Vedci z Oxfordu nemajú dobré správy pre milovníkov mäsa. Ľudia, ktorí mu holdujú, čelia vyššiemu riziku rakoviny než vegetariáni
- Výsledky štúdie tvrdia, že ľudia, ktorí jedli menej mäsa, mali nižšie riziko rakoviny
- Nejesť mäso neznamená automaticky žiť zdravo. Dôležitá je zelenina aj ovocie
- Výsledky štúdie tvrdia, že ľudia, ktorí jedli menej mäsa, mali nižšie riziko rakoviny
- Nejesť mäso neznamená automaticky žiť zdravo. Dôležitá je zelenina aj ovocie
Ľudia čoraz častejšie pristupujú k rozhodnutiu, že sa stanú vegetariánmi či vegánmi. Možností na stravovanie bez mäsa je každým rokom viac a zdá sa, že celkom pravidelne pribúdajú aj dôvody.
Výroba jedla je zodpovedná za viac ako štvrtinu všetkých emisií skleníkových plynov, čo vegetariánske stravovanie časti populácie zlepšuje. Nezdravé stravovanie a nadváha tiež patria medzi hlavné dôvody predčasnej smrti, uvádza portál Menej mäsa, ktorý sa odvoláva na štúdiu troch prestížnych univerzít. Tvrdia, že jedenie mäsa je ekonomickejšie, zdravšie aj ekologickejšie.
Väčšina sledovaných mäso jedla
Vedci z Oxfordu prišli len včera s novou štúdiou, skúmali vzťah medzi tým, čo človek konzumuje a rizikom rakoviny. Analyzovali zdravotné dáta 472 377 ľudí, ktorí mali od štyridsať do sedemdesiat rokov. Všetci v rámci výskumu uviedli, ako často jedia mäso a ryby, píše portál Science Daily.
Následne vedci 11 rokov pomocou ich zdravotných záznamov sledovali v ich tele výskyt rakoviny. Ohľad brali aj na možnosť cukrovky a zohľadňovali demografické aj socioekonomické faktory či životný štýl participujúcich, ako napríklad fajčenie.
52 % ľudí jedlo mäso viac než päťkrát týždenne, 44 % ľudí mäso jedlo, no menej než päťkrát týždenne. 2 % účastníkov jedli ryby, no vyhýbali sa mäsu, a ďalšie 2 % uviedli, že sú vegetariánmi alebo vegánmi. Počas štúdie sa rakovina prejavila pri 54 961 ľuďoch, a teda 12 %.
Závery štúdie
Závery štúdie tvrdia, že celkový risk rakoviny bol o 2 % nižší medzi tými, ktorí jedli mäso päť a menej krát týždenne, v porovnaní s ľuďmi, ktorí jedli mäso viac. O 10 % nižšiemu riziku čelili pescetariáni, a teda ľudia, ktorí jedávajú len ryby. Vedci zaznamenali pri vegetariánoch a vegánoch najvýraznejší skok, pričom išlo v porovnaní s ľuďmi, ktorí konzumujú mäso viac než päťkrát týždenne, až o 14 % nižší risk.
Autori výsledky rozdelili aj na drobné. Zistili, že ľudia, ktorí jedli mäso menej než päťkrát týždenne, mali o 9 % nižšie riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka. V štúdii tiež zaznamenali o 20 % nižšie riziko rakoviny prostaty u mužov, ktorí konzumovali ryby, no vyhýbali sa mäsu. Riziko bolo pri vegánoch a vegetariánoch nižšie o 31 %.
Ženy, ktoré dodržiavali vegetariánsku stravu po menopauze, mali o 18 % nižšie riziko rakoviny prsníka ako tie, ktoré jedli mäso viac než päťkrát týždenne. Zistenia však naznačujú, že sa mohol dôvod skrývať čiastočne aj inde. Vegetariánky mali totiž často nižší index telesnej hmotnosti (BMI).
Vegetariánstvo nie je automaticky zdravé
Výsledky štúdie by sa však nemali prenášať na celú populáciu, cituje vedcov portál The Conversation: „Išlo o observačnú štúdiu. Len sme sledovali zmeny zdravia účastníka bez toho, aby sme ho požiadali, aby niečo zmenil. Nemôžme preto s istotou vedieť, či sú prepojenia, ktoré sme našli, skutočne spôsobené len stravou.“
Ďalšou limitáciou bolo, že účastníci výskumu boli prevažne belosi, a to až 94 %: „Znamená to, že nevieme, či by sme videli podobné výsledky aj v iných etnických skupinách. Pre budúce štúdie je dôležité, aby sa zamerali na rôznorodejšiu populáciu, ako aj na väčší záber ľudí, ktorí nejedia mäso.“
Vedci na záver dodávajú, že nejesť mäso neznamená automaticky jesť zdravo. Niektorí ľudia síce nejedia mäso, no ani zeleninu a ovocie. Siahajú skôr po spracovaných potravinách, čo môže byť nezdravé. Väčšina dôkazov, ktoré preukazujú súvislosť medzi nižším rizikom rakoviny a stravou bez mäsa, tiež naznačuje, že za to môže práve väčšia konzumácia zeleniny a ovocia.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Science Daily, Menej mäsa, pnas, BMC Medicine, The Conversation