Vedci vynašli prvý mobilný telefón, ktorý funguje bez batérie a využíva energiu z okolia
- Ak by ste si mali vybrať zariadenie, ktoré je schopné fungovať aj bez batérie, ktoré by to bolo? Väčšina z nás by si pravdepodobne vybrala mobil. Z myšlienky, ktorá nám v dnešnej dobe pripadá utopická, sa už čoskoro môže stať každodenná realita.
- Ak by ste si mali vybrať zariadenie, ktoré je schopné fungovať aj bez batérie, ktoré by to bolo? Väčšina z nás by si pravdepodobne vybrala mobil. Z myšlienky, ktorá nám v dnešnej dobe pripadá utopická, sa už čoskoro môže stať každodenná realita.
Vedci z univerzity vo Washingtone navrhli prvý mobilný telefón, ktorý je schopný fungovať bez batérie. Hovory uskutočňuje iba za pomoci pár mikrowattov energie, ktoré získava z okolitých rádiových signálov alebo svetla. Ide o významný krok, vďaka ktorému možno čoskoro odhodíme nabíjačky.
Mobil zvukové signály nekonvertuje na digitálne dáta, pretože tento proces spotrebuje veľké množstvo energie, a tak by nebolo možné projekt uskutočniť. Na miesto toho mobil prevádza jemné vibrácie vytvorené hlasom do podoby analógového rádiového signálu. Tento proces, v ktorom ide o kódovanie rečových vzorcov, nevyžaduje takmer žiadnu energiu. Tímu sa týmto spôsobom podarilo uskutočniť aj hovor cez Skype.
V prípade využívania energie z okolitého svetla s malou solárnou jednotkou (asi veľkosti zrnka ryže) bolo zariadenie schopné komunikovať so stanicou vzdialenou asi 15 metrov.
Nevýhodou však je, že používateľ musí pri striedaní rozprávania a počúvania prepínať špeciálne tlačidlá, čo je princíp fungovania aj (takmer) sto rokov starej vysielačky. Zariadenie si vyžaduje aj špeciálnu stanicu navrhnutú tímom, ktorá vysiela a prijíma rádiové signály. Výskumníci ale veria, že v budúcnosti by mohla byť zabudovaná do bežných vysielačov mobilného signálu alebo wifi routerov.
„Mobily sú zariadenie, na ktoré sa v súčasnej dobe spoliehame najviac. Ak by sme si teda mali vybrať jedno, ktoré by sme boli schopní používať bez batérie, bol by to práve mobil,“ uviedol jeden z vedúcich výskumníkov vo Washingtone Joshua Smith. „Koncept, ktorý sme vyvinuli je veľmi vzrušujúci a myslíme si, že by mohol ovplyvniť aj bežné používanie zariadení v budúcnosti.“
Ak získajú výrobcovia smartphonov licenciu na tento druh modelu, o chvíľu budeme mať mobily bez batérií všetci. Ak sa to však nepodarí, využívať by ich mohli napríklad ľudia, ktorí sa bežne ocitajú v nebezpečných situáciách, ako napríklad požiarnici alebo záchranári.
Výskumníci však musia ešte vychytať veľa múch, kým tento vynález bude schopný spĺňať všetky parametre. Bez ohľadu na jeho inovatívnosť, je vyrobený len z bežne dostupných súčiastok a vyžaduje si ešte veľa vylepšení. Vedci doň v súčasnosti plánujú namontovať nízkoenergetický displej, ktorý využíva technológiu elektronického atramentu a taktiež kameru, schopnú robiť selfie.
zdroj: sciencedaily.com
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko