Vedci varujú pred výrobkom, ktorým sa Slováci bežne zohrievajú
- Vo svete narastá počet prípadov popálenín spôsobených fľašami s horúcou vodou
- Ľudia sa nimi zohrievajú počas energetickej krízy
- Lekári odporúčajú, ako ich používať
- Vo svete narastá počet prípadov popálenín spôsobených fľašami s horúcou vodou
- Ľudia sa nimi zohrievajú počas energetickej krízy
- Lekári odporúčajú, ako ich používať
Síce sa už naozaj blížia Vianoce, teploty na Slovensku stále veľmi neklesajú a mnoho domácností ešte ani nekúri. Okrem toho tu stále visí hrozba zdražovania energií, takže Slováci tak či tak energiami šetria.
Vynaliezaví ľudia si preto hľadajú alternatívne spôsoby, ako sa zohriať. Populárne spôsoby však môžu byť poriadne nebezpečné.
Celkom bežná metóda šetrenia na kúrení je používanie fliaš s horúcou vodou či termoforov. Tie si mnohí berú k sebe pod perinu a užívajú si ich sálajúce teplo. Avšak čím viac ľudí tieto „domáce radiátory“ používa, tým viac si uvedomujeme, že by sme si na ne mali dávať pozor.
K horúcim fľašiam sa uchyľujú aj mnohí obyvatelia Spojeného kráľovstva a práve z tejto strany Európy k nám prichádzajú varovné slová. V televízii sa k tomu vyjadril doktor Amir Khan a popísal zdravotné riziká spojené s ich užívaním, informujú Yorkshire Live a Leicestershire Live .
Fľaše môžu „vybuchnúť“
Britský doktor v rozhovore priblížil nepríjemný príbeh. „Prichádza to ročné obdobie, keď možno oprášite svoju fľašu s horúcou vodou. Predovšetkým kvôli cenám za kúrenie,“ pripúšťa a ďalej vysvetľuje, na čo si pri týchto pomôckach dávať pozor.
„Najmä ak je fľaša stará, najprv ju naplňte a poriadne ju stlačte. Uistíte sa tak, či je v dobrom stave. Novinárka Alice Beerová na Instagrame uverejnila fotku niekoho, kto naplnil horúcou vodou starú fľašu. Tá vybuchla akurát, keď ju mal dotyčný položenú pri tele, čo mu spôsobilo ťažké popáleniny,“ varuje Khan.
Podľa experta nejde len o vek fľaše, ale aj o to, ako dlho si ju pri tele necháš. Ak to preženieš, môže sa ti vytvoriť kožná vyrážka. „Vidím to dosť často – má to trochu nóbl názov: ‚Erythema ab igne‘,“ uviedol.
„Ak si horúcu fľašu priložíte na kožu, vytvorí sa vám taká zvlnená červená vyrážka. Keď fľašu z tela odstránite, po čase vyrážka vybledne, ale dovtedy vyzerá dosť vážne,“ upozorňuje Khan.
A pozor, ako píšu zdravotníci v štúdii, erythema ab igne je zvyčajne chronickým ochorením. Jej najvýznamnejším dlhodobým rizikom je transformácia na kožné karcinómy či karcinómy z Merkelových buniek, inými slovami na rakovinu. O riziku rakoviny a súčasnej situácii ohľadom rapídneho rastu počtu jej prípadov sme ťa informovali v tomto článku.
Popáleniny tretieho stupňa
Podľa britských médií narastajú i počty prípadov popálenín spôsobených práve touto metódou zohrievania sa. Portál Eastern Eye informuje, že pri nesprávnom používaní ti termofory môžu spôsobiť popáleniny druhého a tretieho stupňa. Tie sa často vyskytujú na nohách a v slabinách, uviedla pre britský týždenník doktorka Deborah Leeová.
Tieto zranenia môžu údajne spôsobiť poškodenie svalov a nervov, čo zase môže negatívne ovplyvniť naše schopnosti pri chôdzi.
Leeová preto hovorí, že keď sa skutočne chceš zohrievať horúcou vodou vo fľaši, mal by si používať radšej drahšie a nové termofory z kvalitnej gumy. Najdôležitejšie však je, že ani nádoby na to určené by si nemal nikdy napĺňať vriacou vodou. „Najlepšie urobíte, ak prevaríte vodu v kanvici, ale pred použitím počkáte niekoľko minút, kým trochu vychladne,“ odporúča doktorka.
Na záver, termofor si nikdy nepolož priamo na telo, ale len do postele. Tú zohrej pred spaním a nádobu s vodou z nej vyber ešte predtým, ako si ľahneš, odporúča Leeová.
Článok sme doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 29. novembra 2022.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Yorkshire Live, Leicestershire Live, National Library of Medicine, Eastern Eye, Flickr/Matt Seppings