Vedci radia, ako sa prinútiť prestať s pitím: Je to priam primitívny recept

  • Vedci zostavili zoznam jednoduchých stratégií
  • Počas výskumu sa snažili naučiť ľudí menej piť
  • Jeden trik sa ukázal oveľa účinnejší než ostatné
žena pije alkohol, ruka
Ilustračný obrázok Unsplash/Sangria Senorial, Nadine Shaabana
  • Vedci zostavili zoznam jednoduchých stratégií
  • Počas výskumu sa snažili naučiť ľudí menej piť
  • Jeden trik sa ukázal oveľa účinnejší než ostatné

Výskumníci objavili efektívny spôsob, ako motivovať ľudí k tomu, aby sa naučili menej piť alkohol. Okrem kladenia dôrazu na zvýšené riziko vzniku rakoviny v dôsledku nadmerného pitia stavili všetko na jednoduchú stratégiu.

Dôsledky nadmerného pitia alkoholu totiž, ako vedci prízvukujú, siahajú ďaleko za hranice okamžitej opitosti. Okrem rizika rakoviny človeku hrozí aj predčasná smrť, srdcové ochorenia, problémy s trávením aj zvýšené riziko demencie.

Výskum, ktorý viedla Dr. Simone Pettigrew, ekonómka a psychologička z Inštitútu George pre globálne zdravie, ukázal, že kombinácia informácií o rizikách rakoviny spojených s alkoholom a praktických rád, ako je počítanie vypitých nápojov, účinne motivovala jednotlivcov k tomu, aby výrazne obmedzili svoju konzumáciu alkoholu.

Radili ľuďom, ako prestať piť

Do štúdie sa zapojilo takmer 8 000 účastníkov. Odborníci ich rozdelili do rôznych skupín a ukazovali im rôzne reklamné a informačné kampane ohľadom konzumácie alkoholu. Prišli na to, že jedna skupina vynikala nad ostatnými.

Práve týmto ľuďom púšťali televíznu reklamu, ktorá priamo spájala alkohol s rakovinou a zároveň odporúčala, aby si ľudia počítali každý jeden vypitý nápoj. To sa ukázalo ako najúčinnejšia metóda na presvedčenie ľudí, aby sa pokúsili piť menej alkoholu.

Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že alkohol môže byť príčinou až 7 percent predčasných úmrtí na celom svete. Preto je prevencia a osveta podľa expertov extrémne dôležitá.

Malý, ale významný krok

Ako naznačuje štúdia, malé zmeny môžu mať veľký vplyv. Jednotlivci majú možnosť buď sa vzdať alkoholu úplne alebo ho konzumovať v rámci odporúčaných limitov. Podľa amerického Centra na kontrolu a prevenciu ochorení by mali obmedziť muži svoj limit na dva nápoje alebo menej denne, a ženy na jeden nápoj alebo menej denne.

Experti zostavili zoznam štyroch efektívnych stratégií, ako piť menej alkoholu. Jednu z nich už sme ti predstavili, ostávajú ďalšie tri.

Nastav si limity: Rozhodni sa, koľko dní v týždni plánuješ piť a koľko nápojov chceš skonzumovať. Napríklad sa môžeš rozhodnúť piť iba v piatok alebo sobotu večer a vypiť len jeden drink. Mať úplne triezve dni počas týždňa odporúčajú takisto.

Uvedom si, čo je spúšťač tvojich chúťok: Identifikuj situácie, ľudí, miesta alebo aktivity, ktoré ťa lákajú piť viac, ako si pôvodne plánoval. Vyhni sa týmto spúšťačom, napríklad namiesto návštevy happy hour s kolegami navrhni obyčajný obed. Alebo sa zbav všetkého alkoholu, ktorý doma nájdeš, aby ťa neprovokoval.

Nájdi si oporu: Vyhľadaj podporu od priateľa, člena rodiny, poskytovateľa zdravotnej starostlivosti alebo niekoho iného, kto ti pomôže zmeniť svoje návyky.

Zapisuj si všetko, čo vypiješ

Ďalším efektívnym spôsobom, v boji proti alkoholu je viesť si denníček. V jednom z našich článkov sme ťa informovali o tom, že ak chceš získať kontrolu nad prejedaním a zajedaním emócií, všetko si zapisuj. A to isté platí aj pre pitie alkoholu. Ak potom na papieri na vlastné oči uvidíš, koľko si toho v skutočnosti vypil, hneď zbadáš, že asi nie je všetko s kostolným poriadkom.

Vždy, keď cítiš chuť na alkohol a začneš rozmýšľať o tom, čo by si si vypil, zastav sa a pouvažuj, čo tento pocit vyvolalo. Zväčša ide o nepríjemné udalosti alebo momenty, ktoré ťa nútia siahnuť po „oblbováku“.

Veľmi dôležité je uvedomovanie si svojich emócií. Keď spracuješ tie, potom nemáš problém zabojovať aj s alkoholom, ktorým týchto „kostlivcov v skrini“ zapíjaš.

Zdroje: Science Alert, Science Direct, CDC

Najnovšie videá

Trendové videá