Vedci zistili: Dobrá nálada po behu nemá nič spoločné s endorfínmi. Nedosiahne ju každý

  • Vieš, čo je to „runner’s high“?
  • Poradíme ti, ako ho dosiahnuť
  • Nie je prirodzený pre každého
Bežecká eufória
Ilustračné foto Archív Canva
  • Vieš, čo je to „runner’s high“?
  • Poradíme ti, ako ho dosiahnuť
  • Nie je prirodzený pre každého

Možno to znie neuveriteľne, no niektorí ľudia sa po dlhom behu cítia naozaj euforicky. Fenomén, ktorý na západe označujú frázou „runner’s high“, dokáže rozhádať aj serióznych športovcov. Vedci však tvrdia, že tento stav skutočne dokážeme dosiahnuť, len sa o ňu niekedy treba viac posnažiť. 

Čo spôsobuje bežeckú eufóriu? Ak sme ju nikdy necítili, čo robíme zle? Na tieto aj ďalšie otázky nájdeme odpoveď vo vede. Odborníci totiž vypracovali návod, ktorý ťa zaručene dostane do bežeckého neba. 

Čo je to bežecká eufória?

„Runner’s high“ je termín, ktorý označuje pocit eufórie vyvolaný behom alebo iným „kardiom“. Rovnaký účinok vie vyvolať aj cyklistika či veslovanie, no najčastejšie o ňom počujeme od bežcov. 

Pre tých, ktorí ho zažívajú, eufória zvyčajne začína asi 30 minút až 1 hodinu po začatí behu. Toto sa, samozrejme, môže líšiť v závislosti od individuálnej úrovne kondície. Niektoré výskumy dokonca naznačujú, že práve kvôli tomuto euforickému pocitu sa ľudia vyvinuli k tomu, aby cvičili.

Bohužiaľ, vôbec nejde o univerzálny jav, ktorý by zažívali všetci. Dokonca ani profesionálni športovci či dlhoroční milovníci behu tento pocit niekedy nemajú. „Mnohí bežci sa na konci dlhých pretekov cítia len vyčerpaní alebo dokonca zle, nie blažene,“ tvrdí odborník David J. Linden pre magazín John Hopkins Medicine

V posledných rokoch prevláda názor, že ide o akúsi ľudovú hypotézu. Aj portál Beh.sk tvrdí, že bežecká eufória je len „mýtus zveličený pop kultúrou“, ktorá zrejme vznikla z rôznych štúdií v 80. rokoch. David J. Linden, profesor neurovedy, dokonca uznáva, že beh nám telo nezaplaví endorfínmi, ako mnohí tvrdia. 

Endorfíny nespôsobujú bežeckú eufóriu

Ak si niekoho počul povedať, že je po behu šťastný kvôli endorfínom, nemal celkom pravdu. Tento bežný mýtus veda už vyvrátila. Hoci endorfíny pomáhajú brániť pocitu bolesti v svaloch, je nepravdepodobné, že endorfíny v krvi prispievajú k euforickému pocitu. Výskumy totiž ukazujú, že endorfíny neprechádzajú krvno-mozgovou bariérou.

Dobrá nálada, ktorú niektorí ľudia pociťujú, sa skôr viaže k endokanabinoidom – biochemickým látkam podobným konope, ale sú prirodzene produkované telom.

Cvičenie zvyšuje hladiny endokanabinoidov v krvi, vysvetľuje Linden. Na rozdiel od endorfínov, endokanabinoidy sa ľahko pohybujú cez bunkovú bariéru, ktorá oddeľuje krvný obeh od mozgu, kde podporujú krátkodobé psychoaktívne účinky, ako je znížená úzkosť a pocity pokoja.

Na snímke je bežiaci človek
zdroj: Archív Canva/Sergey Tyniakov

Bežecká eufória na dosah 

Profesor biologických vied David Raichlen pre magazín Runner’s World radí, že ak chceš zvýšiť produkciu endokanabinoidov, najlepšie je nastaviť intenzitu tréningu na 70 až 85 percent maximálneho srdcového tepu. Môžeš si to vypočítať na základe svojho veku.

Ak nevieš dosiahnuť bežeckú eufóriu, oplatí sa zmeniť rutinu. Odborníci radia, aby si vyskúšal odbehnúť iné vzdialenosti alebo častejšie meniť tempo. Pravdou však je, že niektorí ľudia jednoducho nikdy nezažijú tento euforický stav, a to je v poriadku. Stále budeš ťažiť zo všetkých výhod pravidelného cvičenia.

Dobrovoľné cvičenie je jediná najlepšia vec, ktorú môžete urobiť na spomalenie kognitívneho úpadku, ktorý sprevádza prirodzené starnutie,“ povedal Linden. Pomôžeš aj svojmu srdcu a znížiš riziko rôznych chorôb.

Beh má navyše silný antidepresívny efekt. „Otupuje reakciu mozgu na fyzický a emocionálny stres,“ tvrdí neurovedec Linden. Takže ak aj nikdy nedosiahneš bežeckú eufóriu, tvoje telo sa ti odvďačí inak.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Journal.biologists.com, Hopkinsmedicine.org, Runnersworld.com, Beh.sk

Najnovšie videá

Trendové videá