Vedci uverejnili prelomovú štúdiu a zistili, kde sa nachádza najčistejší vzduch. Objav môže zmeniť svet
- Vedci našli najčistejšie miesto na Zemi, kde sa nevyskytuje znečistený vzduch
- Podľa štúdie dokáže aerosól znečistený ľudskou činnosťou putovať aj niekoľko tisíc kilometrov, no k južnému oceánu sa nedostane
- Ide o prelomové zistenie, ktoré Antarktíde dáva úplne nový prívlastok

- Vedci našli najčistejšie miesto na Zemi, kde sa nevyskytuje znečistený vzduch
- Podľa štúdie dokáže aerosól znečistený ľudskou činnosťou putovať aj niekoľko tisíc kilometrov, no k južnému oceánu sa nedostane
- Ide o prelomové zistenie, ktoré Antarktíde dáva úplne nový prívlastok
Vedci nedávno publikovali správu, v ktorej píšu, že pravdepodobne našli najčistejší vzduch na svete. Nachádza sa nad Južným oceánom, ktorý obklopuje Antarktídu. Ako neskôr dokázali, tento región je doposiaľ nezmenený ľudskou činnosťou.
Zdá sa, že klíma nad týmto územím nie je vôbec ovplyvnená ľuďmi, ktorí sú hlavnými znečisťovateľmi životného prostredia. Vedecká štúdia ale dokazuje, že znečistené ovzdušie môže veľmi rýchlo ovplyvniť mestá vzdialené tisíce kilometrov.
Vo vzduchu neboli žiadne stopy fosílnych palív či hnojív
Počasie a klíma spolu úzko súvisia a v konečnom dôsledku prepájajú jednotlivé časti sveta. Keďže sa podnebie v dôsledku ľudskej činnosti rýchlo mení, vedci sa snažili nájsť aspoň kúsok „nedotknutej“ zeme. Profesorka Sonia Kreidenweis sa spolu so svojím vedeckým tímom domnievala, že najčistejšia oblasť sa nachádza nad Južným oceánom.
Táto hypotéza sa skutočne potvrdila. Vedci zistili, že vzduch v medznej vrstve nad Južným oceánom, ktorý napája dolné oblaky, neobsahujú aerosólové častice produkované ľuďmi. Vo vzduchu sa preto nenachádzajú žiadne stopy spaľovania fosílnych palív, hnojív či odpadových vôd.
Baktérie môžu veľa napovedať
Znečistenie ovzdušia úzko súvisí práve s aerosólmi, čo sú pevné a kvapalné častice a plyny suspendované vo vzduchu. Vedci sa však rozhodli študovať vzduch trochu netradične, a to prostredníctvom baktérií.
„Aerosóly regulujú oblaky nad južným oceánom a sú silne spojené s oceánskymi biologickými procesmi. Zdá sa, že Antarktída je izolovaná od šírenia mikróbov z južných kontinentov,“ uviedol vo vyhlásení spoluautor štúdie Thomas Hill.
Nepoškvrnená zem, tvrdia vedci
Vedecký tím preto odobral vzorky z časti atmosféry, ktorá je v priamom kontakte s oceánom. Urobili tak počas plavby loďou cestujúcej na juh k antarktickej ľadovej hranici z austrálskej Tasmánie. Vedci následne skúmali zloženie vzduchom prenášaných mikróbov, ktoré sa nachádzajú v atmosfére a vietor ich dokáže rozptýliť na tisíc kilometrov.
Na základe bakteriálneho zloženia mikróbov došli k záveru, že znečistené aerosóly sa do oblasti Južného oceánu nedostanú. To znamená, že ovzdušie znečistené ľudskou činnosťou nijako neovplyvňuje antarktickú oblasť.
Podľa vedcov sa dá táto oblasť nazývať ako skutočne nepoškvrnená. Vo vyhlásení naznačili, že ich objav je oproti iným štúdiám a výskumom skutočne jedinečný a prelomový.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: PNAS