Vedci skúmali, či sú obézni ľudia tuční kvôli genetike. Majú jasnú odpoveď
- Obézni ľudia často tvrdia, že za ich váhu a tuk môže genetika
- Zahraniční vedci skúmali, či sú tieto tvrdenia pravdivé
- Môže za nadváhu zlá genetická výbava?
- Obézni ľudia často tvrdia, že za ich váhu a tuk môže genetika
- Zahraniční vedci skúmali, či sú tieto tvrdenia pravdivé
- Môže za nadváhu zlá genetická výbava?
Niektorí z nás sú štíhli a nemusia pre to robiť vôbec nič. Iní chodia každý deň do posilňovne a jedia zdravo, no aj tak sa im nedarí dosiahnuť vysnívanú postavu. Prečo to tak je?
Vedcom sa len nedávno podarilo odhaliť jeden z dôvodov. Ide o jeden z najpodrobnejších výskumov obezity vôbec.
Skupine expertov sa podarilo objaviť veľmi vzácne varianty génov, ktoré niektorých ľudí chránia pred priberaním. Výskumu sa zúčastnilo približne 640-tisíc ľudí z Mexika, Spojených štátov a Veľkej Británie. O výskume informoval portál Sciencemag.org.
Génové mutácie
Súčasťou výskumov boli osoby trpiace extrémnou obezitou. Vedci u nich identifikovali bežné génové varianty, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť obezity. Ide napríklad o poškodenú kópiu génu MC4R, ktorý dokáže veľmi dobre regulovať chuť do jedla. Cieľom vedcov bolo zamerať sa na exóm, ktorý kóduje proteíny.
Keďže sa výskumu zúčastnilo veľké množstvo ľudí, vedci vytvorili veľmi podrobný obraz génov, ktoré sa podieľajú na vzniku obezity. Práve vďaka tomuto obrazu sa vedci zároveň dostali k informáciám týkajúcich sa najvzácnejších genetických zmien, ktoré sú síce dôležité, no objavujú sa len pri malom počte ľudí.
Následne sa vedci venovali mutáciám v génoch, ktoré sa spájali s nižším alebo vyšším indexom telesnej hmotnosti. Objavili tak 5 génov, ktoré majú najväčší vplyv. Najsilnejšie sa prejavovali mutácie génu GPR75.
Osoby, u ktorých bola nájdená mutácia tohto génu, vážili priemerne o 5,3 kilogramu menej ako ľudia, ktorí mali funkčnú verziu tohto génu.
Nemôže za to genetika, ale životný štýl
Predpoklady boli v závere výskumu otestované na myšiach a ukázalo sa, že to, o čom sa vedci len bavili, je skutočnosťou. Výsledky boli jasné. Hlodavce, ktoré dostali variant génu, pribrali o 44 percent menej než hlodavce, ktoré dostali neupravený gén. Je potrebné dodať, že obidve kontrolné skupiny hlodavcov dostávali tú istú stravu.
Vďaka prieskumu sa však ukázalo, že variant génu je veľmi vzácny a objavuje sa len u jedného človeka z tritisíc. Obéznych ľúdi v populácii je ale pochopiteľne oveľa viac.
Pokojne teda môžeme vyvrátiť mýtus, že štíhli ľudia sú štíhli vďaka genetike. Veľká časť z nich je štíhla vďaka zdravému životnému štýlu, ktorý vedie a strave, ktorú konzumuje.
Gén GPR75 by sa ale v budúcnosti mohol stať cieľom viacerých liekov. Objavené genetické súvislosti by tak obezitu mohli aspoň liečiť.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: sciencemag.org