Vedci stoja pred jedným z najvzácnejších objavov. Prišli na spôsob, ako liečiť Alzheimer

  • Alzheimerova choroba možno konečne našla svojho premožiteľa.
  • Výskumníci zo San Francisca objavili v ľudskom tele špecifický proteín, ktorý je spájaný so vznikom tejto choroby.
  • V budúcnosti by tak pacienti trpiaci na toto ochorenie dokázali žiť plnohodnotným životom.
alzhaimer
pixabay.com
  • Alzheimerova choroba možno konečne našla svojho premožiteľa.
  • Výskumníci zo San Francisca objavili v ľudskom tele špecifický proteín, ktorý je spájaný so vznikom tejto choroby.
  • V budúcnosti by tak pacienti trpiaci na toto ochorenie dokázali žiť plnohodnotným životom.

Zdá sa, že vedcom sa konečne podarilo rozlúsknuť ďalšie informácie spojené so zákernou Alzheimerovou chorobou. Tú v roku 1906 definoval ako prvý na svete nemecký psychiater a neuropatológ Alois Alzheimer. Pri tomto vážnom ochorení, ktoré napáda nervové vlákna a bunky, sa mení celková látková činnosť mozgu. U pacientov trpiacich Alzheimerom dochádza k postupnej strate pamäti, zabúdaniu slov a neschopnosti premýšľať a uvažovať o veciach.

Tím amerických vedcov zverejnil štúdiu, v ktorej sa výskumníkom podarilo neutralizovať špecifický proteín súvisiaci s rizikovým génom, známym tiež ako apoE4 gén. Ten je do veľkej miery zodpovedný za vznik demencie. Neutralizáciou spomenutého proteínu sa tak vedcom podarilo zastaviť postupný proces poškodzovania nervových buniek v mozgu a odvrátiť tak rozširovanie choroby.

Predošlé štúdie zamerané na Alzheimerovú chorobu naznačili, že približne každý štvrtý človek na svete má v sebe tento nebezpečný gén. Zle vytvarovaný apoE4 gén nedokáže v tele človeka plnohodnotne fungovať, čo má za následok postupný rozpad na malé častice, ktoré spôsobujú vznik ochorenia.

Vedci pri tomto výskume použili technológiu kmeňových buniek, prostredníctvom ktorej dokázali vytvoriť neuróny zo vzoriek kože od pacientov, ktorí trpia Alzheimerovou chorobou.

Následne tím porovnal zdravé bunky a bunky s prítomným škodlivým apoE4 génom. Na základe dát získaných porovnávaním použili „štrukturálny korektor“, ktorým dokázali eliminovať u pacienta príznaky Alzheimerovej choroby.

Podľa slov lídra tímu, doktora Yadonga Huanga, je však výskum v oblasti Alzheimerovej choroby za posledných 10 rokov „veľkým sklamaním“.

„Väčšina testovacích liekov funguje bezchybne iba počas laboratórnych skúšok, pri klinických testoch všetky pohoria. Jedným z problémov tejto oblasti je aj porovnávanie ochorenia ktoré sa prejaví na myšiach, s ochorením u ľudí.“ dodal doktor Huang.

Výskumný tím sa preto rozhodol zamerať sa priamo na ľudské bunky a preskočil tak zaužívané metódy testovania na laboratórnych myšiach. Na celom svete trpí Alzheimerom až 46 miliónov ľudí. Len v samotnej Európe táto choroba postihuje približne 7.3 milióna ľudí. Počet Slovákov trpiacich na túto zákernú chorobu sa odhaduje na 50 tisíc, avšak podľa údajov z portálu Alzheimer.sk by sa toto číslo do roku 2040 mohlo až strojnásobiť.

Vďaka novozískaným poznatkom tímu vedcov z Výskumného inštitútu v San Franciscu, by tak v budúcnosti bolo možné vytvoriť spoľahlivý liek, ktorý by dokázal Alzheimerovu chorobu zastaviť už v jej ranom štádiu.

zdroj: telegraph.co.uk / dailymail.co.uk

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá