Vedci varujú pred jednou kategóriou jedál: Môže spôsobiť vážne zdravotné riziká

  • So štipľavým treba opatrne
  • Odborníčka hovorí, že môžeš mať zažívacie problémy a môžeš aj pribrať
  • Pikantné ale z jedálnička vyradiť nemusíš
Na snímke štipľavé ingrediencie a stôl plný jedla.
Ilustračné foto Freepik/8photo, Freepik
  • So štipľavým treba opatrne
  • Odborníčka hovorí, že môžeš mať zažívacie problémy a môžeš aj pribrať
  • Pikantné ale z jedálnička vyradiť nemusíš

Mierna štipľavosť môže dodať jedlu úplne inú chuť. Niekedy stačí len trochu nasekaných papričiek prípadne kvapka štipľavej omáčky a celé to má zrazu iný nádych. Je všeobecne známe, že v rozumných množstvách je chilli zdravé a môže byť pre teba prospešné. Avšak portál Healthshots upozorňuje na fakt, že nie vždy to tak je.

Ak si rád jedlo len mierne okoreníš, je to stále fajn. Problém nastáva, keď to začneš preháňať. Odborníčka hovorí, že by to mohlo mať zásadné dopady na tvoje zdravie.

Zdravotné problémy

Portál zameraný na zdravie píše, že korenené jedlá obsahujú bioaktívnu zlúčeninu nazývanú kapsaicín. „Táto zlúčenina spúšťa receptory vo vašich ústach, keď do nej hryznete, čo spôsobuje pocit pálenia,“ vysvetľuje odborníčka na výživu Garima Goyal. Tvoje telo má viacero receptorov na koži a okolo úst. Tie sa aktivujú, keď sú vystavené teplu. Kapsaicín spúšťa tieto receptory, a to je to, čo ťa prinúti bežať po pohár vody po zjedení silného chilli.

Keď sú tieto receptory spustené, vedie to k pocitu pálenia okolo úst, kože, ako aj žalúdka a očí. Nevoľnosti ti preto môžu spôsobiť aj extrémne korenené jedlá. V skutočnosti môže opakovaná konzumácia kapsaicínu a chilli viesť k chronickej desenzibilizácii, uvádza štúdia, ktorú vedci publikovali v magazíne Food Quality and Preference.

Pri konzumácii korenistých jedál, ako sú čili papričky, nemajú vedci zatiaľ žiadne dôkazy o spôsobovaní nepriaznivých účinkov na organizmus. Vždy je však vhodné ich konzumovať s mierou. Existuje totiž viac problémov, ktoré môže extrémne konzumovanie štipľavého spôsobiť tvojmu telu.

Gastrointestinálne ťažkosti

Konzumácia korenistých jedál po dlhšiu dobu vo veľkých množstvách môže viesť k páleniu záhy alebo iným žalúdočným problémom. Vedci síce vedia, že príliš korenisté jedlá môžu spôsobiť pálenie záhy, avšak presný dôvod, prečo sa to deje, bez ďalšieho výskumu uviesť nevedia.

Dôkazom tohto tvrdenia je aj štúdia publikovaná v Current Medicinal Chemistry. Ďalšia štúdia, publikovaná v Experimental Cell Research, uvádza, že požitie kapsaicínu viedlo okrem bolesti brucha k pocitom nevoľnosti a pocitom podobným chveniu v žalúdku.

Gastritída alebo vredy

Dôležité je podotknúť, že ak pridáš do jedla veľa chilli alebo čierneho korenia, nemusíš hneď trpieť gastritídou či vredmi. Upozorňujú na to vedci a uvádzajú to aj v štúdii, ktorá bola publikovaná v Critical Reviews in Food Science and Nutrition. Keď však už takéto stavy máš, môže ich to zhoršiť. Takže v prípade týchto klinických stavov je najlepšie vyhnúť sa korenistým jedlám.

Môžeš pribrať

Ako sme už spomínali skôr v tomto článku, štipľavé jedlá sa skôr spájajú s chudnutím. Avšak mal by si vedieť, že mnohé korenené jedlá sú vo všeobecnosti založené na mäse, a to môže viesť k nadmernej konzumácii spôsobujúcej priberanie na váhe. Tiež môžeš mať nutkanie konzumovať sladké po tom, ako si dojedol pikantné jedlo.

Takýto spôsob stravovania môže mať z dlhodobého hľadiska vplyv na tvoju váhu. Existuje však niekoľko korenín, ktoré môžu tiež obmedziť túžbu po cukre, ak sa konzumujú s mierou, dodáva portál.

Problém so zažívaním

Aj keď máš pocit, že tvoje ústa sú doslova v plameňoch, keď konzumuješ veľmi korenené jedlo, je to tak len na začiatku. Akonáhle jedlo prejde do tvojho gastrointestinálneho traktu, môže to spôsobiť zrýchlenie trávenia. To môže viesť k hnačke, ako aj k bolestiam brucha.

Nepríjemné bolesti

Bude to znieť zvláštne, ale pikantné jedlo môže spôsobiť aj bolesť hlavy. Vyvolať ju môže prehnane štipľavé jedlo. Toto je typ bolesti hlavy, ktorá je nielen veľmi bolestivá, ale dokonca prichádza náhle.

Štúdia publikovaná v BMJ uvádza, že muž, ktorý skonzumoval najpálivejšiu čili papričku na svete, mal potom silné bolesti hlavy. CT vyšetrenie ukázalo, že tepny v mozgu muža boli užšie ako normálne. Bolesť hlavy sa objaví, keď dôjde k náhlej zmene prietoku krvi, dodáva portál.

Zdroje: Healthshots, National Library of Medicine, National Library of Medicine, Science Direct, National Library of Medicine, BMJ

Najnovšie videá

Trendové videá