Vedci vynašli WiFi systém, ktorý je trikrát rýchlejší ako ten, ktorý poznáme

  • Žijeme v dobe, kedy je pre väčšinu ľudí internetové pripojenie rovnakou samozrejmosťou a nevyhnutnosťou ako strecha nad hlavou. Všetci ho chcú mať. Nepretržité, rýchle a spoľahlivé. A práve WiFi bolo predmetom nedávneho vedeckého výskumu.
texting-1490691_640
  • Žijeme v dobe, kedy je pre väčšinu ľudí internetové pripojenie rovnakou samozrejmosťou a nevyhnutnosťou ako strecha nad hlavou. Všetci ho chcú mať. Nepretržité, rýchle a spoľahlivé. A práve WiFi bolo predmetom nedávneho vedeckého výskumu.

Máme počítače, ktoré sú prepojené pomocou WiFi – siete, ktorá prepája počítače a nachádza sa všade okolo nás. Keby si takúto vetu vyslovil pár desaťročí dozadu, začali by pre teba pripravovať teplučké miesto pri bielej stene a zvieraciu kazajku. Dnes už ide o bežnú súčasť našich životov. WiFi pripojenie nájdeme v kaviarniach, nákupných centrách alebo autobusoch.

Problém však nastáva na miestach, kde je veľa ľudí hladujúcich po internetovom pripojení. Miesta ako letiská, športové podujatia alebo prednáškové miestnosti predstavujú problém v tom, že na ten istý zdroj WiFi signálu sa pripojí obrovské množstvo ľudí naraz. Samozrejme, takéto preťaženie siete spôsobuje problémy s rýchlosťou internetového pripojenia. Ako riešenie sa ponúka zavedenie viacerých zdrojov internetového pripojenia tak, aby si všetci internetu chtiví prišli na svoje. Lenže aj takéto pripojenie je problémové.

Internet_cafe_golden_princess
Foto: en.wikipedia.org

 

Ak totiž poukladáte viac WiFi routerov vedľa seba, budú si navzájom rušiť signál. Fungovalo by to, ak by routere spolupracovali navzájom. A práve na toto sa zamerali vedci z Laboratória počítačovej vedy a umelej inteligencie (CSAIL). ,,Tak ako dve rádiá nemôžu hrať naraz na rovnakej frekvencii, viacero routerov nemôže prenášať informácie na rovnakom spektre bez vzájomného rušenia, ktoré kazí signál,“ vysvetľuje jeden z členov výskumného tímu, Hariharan Rahul.

Vedci preto vytvorili revolučný systém MegaMIMO 2.0. Ten vychádza zo systému MIMO, ktorý sa dnes bežne používa. Práve vďaka systému MIMO sú zariadenia ako mobilné telefóny schopné prijímať signál z viacerých WiFi zdrojov naraz. Doteraz spôsobovalo používanie viacerých zdrojov signálu  naraz preťaženie. Vedci z CSAIL však vytvorili nový algoritmus, ktorý rozdeľuje signál medzi routere a umožňuje im spolupracovať.

Foto: contemporary-home-computing.org

 

Výsledky pokusu sú vynikajúce. MegaMIMO 2.0 vytvára WiFi sieť, ktorej prenosová rýchlosť je 330 percentne vyššia oproti bežnej WiFi sieti a jej dosah je raz tak veľký.

Tvorcovia MegaMIMO 2.0 momentálne komunikujú s partnermi z IT brandže, aby MegaMIMO 2.0 dostali na trh. A my veríme, že sa im to čoskoro podarí. Lebo nič nenahnevá viac ako pomalé pripojenie.

Zdroj: sciencealert.com, Zdroj titulnej fotografie: pixabay.com

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá