Vedci pracujú na lieku, ktorý by dokázal zatočiť s jednou z najčastejších príčin úmrtí na Slovensku

  • Vedci pracujú na lieku, ktorý pomôže„uspať“ jednu z chýb spôsobujúcich infarkt
  • Ide o chybu zvyšujúcu množstvo mastného proteínu, ktorý sa vo veľkom množstve nachádza až u 20 % populácie
  • Hoci nás pred infarktom dokáže ochrániť najmä zdravý životný štýl, podiel tohto proteínu sa ovládať nedá
Unsplash/Mockup Graphics Unsplash/Robina Weermeijer
  • Vedci pracujú na lieku, ktorý pomôže„uspať“ jednu z chýb spôsobujúcich infarkt
  • Ide o chybu zvyšujúcu množstvo mastného proteínu, ktorý sa vo veľkom množstve nachádza až u 20 % populácie
  • Hoci nás pred infarktom dokáže ochrániť najmä zdravý životný štýl, podiel tohto proteínu sa ovládať nedá

Cieľom zahraničných vedcov je vyvinúť liek vo forme injekcie, ktorý bude pacientovi podávaný dvakrát ročne. Za výskumom stojí anglicko-nemecká farmaceutická spoločnosť Silence Therapeutics a skúšanie lieku s názvom SLN360 sa začne čoskoro v USA a v Európe.

Do klinického skúšania lieku je zapojený aj kardiológ a profesor Kausik Ray. Tvrdí, že liek má potenciál ponúknuť bezpečné a efektívne riešenie pre pacientov trpiacich srdcovo-cievnymi ochoreniami. 

zdroj: Unsplash/Hush Naidoo

Pozitívne počiatočné výsledky odhalila aj švajčiarska firma Novartis. Ukázalo sa, že pacientom s vysokými hladinami lipoproteínov, ktorí dostávali týždenné dávky liekov, klesla hladina týchto lipoproteínov až o 80 percent. Americká spoločnosť Amgen zaznamenala poklesy o viac ako 90 percent medzi pacientmi, ktorým bol podávaný liek s názvom olpasiran.

Väčšina Slovákov umiera na infarkt

Infarkty sú bežné aj na Slovensku a stretávame sa s nimi čoraz častejšie. V roku 2016 malo Slovensko tretí najväčší výskyt smrteľných infarktov v rámci Európskej únie. Tieto čísla pochádzajú z prieskumu Eurostatu, štatistického úradu Európskej únie.

zdroj: Unsplash/Jesse Orrico

Ide o najčastejšiu príčinu úmrtia žien a mužov v Európskej únii, pričom na choroby srdca a ciev zomiera každý druhý Slovák. Podľa webu tvojesrdce.sk je na Slovensku viac než 54 percent všetkých úmrtí spôsobených kardiovaskulárnymi ochoreniami. To je viac ako všetky porážky a onkologické ochorenia dokopy. Len pre porovnanie, v USA spôsobujú kardiovaskulárne ochorenia iba 37 %.

Hoci ide o naozaj častú príčinu úmrtia, väčšina Slovákov nedokáže rozpoznať varovné príznaky infarktu, ani mŕtvice. Mali by ich poznať najmä tí, ktorí už mozgovú porážku prežili, starší ľudia a aj sociálne slabší. 

V roku 2017 patrili medzi najčastejšie príčiny hospitalizácií aj choroby obehovej sústavy. Hoci sa čísla v porovnaní s predošlými rokmi znížili, stále išlo o viac ako 15 percent celkových hospitalizácií. Najčastejšími diagnózami, kvôli ktorým pacienti putovali do lekárskej starostlivosti bol srdcové zlyhanie (26 112 prípadov), mozgový infarkt (21 234 prípadov), chronická ischemická choroba srdca (17 892 prípadov) a predsieňová fibrilácia a flater (16 965 prípadov). 

V roku 2017 zomrelo celkovo 29 991 hospitalizovaných, pričom najviac úmrtí sme zaznamenali na diagnózy srdcové zlyhanie. 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Teraz.sk, tvojesrdce.sk, Daily Mail, nczisk.sk

Najnovšie videá

Trendové videá