Vedci sú len krôčik od odhalenia najväčšieho tajomstva Zeme
- Nový objav by mohol konečne vysvetliť, ako vznikol život na Zemi
- Vedci si nie sú podrobnosťami úplne istí
- Nový objav by mohol konečne vysvetliť, ako vznikol život na Zemi
- Vedci si nie sú podrobnosťami úplne istí
Ako vlastne vznikol život na Zemi? Túto otázku si kladú ľudia už odjakživa a vedci sa na ňu snažia nájsť presnú odpoveď.
Aj keď si odborníci nie sú istí podrobnosťami o objave, ktorý sa im podarilo uskutočniť, tvrdia, že sú pravdepodobne veľmi blízko.
Nový objav
Ako informuje portál Science Alert, život na našej planéte Zem mohol vzniknúť istým spôsobom, kedy došlo k istému „vtipu chémie“. Zrazu sa objavili nukleové kyseliny a aminokyseliny, ktoré sa spojili správnym spôsobom a spoločne pokračovali k reťazovej reakcii, ktorá viedla až k samotnému vzniku života na Zemi.
Vedci si však nie sú istí tým náhlym objavením, ktoré sa odohralo pred miliardami rokov. Je to vďaka tomu, že nezanechalo žiadnu stopu vo fosílnych záznamoch. Avšak z toho, čo vedia o ranej chémii Zeme, sa im podarilo objaviť novú sériu chemických reakcií. Práve tie mohli viesť k vzniku života na Zemi.
„Prišli sme s novou paradigmou, ktorá vysvetľuje tento posun od prebiotickej k biotickej chémii,“ uviedol pre portál EurekAlert chemik Ramanarayanan Krishnamurthy zo Scripps Research Institute.
„Myslíme si, že tie reakcie, ktoré sme opísali, sú pravdepodobne to, čo sa mohlo stať na ranej Zemi,“ doplnil.
Smrteľný, no účinný
Avšak, ako vedci informujú, rekonštrukcia toho, ako sa vyššie spomenutý typ chémie mohol rozvinúť, je vo veľkej miere iba experimentálna. To, čo vedci doteraz vedia o biologických procesoch, využívajú v laboratóriách a pokúšajú sa ich znova vytvoriť, aby odhalili, čo stojí za vznikom života na Zemi.
Čo vedcov šokovalo, bola prítomnosť molekúl kyanidu, ktorý je smrteľný na konzumáciu, ale ako sa zdá, pomohol pri vzniku života na Zemi. Jeho úlohu v celom procese skúmalo množstvo tímov po celom svete.
Už začiatkom roka Krishnamurthy spoločne so svojimi kolegami preukázal, ako ľahko môže kyanid produkovať základné organické molekuly pri širokom rozsahu podmienok pH a pri izbovej teplote. Ukázali, že s trochou oxidu uhličitého sa celá reakcia značne urýchli.
Práve tento fakt viedol vedcov k otázke, či by svoj úspech dokázali zopakovať aj pri pokuse o vytvorenie oveľa viac zložitejších organických molekúl – aminokyselín. Práve z nich totiž pozostávajú všetky druhy proteínov v živých bunkách.
Najpravdepodobnejší scenár
Vedci museli uskutočniť množstvo pokusov a omylov, aby prišli na to, že kľúčom všetkého je oxid uhličitý. „Očakávali sme, že bude dosť ťažké na to prísť, a ukázalo sa, že je to ešte jednoduchšie, ako sme si predstavovali,“ hovorí Krishnamurthy.
„Ak zmiešate iba ketokyselinu, kyanid a amoniak, jednoducho to tam sedí. Akonáhle pridáte oxid uhličitý, dokonca aj stopové množstvá, reakcia naberie rýchlosť,“ doplnil.
Celkové výsledky tímu spoločne naznačujú fakt, že oxid uhličitý bol mimoriadne dôležitou zložkou pre vznik života na Zemi, avšak iba v kombinácii s inými zložkami.
Okrem toho tím zistil, že vedľajším produktom spomínaných reakcií je molekula, ktorá sa podobá zlúčenine produkovanej v živých bunkách – orotát.
Zistenia tímu sa veľmi podobajú reakciám, ktoré prebiehajú aj dnes v živých bunkách. To znamená, že toto zistenie predstavuje ten najpravdepodobnejší scenár pre to, ako mohol vzniknúť život na Zemi. Avšak vedecký tím čaká ešte množstvo ďalších experimentov.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Science Alert, EurekAlert