Vedci prezradili, kedy je najlepší čas na rannú šálku kávy. Ak ju vypiješ skôr, vie narobiť „neplechu“
- Vedci odporúčajú, aby si s rannou kávou po prebudení počkal
- Majú na to pádne argumenty
- Vedci odporúčajú, aby si s rannou kávou po prebudení počkal
- Majú na to pádne argumenty
Mnohí z nás siahajú po šálke kávy hneď po prebudení a príprava tohto nápoja je prvá vec, ktorú ráno urobíme. Podľa najnovších zistení to však nie je najefektívnejší spôsob, ako využiť povzbudzujúce účinky tohto obľúbeného nápoja.
Riaditeľ výskumného programu spánku a zdravia na Arizonskej univerzite Michael Grandner v rozhovore pre New York Times odporúča s prvou rannou kávou počkať. Ideálny čas na jej konzumáciu je 30 až 60 minút po tom, ako vstaneme z postele. Čas pre najlepšiu konzumáciu však nie je vedecky podložený a Grandner odporúča riadiť sa svojou intuíciou a skúšaním. Kým sa kofeín dostane do krvného obehu a do mozgu, trvá približne 20 až 30 minút. Až po tomto čase začneme pociťovať účinky kofeínu.
Odklad prvej rannej šálky o niekoľko desiatok minút sa zdá logický pre jednoduchý fakt – súvisí s prirodzenou chémiou nášho tela. Po prebudení máme najnižšiu hladinu adenozínu – látky zodpovednej za pocit únavy. Keďže jeho koncentrácia postupne stúpa počas dňa, káva vypitá bezprostredne po prebudení nemá taký silný účinok, ako by mohla mať.
Individuálny je aj pocit povzbudenia, ktorý káva poskytuje. Kým niekomu stačí za deň jedna šálka, iní pociťujú potrebu vypiť kávu aj niekoľkokrát za deň.
Pre kvalitný spánok je tiež dôležité myslieť na poslednú šálku kávy počas dňa. Grandner odporúča dodržať minimálne 6-hodinový odstup medzi poslednou dávkou kofeínu a časom, kedy plánujeme ísť spať. Ak má človek problémy so spánkom, odporúča kávu nekonzumovať 8 až 12 hodín pred spánkom.
Kofeín totiž odďaľuje zvýšenie hladiny melatonínu, hlavného spánkového hormónu v tele. Tento hormón hovorí telu, kedy je prirodzený čas ísť spať a prebudiť sa.
Neurobiologička Allison Brager, ktorá pracuje pre americkú armádu, však odporúča neexperimentovať s rannou rutinou povolaniam, ktoré musia vstávať veľmi skoro ráno alebo dokonca počas noci. Pre šoférov, hasičov alebo chirurgov by mohlo byť ranné otáľanie veľmi nebezpečné.
Podľa ďalšej teórie sa môže vyskytnúť odolnosť
Ďalším argumentom, ktorý sa často používa na obhajobu odkladu rannej kávy, je vysoká hodnota stresového hormónu kortizolu. Po prebudení je táto hodnota najvyššia a počas dňa sa znižuje. Doktorka Deborah Lee, ktorá sa špecializuje na kvalitu spánku, pre Mirror uviedla, že ranná káva môže zvýšiť hladiny kortizolu. Tento hormón naštartuje bdelosť a sústredenie a reguluje metabolizmus a imunitný systém.
Doktorka však tvrdí, že pitie kávy po prebudení môže byť kontraproduktívne a vytvoriť odolnosť voči kofeínu z dlhodobého hľadiska. Okrem toho, ak sú dlhodobo zvýšené hladiny kortizolu, môžu viesť k vysokému krvnému tlaku, zvýšeným hladinám cukru v krvi a obezite.
New York Times však pripomína, že teóriu o kortizole a káve sa zatiaľ nepodarilo dôveryhodne vedecky preukázať.
Aj doktorka Lee radí ľuďom, aby kávu nepili niekoľko hodín pred spaním.
„Aby ste si nepokazili spánkový režim, vyhnite sa kofeínu po 15:00 vrátane kávy, šumivých nápojov, energetických nápojov a dokonca aj nekofeínového čaju. Skúste prejsť na bylinkové čaje, ak potrebujete teplý nápoj, aby ste zostali v teple, alebo bez kofeínových nápojov, aby ste si mysleli, že dostávate kofeínovú dávku. Váš spánkový režim sa vám poďakuje!,“ uvádza doktorka Lee.
Čo sa týka nápoja priamo po prebudení, Bild odporúča vodu s citrónom, ktorá zabraňuje prekysľovaniu organizmu. Navyše obsahuje aj vitamín C, ktorý je dôležitý pre našu imunitu. Citrusové ovocie obsahuje aj protizápalové látky.
Experti však neodporúčajú rannú kávu úplne zavrhnúť. Pripomínajú, že je skvelým zdrojom antioxidantov, má pozitívne účinky na naše črevá a vyprázdňovanie a pre mnohých je aj uvoľňujúcim ranným rituálom.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: NYT, Mirror, Bild