dôležitú úlohu, ale stále nie je najpodstatnejším elementom zdravého starnutia. Už mnoho rokov vieme, ako starnúť dôstojne, problémom je osvojiť si na to správny životný štýl,“ povedal doktor Wang.
Jednou z metód je pritom hyperbarická kyslíková terapia. Tá môže pomôcť ľuďom, ktorí dodržiavajú zdravý životný štýl získať určitú výhodu. Doktor vysvetlil, že pomocou tejto terapie dokážu zvrátiť časti procesu starnutia na bunkovej úrovni.
Liečba ozónom
Odpoveďou na spomalenie prirodzeného starnutia by mohla byť aj ozónová terapia. Je to metóda, pri ktorej sa do tela premieta plynný ozón a lieči tak rôzne ochorenia a zmierňuje zápal. Odborníci predpokladajú, že táto terapia má pre okysličenie a zníženie oxidačného stresu potenciálne účinky proti starnutiu.
„Keď sa ako cievny chirurg starám o pacientov, často sa staráme o väčšie žily, ale ozón mojim pacientom pomáha s mikrocirkuláciou. Práve tá lieči, pomáha pri zápaloch a znižuje stres v tele,“ povedal doktor Vincenzo di Donna z Cornerstone Clinic v Dubai Marina.
Kľúčové sú aj v tomto prípade podľa doktora faktory životného štýlu ako sú strava, cvičenie, stres. Dôležitá je takzvaná protizápalová strava, ktorá je bohatá na ovocie, zeleninu, omega 3 mastné kyseliny. Treba tiež pravidelne vykonávať pravidelnú fyzickú aktivitu a zabezpečiť dostatočný spánok. Môže sa tak znížiť riziko chronického zápalu a rýchlosť starnutia.
Zdroje: The national news, WHO, Britský Národný štatistický úrad