Vedci sú na stope paranormálnym aktivitám. Zistili, že sa spájajú s touto činnosťou

  • Nočné hodiny sú najčastejšie spájané s nadprirodzenými javmi
  • Vedci zistili, že práve spánok môže hrať kľúčovú rolu v tom, či ľudia veria na ich existenciu
paranormálne aktivity spánok
Freepik/drobotdean, Unsplash/Photos_frompasttofuture
  • Nočné hodiny sú najčastejšie spájané s nadprirodzenými javmi
  • Vedci zistili, že práve spánok môže hrať kľúčovú rolu v tom, či ľudia veria na ich existenciu

V noci, keď je tma a ticho, sa nám môže zdať i nemožné možným a občas rozmýšľame aj nad existenciou nadprirodzených javov. Práve nočný čas, konkrétne spánok alebo lepšie povedané jeho nekvalita, sa spája s vierou na paranormálne aktivity, píše NDTV.

Vedci z Univerzity Goldsmiths v Londýne sa pýtali 8 853 dospelých účastníkov na návyky a kvalitu ich spánku, a zároveň zodpovedali otázky o viere na paranormálne aktivity.

Vedci zistili, že horšie hodnotenie subjektívnej kvality spánku súviselo so silnejšou vierou v nadprirodzené javy. Ľudia, ktorí hlásili horší spánok, častejšie verili na existenciu duchov, démonov, existenciu posmrtného života, alebo dokonca boli presvedčení, že mimozemšťania už navštívili našu planétu, píše Science Alert.

Výskumníci zistili, že takáto viera je bežnejšia medzi tými, ktorí spia menej hodín za noc, trvá im dlhšie, kým zaspia, taktiež tými, čo trpia nespavosťou alebo uvádzajú nižšiu kvalitu spánku.

„Pre všetky asociácie sa zistilo, že vyššia úroveň paranormálnej viery bola spojená s horšou subjektívnou kvalitou spánku,“ vysvetlili vedci.

Ľudia, ktorí zažili spánkovú paralýzu

Viera v tieto javy sa spája aj s ľuďmi, ktorí trpeli spánkovou paralýzou a syndrómom explodujúcej hlavy. Spánková paralýza sa prejavuje dočasnou neschopnosť pohybu po prebudení alebo zaspaní. Syndróm explodujúcej hlavy sa prejavuje počutím hlasných buchotov pri prikyvovaní. Oba javy sa spájajú s halucináciami, ktoré zahŕňajú postavy alebo predmety pri posteli.

Vedci zistili, že približne dve tretiny tých, ktorí zažili spánkovú paralýzu alebo syndróm explodujúcej hlavy, boli presvedčení, že mimozemšťania už medzi nami chodili, v porovnaní s iba 3,4 percentami z celkovej vzorky.

„Keďže (spánková paralýza) zahŕňa rôzne typy halucinácií, vrátane sluchových a zrakových a (syndróm explodujúcej hlavy) zvyčajne zahŕňa buchot, naše zistenia naznačujú, že viera v mimozemšťanov môže byť spojená s poruchami spánku, ktoré produkujú zvuky alebo obrazy,“ píšu autori štúdie.

„Jedným z vysvetlení týchto asociácií je, že niekto, kto zažíva zvuky alebo obrazy spojené so spánkom, by to mohol interpretovať ako dôkaz, že existujú mimozemšťania alebo iné nadprirodzené bytosti,“ uviedli vedci.

spiaca žena
zdroj: Unsplash/Lux Graves

Za stretnutím s nadprirodzenými javmi, podľa nich môže stáť práve zlý spánok. Ale tiež je možné, že za zhoršeným spánkom môže stáť úzkosť z paranormálnych javov, ktorá môže spôsobiť narušenie spánku. 

Vedci upozorňujú, že na závery je ešte priskoro a na overenie tejto teórie a preskúmanie príčinných súvislostí medzi kvalitou spánku a paranormálnymi presvedčeniami, bude potrebný ďalší výskum.

Zatiaľ sa ale vedci domnievajú, že ich zistenia by mohli pomôcť lekárom diagnostikovať poruchy spánku u pacientov, ktorí veria v paranormálne aktivity, „aby okrem iných foriem psychopatológie zhodnotili aj relevantné poruchy spánku a parasomnie“ u pacientov.

Výskum bol uverejnený v časopise Journal of Sleep Research

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Wiley Online Library, NDTV, Science Alert

Najnovšie videá

Trendové videá