Vedci vynašli technológiu, vďaka ktorej sa rakovina v našom tele zničí sama. Pomôcť by mohla aj pri liečbe COVID-19

  • Technológia SHREAD umožní elimináciu tumoru zvnútra, čím bude sebadeštrukčný
  • Niektoré vakcíny obsahujú adenovírusy. Bude slúžiť technológia aj v boji proti COVID-19?
výskum
Freepik/ pressfoto, Pluckthun Lab
  • Technológia SHREAD umožní elimináciu tumoru zvnútra, čím bude sebadeštrukčný
  • Niektoré vakcíny obsahujú adenovírusy. Bude slúžiť technológia aj v boji proti COVID-19?

Vedci z univerzity v Zürichu (UZH) vyvinuli technológiu, ktorá spôsobuje sebadeštrukciu rakovinových nádorov. Upravili rozšírený respiračný vírus nazývaný adenovírus tak, aby mohol vstupovať do nádorových buniek ako trójsky kôň a bude tam distribuovať svoje gény. Tieto gény podnecujú nádorové bunky k produkcii protilátok a spôsobujú elimináciu tumoru zvnútra, čím bude sebadeštrukčný.

Vedec Oto Sova má na konte desiatky patentov. Na Slovensku ho nechceli, no dnes je uznávaný po celom svete

Futurism informuje, že výhodou tejto metódy je zníženie vedľajších účinkov liečby rakoviny, pretože nepoškodzuje zdravé bunky, na rozdiel od chemoterapie alebo rádioterapie. „Terapeutické protilátky zostávajú v tele presne tam, kde sú potrebné, namiesto toho, aby boli distribuované do krvi, kde môžu poškodiť zdravé orgány a tkanivá,“ vysvetľuje vedúci výskumnej skupiny Andreas Plückthun.

Nielen na rakovinu, ale aj na Covid

Vedci z UZH nazvali túto technológiu SHREAD (SHielded, REtargeted ADenovirus). Podľa Futurism dúfajú, že môže dokonca pomôcť pri terapiách súvisiacich s ochorením COVID-19, pretože dané gény sa môžu dostať priamo do pľúc. V skutočnosti už niekoľko vakcín na COVID-19 obsahuje adenovírusy, vrátane Johnson & Johnson či AstraZenecy.

Máš skúsenosť s nákazou koronavírusom?

„Doslova „podvádzame“ nádor. Je potrebné, aby sa eliminoval produkciou protirakovinových látok vlastnými bunkami,“ uviedla vo vyhlásení postdoktorandka Sheena Smithová zo UZH. Štúdia bola uverejnená v Proceedings of the National Academy of Sciences.

Vo výskumoch na myšiach sa vedcom podarilo prinútiť nádor k produkcii klinicky schválenej protilátky proti rakovine prsníka nazývanej trastuzumab. Tieto protilátky sa potom množili bez toho, aby spôsobili významné zvýšenie ich koncentrácie v iných častiach krvného obehu myší, čo mohlo mať za následok nežiaduce vedľajšie účinky.

zdroj: pixabay/Tibor Janosi Mozes

Výskum zameraný aj na COVID-19

Tím Andreasa Plückthuna zdôrazňuje, že táto technológia nie je vhodná iba na liečbu rakoviny prsníka. Eurek Alert píše, že vedci v súčasnosti pracujú na projekte financovanom Švajčiarskou národnou vedeckou nadáciou, ktorá je súčasťou výskumu na COVID-19. Adenovírusové vektory sa tiež už používajú v niekoľkých vakcínach (Johnson & Johnson, AstraZeneca, CanSino Biologics v Číne a Sputnik V v Rusku), ale bez technológie SHREAD.

„Poskytnutím liečby SHREAD pacientovi prostredníctvom inhalovaného aerosólu by náš prístup mohol umožniť cielenú produkciu anti-covidových protilátok v pľúcnych bunkách. Inými slovami: tam, kde je to najviac potrebné,“ hovorí Sheena Smith.

Zdroje: Futurism, PNAS, Eurek Alert

Najnovšie videá

Trendové videá