Vedci odporučili sterilizovať respirátory parou
- Ide o núdzové riešenie pri nedostatku ochranných pomôcok
- Vždy je lepšie použiť nový respirátor. Avšak, keď žiadny ďalší nemáte, je sterilizácia pomocou vodnej pary cestou, ktorá efektívne eliminuje vírusové častice
- Ide o núdzové riešenie pri nedostatku ochranných pomôcok
- Vždy je lepšie použiť nový respirátor. Avšak, keď žiadny ďalší nemáte, je sterilizácia pomocou vodnej pary cestou, ktorá efektívne eliminuje vírusové častice
Vedci z Vysokej školy chemicko-technologickej (VŠCHT) overili postup, ako najbezpečnejšie sterilizovať jednorazový respirátor FFP3 pomocou pary a mikrovlnnej rúry. Zdôraznili, že ide o núdzové riešenie pri nedostatku ochranných pomôcok. V tlačovej správe to dnes za VŠCHT uviedol Michal Janovský.
„Vždy je samozrejme lepšie použiť nový respirátor. Avšak, keď žiadny ďalší nemáte, je sterilizácia pomocou vodnej pary cestou, ktorá efektívne eliminuje vírusové častice a výrazne neznižuje filtračnú schopnosť respirátora,“ povedal spoluautor návodu Marek Šoltys z Ústavu chemického inžinierstva.
S kolegom Ivanom Gregorom postup zhodnotili ako vhodný na základe odbornej literatúry a experimentov, ktoré vykonali. Preverili počas nich stav vlákien po sterilizácii a zistili, že na rozdiel od sterilizácie žehličkou, ktoré vlákna spečie, mikrovlnná rúra filtračné vrstve príliš neuškodí. Zistili tiež, že respirátor možno týmto spôsobom sterilizovať až päťkrát, bez toho, aby úroveň ochrany klesla o triedu nižšie.
Pri núdzové sterilizácii by ľudia mali naliať do plastovej misky 50 mililitrov vody, dať na ňu plastovú mriežku či dierované veko, ktoré nesmú byť kovové, a navrch položiť použitý respirátor. „Je dôležité, aby bol na misku uložený vonkajšou stranou nadol,“ upozornil Šoltys. Misku je potom potrebné vložiť do mikrovlnnej rúry a nastaviť čas podľa jej výkonu – 1100+ W na 90 sekúnd, 800 – 1000 W na 180 sekúnd a 500 – 700 W na 300 sekúnd.
Počas procesu sa musí odpariť polovica objemu vody. Ak sa odparí menej, je pre úspešnú sterilizáciu potreba viac času.
„Sterilizáciu respirátorov vykonávajte len na vlastnú zodpovednosť, je určená iba pre núdzové prípady akútneho nedostatku ochranných pomôcok. Nejedná sa o výrobcom certifikovaný postup. Výrobcom garantovaná filtračné efektivita s opakovaným použitím respirátora klesá,“ zdôraznil Gregor. K nápadu ho viedla skúsenosť jeho ženy, ktorá pracuje v nemocnici na ARO a celé oddelenie malo k dispozícii len 19 FFP3 respirátorov.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: ČTK