Pandémia v Slovákoch prebudila agresivitu, varujú vedci. Pribudli stovky nakazených
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 357
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 162
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 357
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 162
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 357 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 275 960, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 836 431 osôb. Informuje NCZI.
V nemocniciach je hospitalizovaných 370 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 5 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 379.
Polarizácia spoločnosti a agresivita, aj to u Slovákov vyvolala pandémia
Odborníci z oblasti spoločenských vied vydali zborník vedeckých príspevkov s názvom Prežívanie a dôsledky pandémie COVID-19 na Slovensku: Pohľad sociálnych vied.
Autorský tím publikácie tvoria vedci z Centra spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied (SAV), sociologického ústavu a ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.
Počas pandemických rokov 2020 a 2021 skúmali viaceré aspekty prežívania tejto mimoriadnej situácie občanmi Slovenska. Svoje výsledky a zistenia ponúkajú verejnosti bezplatne online.
„Kým zo začiatku sme boli svedkami mnohých prosociálnych aktivít a vysokej spolupatričnosti obyvateľstva, postupne sa začali v spoločnosti viac presadzovať negatívne naratívy, ktoré vedú k prejavom nepriateľstva, agresivity a polarizácii spoločnosti,“ vysvetlila spolueditorka zborníka Vladimíra Čavojová z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV.
Ako rôzne hoaxy, falošné správy či priamo konšpiratívne tvrdenia, ktoré sa v tomto období objavili, sa podieľali na zhoršovaní celkovej atmosféry v spoločnosti, sťažovali prácu zdravotníkom aj iným profesiám v priamom kontakte s ľuďmi.
Zborník obsahuje desať príspevkov od 13 autorov pôsobiacich na spoločenskovedných ústavoch SAV. Texty reflektujú dosahy pandémie v rôznych oblastiach spoločenského fungovania.
Čitatelia sa môžu oboznámiť napríklad o tom, ako prežívali stres počas pandémie pracovníci záchranných zdravotných služieb, o faktoroch, ktoré vplývali na mieru prežívaného stresu a depresívnych pocitov, o vzťahu postojov a názorov na ochotu zaočkovať sa či o zmenách v populačnom vývoji Slovenska v čase pandémie.
Autorské tímy sa zamerali aj na identifikáciu zraniteľných skupín ohrozených finančnou úzkosťou a finančnými ťažkosťami spôsobenými pandémiou a skúmali, ako súvisí dôvera vo vládu s dodržiavaním protipandemických opatrení.
Globálny počet nákaz klesol
Globálny počet nových prípadov nákazy koronavírusom minulý týždeň klesol o približne 12 percent na 4,2 milióna. Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 sa zmenšil o 5 percent na zhruba 13 700. Informovala o tom v stredu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
„Je to veľmi povzbudzujúce, ale neexistuje garancia, že tieto trendy budú pretrvávať,“ povedal generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na tlačovej konferencii. „Najnebezpečnejšou vecou by bolo predpokladať, že trendy pretrvajú,“ dodal.
V správe o vývoji pandémie WHO ďalej uviedla, že počet úmrtí na ochorenie COVID-19 sa znížil v juhovýchodnej Ázii, v Európe a na Blízkom východe, ale stúpol v Afrike, v Severnej a Južnej Amerike a v západnom Tichomorí.
Vedci upozorňujú, že šírenie koronavírusu bude dlhodobo pretrvávať, čiastočne preto, že čoraz viac dokáže obchádzať imunitu získanú vakcináciou a minulými infekciami.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, TASR, SITA