Vedci vyvinuli robota, ktorého riadi „ľudský mozog“. Vznik hybridnej inteligencie je na dosah

  • Čínski vedci dosiahli prelom v oblasti biotechnológie
  • Podarilo sa im prepojiť „ľudský mozog" s počítačom
robot mozog
X/K2 Partnering Solutions
  • Čínski vedci dosiahli prelom v oblasti biotechnológie
  • Podarilo sa im prepojiť „ľudský mozog" s počítačom

V posledných rokoch sme svedkami revolučného pokroku v oblasti biotechnológií a umelej inteligencie. Výskumníci z celého sveta pracujú na prepojení biologických mozgov s elektronickými zariadeniami, čo otvára dvere k vzniku tzv. „hybridnej inteligencie“.

Ako uvádza The Independent, najnovšie sa tejto oblasti venujú vedci z univerzít v Číne, ktorí úspešne vytvorili robota ovládaného mozgovým organoidom – miniatúrnym mozgom pestovaným z ľudských kmeňových buniek.

Robot so živým mozgom

Mozgové organoidy sú trojrozmerné štruktúry pestované z ľudských kmeňových buniek, ktoré napodobňujú základné vlastnosti ľudského mozgu. Pestujú sa vo veľkom množstve na kremíkových čipoch, pričom sú schopné prijímať, spracovávať a porozumieť elektrickým signálom vysielaným z počítača.

Podľa informácií New Atlas takéto organoidy boli prvýkrát pestované pred viac ako desiatimi rokmi, no ich praktické využitie bolo značne obmedzené. Avšak s nedávnym pokrokom v technológii pestovania trojrozmerných organoidov sa vedcom otvárajú nové možnosti.

Tím výskumníkov z univerzít Tianjin a Southern University of Science and Technology v Číne vytvoril systém nazývaný MetaBOC, ktorý umožňuje prepojenie mozgových organoidov s elektronickými čipmi. Roboty sú schopné vykonávať základné úlohy, ako sú navigácia v priestore či uchopenie predmetov pomocou ovládacích prvkov, ktoré majú aktuálne k dispozícii.

Má to však jeden háčik. Aby mohli mozgové organoidy efektívne fungovať, vyžadujú podmienky podobné tým, ktoré sú potrebné na fungovanie ľudského mozgu, vrátane prísunu tekutín a živín, regulácie teploty či ochrany pred patogénmi, ako sú vírusy a baktérie.

Tvár z ľudskej kože

Najnovší prelom v oblasti robotiky prichádza krátko po tom, čo japonskí vedci oznámili úspešnú transplantáciu živej ľudskej kože na tvár humanoidného robota s cieľom dosiahnuť realistickejší vzhľad.

Táto umelá koža, vyrobená v laboratóriu zo živých buniek, nielenže napodobňuje štruktúru skutočnej kože, ale má aj schopnosť samoliečenia po poškodení.

„Napodobňovaním štruktúr ľudskej kože a väziva a použitím špeciálnych perforácií v tvare písmena V v pevných materiáloch sme našli spôsob, ako spojiť kožu s komplexnými štruktúrami,“ uviedol pre BBC vedúci výskumu Shoji Takeuchi.

U ľudí je koža spojená so základnými štruktúrami pomocou väzivového tkaniva, ktoré obsahuje vlákna kolagénu a elastínu. Na simuláciu tohto mechanizmu vedci vytvorili v povrchu robota množstvo mikroskopických otvorov.

Otvory následne vyplnili gélom obsahujúcim kolagén, na ktorý aplikovali vrstvu syntetickej kože. „Táto metóda zabezpečuje, že umelá koža je dostatočne pružná a pevne priľne k mechanickým častiam robota, čo umožňuje jej pohyb bez rizika odtrhnutia alebo odlepenia.“

Napriek obrovským úspechom vedci priznávajú, že na komerčné využitie tejto technológie je ešte priskoro. „Ďalšou dôležitou výzvou je vytváranie výrazov podobných ľuďom integráciou svalov do robota.“ Vývoj bude vyžadovať ešte mnoho rokov intenzívneho skúmania a testovania, než sa stane každodennou realitou.

Zdroje: The Independent, New Atlas, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá