Vedci sú v zmätku z pikantného nálezu. Je ním vzácna 2 000 rokov stará „erotická hračka“
- Drevený predmet pripomínajúci mužský penis sa zachoval celých 2 000 rokov
- Mohlo by ísť o prvý nález svojho druhu
- Drevený predmet pripomínajúci mužský penis sa zachoval celých 2 000 rokov
- Mohlo by ísť o prvý nález svojho druhu
Artefakt bol objavený v roku 1992 v priekope pri rímskej pevnosti Vindolanda neďaleko Hadriánovho múru, ktorý kedysi označoval severozápadnú hranicu Rímskej ríše v severnom Anglicku. Podľa štúdie uverejnenej v Cambridge University Press si výskumníci pôvodne mysleli, že predmet je pomôckou na šitie.
Toto nesprávne zadefinovanie nálezu bolo výsledkom toho, že nástroj sa našiel spolu s desiatkami topánok a šatových doplnkov. Na mieste nálezu nechýbali ani ďalšie drobné nástroje, ale aj remeselný odpad. Výskumníci však artefakt reinterpretovali ako drevený pohlavný úd. Na základe jeho podrobného skúmania načrtli niektoré z jeho najpravdepodobnejších možných funkcií.
Prvý svojho druhu
Vyrezávaný predmet z dreva, ktorý je dlhý 160 milimetrov, sa mohol používať ako sexuálny nástroj, nie nevyhnutne však na penetráciu, ale skôr na stimuláciu klitorisu, napísali vedci z Newcastlu. Ak je archeologický nález skutočne sexuálnou hračkou, predstavuje podľa štúdie jediný známy príklad „neminiaturizovaného“ dreveného penisu z rímskych čias.
Podľa dochovaných dokumentov a umenia by nás nemal tento objav prekvapiť. Na obrazoch aj v iných zachovaných relikviách sa totiž „vibrátory“ objavovali pomerne často. Ide však o úplne prvé zachované vyhotovenie artificiálneho penisu z týchto čias. Podobné artefakty boli používané ako akési symboly ochrany proti nešťastiu. Vyrábali sa z kostí alebo kovu a nosili sa aj ako prívesky.
Vedci sa však domnievajú, že tento konkrétny predmet slúžil na čosi viac ako len odháňanie zla. Analýza odhalila, že oba jeho konce boli výrazne hladšie, čo svedčí o opakovanom kontakte v priebehu času.
Ďalšie možné využitia
Možnou interpretáciou využitia je podľa tímu aj to, že sa predmet mohol využívať ako tĺčik v kuchyni alebo na spracovanie ingrediencií na kozmetické alebo liečebné účely. Veľkosť by mohla byť praktickou stránkou na lepší úchop a tvar pre zmenu mohol podľa povier pridávať surovinám magické vlastnosti.
Ďalšie možné využite mohlo byť na spirituálne účely. Tento predmet mohol byť vsadený do sošky, ktorej sa okoloidúci dotýkali pre šťastie alebo aby absorbovali či aktivovali ochranu pred nešťastím. To, prečo nie je táto verzia úplne pravdepodobná, je fakt, že soška nebola nájdená nikde v blízkosti takého náleziska.
Dr. Rob Collins, hlavný lektor archeológie na univerzite v Newcastli, v tlačovej správe vysvetľuje: „Veľkosť falusu a skutočnosť, že bol vyrezaný z dreva, vyvoláva množstvo otázok týkajúcich sa jeho používania v staroveku. Nemôžeme si byť istí jeho zamýšľaným použitím, na rozdiel od väčšiny iných falických predmetov, ktoré symbolicky využívajú tento tvar na jasnú funkciu, napríklad ako talizman pre šťastie. Vieme, že starí Rimania a Gréci používali sexuálne nástroje – tento predmet z Vindolandy by mohol byť príkladom jedného z nich.“
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: NCL, Cambridge