Vedci vynašli špeciálny plast, ktorý dokáže zabíjať vírusy. Pribudlo cez 300 prípadov

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajšok zvýšil o 333 prípadov
  • Vedci majú v rukách plast, ktorý môže zachrániť tisíce životov
Na snímke sú zdravotníci v ochranných oblekoch proti covidu.
TASR/Lukáš Grinaj
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajšok zvýšil o 333 prípadov
  • Vedci majú v rukách plast, ktorý môže zachrániť tisíce životov

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 333 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Vykonaných bolo 1 271 RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 278 384, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 837 073 osôb.

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 7 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 395. V nemocniciach leží k včerajšiemu dňu o dvoch pacientov menej. Celkový počet hospitalizovaných s ochorením Covid-19 je 361.

Jediný dobrý plast

Po vypuknutí pandémie koronavírusu sa vedci v Británii pustili do naozaj jedinečného výskumu. Jeho cieľom bolo vytvoriť materiál, ktorý je tak odolný voči vírusom, že na ňom, jednoducho, neprežijú, informuje BBC. Výsledky v aktuálnej fáze výskumu ukazujú, že ich nápad nebol na zahodenie.

Materiál, ktorý by pomohol zabrániť šíreniu koronavírusu a iných vírusov v nemocniciach, sa podobá na tenkú plastovú fóliu, ktoré je ohybná a pri strete so svetlom vytvorí chemickú reakciu na základe nanočastíc oxidu titaničitého. Tá následne zabije vírus. A čo by len jeden. Jej dosah by mal byť pomerne široký. Aktuálne ju vedci testovali na štyroch vírusoch, kde preukázala veľmi dobré výsledky.

Dva z vírusov boli chrípkové, ďalší zo zahrnutých v teste bol aj SARS-CoV-2 a pikornavírus, ktorý je vírus vysoko stabilný mimo tela. V kontrolovaných laboratórnych podmienkach bolo na samosterilizačný plast umiestnených asi milión vírusových častíc. To je ďaleko za množstvom vírusu, ktoré by bolo potrebné na spustenie infekcie u človeka.

„Z jedného milióna ide vírus úplne k nule a účinok môžeme vidieť za menej ako jednu hodinu a maximálnu smrť za dve hodiny,“ povedal doktor Connor Bamford z Queen’s University v Belfaste.

Nanočastice reagujú s ultrafialovým svetlom, dokonca aj s malým množstvom uvoľneným z fluorescenčnej žiarovky, a uvoľňujú molekuly nazývané reaktívne formy kyslíka. Tie reagujú s genetickým materiálom vírusu, bielkovinami, ktoré používa na napadnutie nášho tela.

„Je to prvýkrát, čo bolo niečo také vyvinuté,“ povedal profesor Andrew Mills z oddelenia chémie Queen’s University v Belfaste. „Táto fólia by mohla nahradiť mnohé z jednorazových plastových fólií používaných v zdravotníctve, pretože má pridanú hodnotu v tom, že je samosterilizujúca bez skutočných dodatočných nákladov,“ dodal.

Štúdia v jej plnom znení bola publikovaná na Science Direct. Vedecký vynález môže značne pomôcť pri zachraňovaní životov po celom svete, avšak potrvá ešte nejaký čas, kým sa vykonajú všetky potrebné úkony na jeho aplikáciu na trh.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: NCZI, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá