Vedci vytvorili „Dinokurčatá“, spojili kura a dinosaura do jedného živočícha. Experiment odhalil nečakané javy
- Výskumníci z Čilskej univerzity chceli zistiť, ako fungujú kuracie nohy
- Zaujímal ich najmä ich vývoj od dôb dinosaurov, ktoré sú ich predkami
- Experiment odhalil zaujímavé poznatky o evolúcii
- Výskumníci z Čilskej univerzity chceli zistiť, ako fungujú kuracie nohy
- Zaujímal ich najmä ich vývoj od dôb dinosaurov, ktoré sú ich predkami
- Experiment odhalil zaujímavé poznatky o evolúcii
Nič nevyvoláva vo vedeckých kruhoch také otázky, ako dinosaury a ich následné vyhynutie po tom, čo do planéty narazil meteorit. Posledné informácie však dokazujú, že nie všetky zvieratá zomreli po páde asteroidu. Niektoré z nich sa stali evolučným štádiom pre živočíchy, ktoré dnes nazývame vtákmi.
Na túto skutočnosť sa v roku 2016 chceli pozrieť vedci z Čile, ktorí vytvorili kura s dinosaurími nohami, informuje Science Alert. Vzhľadom na skutočnosť, že dinosaury a vtáky sú príbuzné druhy, skúšali kombinovať „nohy starého vtáka“ s nohami súčasného. Chceli sa dozvedieť viac o tom, ako fungoval vývoj od dinosaura k vtákovi.
Zaujímavý výskum
„Sliepkam sme vyvinuli rúrkovité fibuly podobné dinosaurom na dolných končatinách,“ uviedli výskumníci. Štúdiu viedli João Francisco Botelho z Čilskej univerzity. Chcel zistiť najmä spôsob, akým sa kratšie fibuly vytvoria z dlhých a tubulárnych.
U vtáčích dinosaurov, ako je Archeopterych, bola kosť fibula v tváre rúrky a siahala až po členok. Vedľa nej narástla do podobnej dĺžky ďalšia, holenná kosť.
Evolúcia pokračovala a zmena nasledovala v skupine vtáčích dinosaurov známych ako Pygostyli. V tejto skupina bola lýtková kosť kratšia ako holenná, ku koncu ostrejšia a nedosahovala po členok.
Počas tohto procesu výskumný tím zistil, že fibuly dnešných kurčiat sú zablokované, aby nedosiahli dĺžku nôh dinosaurov. V štúdii publikovanej v časopise Evolution ukázali, ako je rast dolnej časti fibuly u kurčiat spôsobený kalkaneom, kosťou v členku.
Tím predpokladal, že u bežných kurčiat vedie interakcia medzi kalkaneom a koncom fibuly k signálom, ktoré podnecujú, aby kostný driek prestal rásť. Ak prestane rásť, fibula sa nemá ako dostať do blízkosti členkovej kosti.
„Na rozdiel od iných živočíchov tlačí kalkaneum v embryách vtákov na spodný koniec fibuly. Sú tak blízko, že si ich niektorí výskumníci dokonca pomýlili a mysleli si, že sú jedným prvkom,“ vyhlásil vedecký tím.
Ak sa pýtaš, či takéto podivné zviera žije, sklameme ťa. „Dinokurčatá“ sa nikdy nevyliahli a všetky tieto experimenty prebiehali pred tým, ako sa jedince vyliahli.
„Experimenty sú zamerané na jednotlivé vlastnosti, aby sa otestovali špecifické hypotézy,“ vysvetlil člen tímu vedcov Alexander Vagas. Aj napriek tomu však vedci zistili spôsob, ako sa nohy dinosaurov zmenili na kuracie nohy.
Takýto pokus neskúšali prvýkrát. V roku 2015 sa podarilo tímu vedcov zo Spojených štátov amerických vypestovať na svojich kuracích embryách zobák podobný dinosauriemu.
Zdroje: Science Alert, Evolution