Vedci zistili, ako sa opičími kiahňami nakazilo až 95 % pacientov

  • Možné je nakaziť sa akýmkoľvek blízkym fyzickým kontaktom
  • Väčšina prenosov doposiaľ však súvisela so sexuálnou aktivitou
opičie kiahne
TASR/CDC via AP, Cynthia S. Goldsmith, Russell Regner/CDC via AP
  • Možné je nakaziť sa akýmkoľvek blízkym fyzickým kontaktom
  • Väčšina prenosov doposiaľ však súvisela so sexuálnou aktivitou

Až 95 percent prípadov vírusu opičích kiahní sa medzi ľuďmi rozšírilo sexuálnym stykom. Vyplýva to z najnovšej štúdie zverejnenej vo štvrtok v odbornom periodiku New England Journal of Medicine. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Nejde o výlučne pohlavne prenosnú infekciu

Výskum viedli vedci britskej Queen Mary University of London, ktorí skúmali 528 potvrdených prípadov opičích kiahní v 16 krajinách v termíne 27. apríla až 24. júna.

„Je dôležité zdôrazniť, že opičie kiahne nie sú pohlavne prenosnou infekciou v tradičnom slova zmysle; je možné sa nakaziť akýmkoľvek blízkym fyzickým kontaktom,“ uviedol vo vyhlásení jeden z autorov štúdie John Thornhill.

Môže ísť napríklad o prenos cez respiračné kvapôčky, oblečenie či iné povrchy. „Naša práca však naznačuje, že väčšina prenosov dosiaľ súvisela so sexuálnou aktivitou, a to najmä – avšak nie výlučne – medzi mužmi, ktorí mali sex s inými mužmi,“ dodal Thornhill.

Odborníci zistili, že spomedzi nakazených bolo 98 percent homosexuálnych alebo bisexuálnych mužov, 41 percent malo HIV a priemerný vek infikovaných opičími kiahňami bol 38 rokov.

Za posledné tri mesiace mali infikovaní v priemere päť sexuálnych partnerov a zhruba tretina mužov uviedla, že za uplynulý mesiac navštívila sexpárty či saunu.

Bez vážnejších komplikácií

Vedci tiež prišli na to, že mnohí z infikovaných mali príznaky, ktoré sa predtým nespájali s opičími kiahňami, vrátane genitálnych lézií a rán na ústach či análnom otvore.

Tieto symptómy sú totiž podobné ako pri sexuálne prenosných infekciách, čo môže viesť k zlej diagnostike ochorenia.

Zo štúdie vyplýva, že vo väčšine skúmaných prípadov mali ľudia mierny priebeh nákazy a nedošlo k žiadnym úmrtiam. „Hoci 13 percent ľudí bolo prijatých do nemocnice, pri väčšine z nich neboli hlásené nijaké vážne komplikácie,“ uviedli autori štúdie.

opicie
zdroj: TASR/DPA

Tretí prípad na Slovensku

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) včera (21.7.) potvrdil tretí prípad ochorenia na opičie kiahne. Ide o osobu v strednom veku, z vekovej skupiny 20 až 59 rokov.

Prenos ochorenia bol pravdepodobne v zahraničí. Osoba je izolovaná, hospitalizácia nebola potrebná. V tlačovej správe o tom informoval Marek Eliáš z ÚVZ.

Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva podľa Eliáša zabezpečuje potrebné epidemiologické vyšetrovanie, vrátane zisťovania možných okolností nákazy. Súvislosť s doterajšími prípadmi na Slovensku sa nezistila.

Osoba vyhľadala lekársku pomoc a vzhľadom na príznaky ochorenia zodpovedajúce opičím kiahňam jej odobrali vzorku biologického materiálu na laboratórne vyšetrovanie.

Na jej základe bola diagnóza potvrdená. „Počet potvrdených prípadov na našom území môže narastať, nepredpokladáme však rozsiahle epidémie,“ uviedol ÚVZ.

Prvý prípad opičích kiahní na Slovensku bol potvrdený 7. júla, druhý prípad o týždeň neskôr.

Ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu?

Núdzový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa vo štvrtok zišiel, aby po druhý raz v priebehu niekoľkých týždňov zvážil, či vyhlásiť šíriace sa opičie kiahne vo svete za ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu.

Niektorí vedci tvrdia, že medzi epidémiami v Afrike a vo vyspelých štátoch sú výrazné rozdiely, čo komplikuje akýkoľvek koordinovaný postup.

opičie kiahne
zdroj: WHO

Kým africkí predstavitelia tvrdia, že epidémiu na kontinente už riešia ako núdzovú situáciu, odborníci inde vo svete to nepovažujú za nevyhnutné. V Británii dokonca nedávno znížili hodnotenie choroby pre jej nie príliš veľkú závažnosť.

Opičie kiahne sa už desaťročia bežne objavujú v strednej a západnej Afrike, ale až do predminulého mesiaca nebolo známe, že by toto ochorenie spôsobilo výrazné šírenie vo viacerých krajinách súčasne a zahŕňalo ľudí bez cestovateľských spojení s kontinentom.

Viac ako 80 percent prípadov je v Európe. V súčasnosti je na svete takmer 15-tisíc prípadov opičích kiahní. Zatiaľ čo Spojené štáty, Británia, Kanada a ďalšie krajiny nakúpili milióny vakcín, žiadna nešla do Afriky, kde závažnejšia verzia opičích kiahní už zabila viac ako 70 ľudí. Bohatšie krajiny zatiaľ nehlásia žiadne úmrtia na opičie kiahne.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá