Vedci spozorovali v blízkosti Zeme nový „mesiac“. Našej pozornosti sa vyhýbal niekoľko storočí
- Zem pozná svoj „nový mesiac“
- Je ním objekt zvaný 2023 FW, ktorý s nami putuje už pár storočí
- Nejde o mesiac v pravom slova zmysle
- Zem pozná svoj „nový mesiac“
- Je ním objekt zvaný 2023 FW, ktorý s nami putuje už pár storočí
- Nejde o mesiac v pravom slova zmysle
Mesiac nie je jediným vesmírnym „kamošom“ Zeme. V priestore s nami podľa najnovších zistení putuje aj iné, omnoho menšie teleso, ktoré doposiaľ pozornosti astronómov unikalo. Je pritom po našom boku už niekoľko storočí.
Malý partner Zeme
Ako informuje portál IFL Science, objekt zatiaľ nedostal príliš honosné meno. Je známy len ako 2023 FW a jeho veľkosť by sa dala porovnať s priemerným panelákom.
Aj napriek tomu, že našu planétu sprevádza už poriadne dlho, nejde o mesiac v pravom slova zmysle. Slovo mesiac totiž označuje prirodzenú družicu planéty, trpasličej planéty alebo planétky, pričom táto družica musí obiehať svoje materské teleso. Takto je to v prípade našej jedinej pravej družice, Mesiaca.
FW je v skutočnosti tzv. kvázi-mesiac. Kvázi-mesiace, alebo kvázi-satelity, sú objekty, ktoré trávia dlhší čas v blízkosti centrálneho telesa bez toho, aby ho skutočne obiehali. Namiesto toho obiehajú okolo Slnka v orbitálnej rezonancii 1:1 s iným objektom, čo v skratke znamená, že majú rovnakú obežnú dobu okolo Slnka ako objekt, ktorý napodobňujú.
Ako ďalej uvádza portál Space, oficiálne bola existencia kvázi-mesiaca oznámená 1. apríla po absolvovaní všetkých potrebných kontrol. Hoci sa FW pohybuje pozdĺž Zeme, astronómovia uvádzajú, že gravitačný vplyv Slnka na tento objekt je oveľa silnejší ako gravitačný vplyv Zeme.
Je s nami už pár storočí
Zemská gravitácia len mierne ovplyvňuje obežnú dráhu asteroidu, čo spôsobuje, že vždy zostáva v blízkosti našej planéty. Každý rok sa vesmírna skala v najbližšom bode dostane do vzdialenosti 15 miliónov kilometrov od Zeme. Na porovnanie, Mesiac, ktorý má okolo Zeme mierne eliptickú obežnú dráhu, sa k našej planéte v najbližšom bode dostáva oveľa bližšie, až do vzdialenosti 360 000 km.
Aj keď ide o nový objav, FW po našom boku putuje už poriadne dlho. Množstvo amatérskych astronómov začalo prehľadávať rôzne archívy a označovať predošlé pozorovania objektu z čias, keď ešte nebol známy jeho status kvázi-satelitu.
Na videu priloženom nižšie je simulovaná jeho približná obežná dráha relatívne k Zemi.
Meet newly-discovered asteroid 2023 FW13. @AdrienCoffinet noticed it is a quasi-satellite of Earth.
Astronomer, Sam Deen, located precovery images which help confirm the 1:1 resonance with Earth. This is the same type of orbit as Kamoʻoalewa (2016 HO3). https://t.co/c9EnXVooXY pic.twitter.com/BY2GEOPGzL— Tony Dunn (@tony873004) April 4, 2023
Pomocou výpočtov vedci odhalili, ako sa správala obežná dráha telesa v minulosti, a prišli na to, že FW je v blízkosti Zeme už od čias pred Kristom, približne od roku 100 p. n. l.
Kvázi-mesiac však nebude obiehať Slnko spoločne so Zemou večne. Astronómovia odhadujú, že naše obežné dráhy by sa mali úplne rozdeliť približne okolo roku 3700. FW je vďaka tomuto časovému rozpätiu vôbec najstabilnejším kvázi-satelitom Zeme, no nie jediným.
7 rôznych kvázi-mesiacov
Podľa niektorých astronómov má naša planéta až 7 rôznych kvázi-mesiacov, no väčšina z nich je príliš malá, alebo majú príliš extrémnu obežnú dráhu na to, aby im bola pripisovaná nejaká dôležitosť. Výnimkou je posledný z predošle objavených objektov, asteroid s názvom Kamoʻoalewa.
Ako informuje Smithsonian Magazine, Kamoʻoalewa bol objavený ešte v roku 2016 a má na šírku okolo 50 m. Zaujímavosťou však je, že ide pravdepodobne o malý kúsok Mesiaca, ktorý sa z telesa odlomil počas zrážky s asteroidom.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: IFL Science, Space, Smithsonian Magazine