Vedci odporúčajú rúška nosiť povinne: Spôsobujú väčší fyzický dištanc aj pravidelnejšie umývanie rúk
- Vedci sa aktívne venovali vplyvu pravidelného nosenia rúška na ľudí
- Ľudia, ktorí nosia rúška pri nakupovaní si udržiavajú väčší dištanc
- Okrem toho si aj pravidelnejšie umývajú ruky
- Vedci sa aktívne venovali vplyvu pravidelného nosenia rúška na ľudí
- Ľudia, ktorí nosia rúška pri nakupovaní si udržiavajú väčší dištanc
- Okrem toho si aj pravidelnejšie umývajú ruky
Nový prieskum zistil, že ľudia, ktorí pravidelne nosia rúško na tvári, udržujú od ostatných osôb väčší fyzický dištanc. Okrem toho sa aj častejšie držia väčších obmedzení. Stránia sa trasenia rúk a častejšie si ich umývajú.
Vedci tento prieskum urobili na 7 000 respondentoch. Pýtali sa ich na názory ohľadne rúšok, ľudí, ktorí ich nenosia.
Autorka štúdie Cornelia Betsch uviedla, že zistenia, ku ktorým dospeli, sú dôkazom, že povinná politika v oblasti rúšok je účinným, spravodlivým a spoločensky zodpovedným riešením proti pandémii koronavírusu.
Radšej si nasadia rúško
Podľa vedcov a nových zistení existuje 13-krát väčšia šanca, že tí, ktorí dodržiavajú opatrenia a pravidelne nosia rúško, sa budú držať ďalej od tých, ktorých stretnú napríklad v obchode.
Taktiež sa snažia vyhýbať ľuďom, ktorí rúška nenosia. Vedci z Erfurte na vzorke 7 000 ľudí aj zistili, že ľudia s rúškom si sedemkrát pravidelnejšie umývajú ruky a dvakrát častejšie sa vyhýbajú podávaniu ruky.
Okrem toho sa aj pravidelnejšie zaoberajú opatreniami, ktoré sa zaoberajú spomalením šírenia pandémie COVID-19.
Prísne pravidlá, úspešnejší boj
V niektorých krajinách sú pokrývky tváre povinné vo verejných dopravných prostriedkoch, obchodoch, reštauráciách, baroch či pri bohoslužbách.
Nedodržiavanie týchto pravidiel je napríklad v Spojenom kráľovstve pokutované od 100 GBP, teda približne 111 €. Suma sa pri každom nedodržaní týchto predpisov zvyšuje a môže dosiahnuť hranicu až 3 200 GBP, čo je 3 557 €.
Rúška sú povinné aj v Nemecku v supermarketoch a vo verejnej doprave a vo Francúzsku vo verejnej doprave. Vedci totiž od vypuknutia pandémie zbierajú dôkazy o účinnosti opatrení. Postupne zistili, že práve nosenie rúška môže pomôcť.
Na základe povinných opatrení spojených s nosením rúška sa zvýšila aj podpora tejto politiky, ktorá viedla k dodržiavaniu ostatných ochranných opatrení a správania.
Spoločenská zmluva
Politika dobrovoľných masiek môže podľa výsledkov prieskumov viesť k zníženej ochote nosenia rúška a väčšej stigmatizácii.
Nosenie rúšok je pre ľudí akousi spoločenskou zmluvou, ktorú vnímajú pozitívne a nedodržiavanie ostatnými vnímajú negatívne a odsudzujúco.
Univerzálne prijatie nosenia rúšok môže podľa vedcov zabrániť až 45 percentám úmrtí spôsobených pandémiou COVID-19 v priebehu dvoch mesiacov.
Výskumný tím tvrdí, že všetky vlády by mali zaviesť povinnú politiku rúšok spolu s oznámením výhod ich nosenia na spomalenie šírenia.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: daylimail.com