Vedci veria, že objavili revolučný liek na spavú chorobu. Súčasná liečba dokáže pacientov zabiť
- Vedci zrejme vynašli liek na spavú chorobu
- Ten by predstavoval obrovské zlepšenie voči súčasným terapiám
- Podávaný by nebol vpichnutím, ale ústne
- Vedci zrejme vynašli liek na spavú chorobu
- Ten by predstavoval obrovské zlepšenie voči súčasným terapiám
- Podávaný by nebol vpichnutím, ale ústne
Na svete je nový kandidát
Vedúci spomínanej iniciatívy DNDi a medicínsky manažér Wilfried Mutombo Kalonji hovoril pre NPR o toxickej liečbe spavej choroby už na začiatku storočia. Podľa jeho slov vtedy liečba predstavovala liek na báze nebezpečného arzénu: „Mohol usmrtiť až do 5 percent pacientov, ja som stratil dvoch. Boli mladí a bola to veľmi zlá skúsenosť.“
Predchádzajúca snaha DNDi s francúzskou farmaceutickou nadnárodnou spoločnosťou Sanofi, programami spavej choroby v Kongu a Guinei, WHO a organizáciou Lekári bez hraníc už viedla k zlepšeným terapiám. Jedna z nich s názvom NECT nie je toxická a vyžaduje menej infúzií. Ďalšia, fexinidazol, je užívaná ústne a v priebehu desiatich dní.
Novým kandidátom na najúčinnejší liek je práve akoziborol, užívaný ako jedna dávka troch piluliek. Autori, vrátane Mutomba a Kandeho, vo svojej štúdii publikovanej v The Lancet Infectious Diseases uviedli, že ho podávali viac než dvom stovkám pacientov s najbežnejšou formou spavej choroby v skorých i neskorších štádiách naprieč desiatimi nemocnicami v Kongu a Guinei.
Liek bol po 18 mesiacoch schopný eliminovať parazita u 198 z 201 pacientov, ktorí test dokončili. Pri zvyšných troch nevyliečených si lekári neboli istí či šlo o recidívu, alebo opätovnú infekciu.
Môže byť podávaný kdekoľvek
Nežiadúce účinky boli podľa lekárov mierne, alebo stredne závažné, pričom najčastejšími boli horúčka a únava. Počas trvania štúdie sa vyskytli štyri úmrtia, tie však neboli považované za súvisiace s liečbou. Odborníci dúfajú, že táto jednodávková terapia bude oveľa dostupnejšia vo vidieckych komunitách a mimo veľkých miest, kde spavá choroba prevláda.
„Na tomto lieku je výnimočné to, že sa môže podávať nielen v nemocniciach, ale aj priamo v dedinách,“ povedal pre NPR Jacques Pépin, výskumník spavej choroby z University of Sherbrooke na dôchodku. V súvislosti s akoziborolom je síce optimistický, ale má tiež pochybnosti, ktoré súvisia s nedostatkom placebo kontroly a malou veľkosťou vzorky.
Mutombo pre NPR doplnil, že aj napriek úspešnému súdnemu procesu a štúdiám môže byť akoziborol široko dostupný až o niekoľko rokov.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko