Vedci pomenovali faktor, ktorý zvyšuje riziko rakoviny. Trpí ním tretina Slovenska

  • Nadváha a obezita zvyšujú riziko trinástich rôznych druhov rakoviny
  • Problém sa týka vyše tretiny populácie Slovenska
cviČenie, nadváha
Unsplash/Samuel Girven, Jennifer Burk
  • Nadváha a obezita zvyšujú riziko trinástich rôznych druhov rakoviny
  • Problém sa týka vyše tretiny populácie Slovenska

Nová rozsiahla štúdia potvrdila to, čo vedci roky tušili. Jej výsledky hovoria, že nadváha u žien takmer zdvojnásobuje riziko vzniku rakoviny maternice, uvádza News Sky.

Pre väčšinu dospelých je ideálne BMI v rozmedzí od 18,5 do 24,9. Za každých päť jednotiek indexu telesnej hmotnosti navyše sa riziko rakoviny podľa nedávno zverejnenej štúdie zvyšuje, a to až o 88 %. Práca bola publikovaná v lekárskom časopise BMC Medicine.

Zapojili sa tisícky žien

Výskumníci analyzovali vzorky od 120 000 žien z Austrálie, Belgicka, Nemecka, Poľska, Švédska, Spojeného kráľovstva a Spojených štátov. Zistili, že približne 13 000 žien malo rakovinu endometria. Ide o problematiku karcinómu endometria, teda sliznice maternice, približuje European Society for Medical Oncology.

Na štúdii sa podieľali výskumníci z Univerzity v Bristole a už prešla recenzným hodnotením. Samotný výskum bol financovaný Spojeným kráľovstvom.

V medzinárodných štatistikách, ktoré sa týkajú tejto problematiky, figuruje Slovensko medzi krajinami, ktoré majú relatívne vysoký výskyt obezity, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Nadbytočná hmotnosť sa dotýka viac než tretiny slovenskej populácie, „Vplyv nadváhy a obezity na organizmus pritom nemožno podceňovať. Ide o jeden z najvýznamnejších rizikových faktorov, ktoré zásadne zhoršujú celkový zdravotný stav človeka.“

Problém sa zhoršuje

Negatívne vplyvy obezity na ľudské zdravie nie sú novinkou. Každá úspešná štúdia vrhá na problematiku nové svetlo a predstavuje posun v snahe pomôcť ľuďom, ktorí predstavujú aj tretinu Slovenska.

Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že problematika obezity sa v celosvetovom meradle od roku 1975 takmer strojnásobila. Podľa štatistík z roku 2016 je na svete 39 % ľudí s nadváhou či obezitou.

„Prepojenie medzi obezitou a rakovinou maternice je dobre známe. Naša štúdia je však jedna z najväčších, ktoré boli kedy uskutočnené. Na problematiku sme sa pozreli na molekulárnom leveli a zistili, prečo presne to tak je,“ uviedla hlavná autorka štúdie Emma Hazelwoodová.

obezita
zdroj: Unsplash/yunmai

„Teším sa, že teraz môžeme prehlbovať náš výskum a zisťovať, ako môžeme pomôcť znížiť riziko rakoviny maternice ženám, ktoré bojujú s obezitou,“ odpovedala na otázku, aké má plány do budúcna.

Štúdie, ktoré boli v súvislosti s prepojením rakoviny maternice a nadváhy uskutočnené v minulosti, prišli so závermi, ktoré predpokladali o čosi nižšie riziko. Nová štúdia z Bristolu sa však díva na stav celoživotnej hmotnosti, nie na určitý časový úsek v živote, ako zväčša robili predošlé štúdie, uvádza The Guardian.

V súčasnosti sú nevyhnutné ďalšie štúdie a výskum, ktoré by mohli bližšie určiť liečbu a lieky, ktoré by mohli pomôcť ohrozeným ľuďom znížiť zvýšené riziko.

Informácie, ktoré máme v súčasnosti k dispozícii, hovoria, že obezita zvyšuje riziko trinástich rôznych typov rakoviny. „Na zníženie tohto rizika je najdôležitejšie udržiavať si zdravú váhu vyváženou diétou a aktívnym pohybom.“

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: news.sky.com, NHS, ESMO, Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky., WHO, Our World In Data, The Guardian

Najnovšie videá

Trendové videá