Vedci zistili, koľko vypiješ v jednom litri balenej vody mikroplastov. Ide o veľmi vysoké číslo
- Štúdia odhaľuje znepokojujúce zistenia ohľadom koncentrácie plastov vo vode
- Objavili takzvané nanoplasty
- Štúdia odhaľuje znepokojujúce zistenia ohľadom koncentrácie plastov vo vode
- Objavili takzvané nanoplasty
Výskumníci zistili, že v každom litri balenej vody sa nachádza v priemere takmer 250 000 mikroplastových a nanoplastových častíc, čo vyvoláva obavy o kvalitu vody a zdravie životného prostredia.
Toto prevratné zistenie sa podarilo dosiahnuť pomocou pokročilého mikroskopu vybaveného dvoma lasermi, čo znamená, že takéto častice boli prvýkrát zistené a klasifikované s obrovskou presnosťou, píše portál EuroNews.
Prelomový objav
Štúdia, ktorú viedli odborníci z Kolumbijskej a Rutgersovej univerzity v USA, odhalila doteraz neznámy rozsah a povahu mikroskopického znečistenia plastmi vo fľaškovej vode.
Analýzou piatich vzoriek z každej z troch bežne konzumovaných značiek balenej vody výskumníci zistili prekvapujúce rozpätie od 110 000 do 400 000 plastových častíc na liter, v priemere okolo 240 000.
Tento znepokojujúci výskum, uverejnený v najnovšom vydaní časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, signalizuje významný moment v pochopení všadeprítomného problému znečistenia plastmi v každodenných výrobkoch, informuje NBC News.
Hrozba nanoplastov
Portál PBS News Hour píše, že predchádzajúce výskumy sa zameriavali predovšetkým na väčšie mikroplasty, viditeľné voľným okom, s veľkosťou od 5 milimetrov do jedného mikrónu. Táto najnovšia štúdia však odhalila znepokojujúcejší problém: voda vo fľašiach obsahuje 10- až 100-krát viac nanoplastov ako mikroplastov.
Tieto zistenia, ktoré poukazujú na rozsah znečistenia plastmi v každodenných výrobkoch, signalizujú vážny environmentálny a zdravotný problém, ktorý presahuje doterajšie chápanie znečistenia plastmi.
Zdá sa, že značná časť plastovej kontaminácie balenej vody pochádza z fliaš a membránových filtrov reverznej osmózy, ktoré sa používajú v procese čistenia. Tento poznatok pochádza od Naixin Qian, fyzikálnej chemičky z Kolumbijskej univerzity a hlavnej autorky štúdie.
Rozhodla sa, že v tejto fáze nezverejní názvy troch značiek analyzovaných v štúdii s odvolaním sa na potrebu širšieho skúmania. Cieľom výskumníkov je preskúmať viac vzoriek a ďalšie značky predtým, ako určia konkrétnu značku, čím sa zabezpečí komplexné pochopenie tohto rozšíreného problému.
Tento opatrný prístup podčiarkuje záväzok štúdie k dôkladnému a presnému výskumu pri odhaľovaní zdrojov znečistenia balenej vody plastmi.
Sú nanoplasty teda nebezpečné pre naše zdravie?
„To sa v súčasnosti preveruje. Nevieme, či je to nebezpečné a ako veľmi,“ povedala spoluautorka štúdie Phoebe Stapletonová, toxikologička z Rutgersovej univerzity. „Vieme, že sa dostávajú do tkanív (cicavcov vrátane ľudí)… a súčasný výskum sa zaoberá tým, čo robia v bunkách,“ píše NBC News.
Na základe výskumu, ktorý im otvoril oči, všetci štyria spoluautori štúdie výrazne zmenili svoje návyky pri konzumácii balenej vody.
Wei Min, fyzikálny chemik z Kolumbijskej univerzity a inovátor technológie dvojitého laserového mikroskopu použitej v štúdii, prezradil, že znížil svoju spotrebu balenej vody na polovicu. Podobne aj Stapletonová, ďalšia spoluautorka, sa podelila o to, že vo svojom dome v New Jersey prešla na používanie viac filtrovanej vody.
Beizhan Yan, chemik z Kolumbijskej univerzity, ktorý sa zaoberá životným prostredím, a ďalší spoluautor, však upozornil na dôležitú výhradu, keď hovoril o svojej zvýšenej závislosti od vody z vodovodu. Yan zdôraznil, že vodné filtre, ktoré sa často považujú za bezpečnejšiu alternatívu, môžu tiež prispievať k znečisteniu plastmi.
Toto odhalenie autorov štúdie nielenže zdôrazňuje závažnosť kontaminácie vody plastmi, ale poukazuje aj na zložitosť hľadania bezpečných a udržateľných riešení v oblasti pitnej vody, informuje portál NBC News.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: EuroNews, NBC News, PBS News Hour