Vedci zobudili takmer 50-tisíc rokov staré „zombie vírusy“. Sú živé a nákazlivé
- Zombie vírusy nie sú len vo filmoch
- Profesor Claverie tak pomenoval vedecký objav v zamrznutej sibírskej pôde
- Vysoké teploty ich môžu oživiť
- Zombie vírusy nie sú len vo filmoch
- Profesor Claverie tak pomenoval vedecký objav v zamrznutej sibírskej pôde
- Vysoké teploty ich môžu oživiť
Pozornosť mnohých vedcov v súčasnosti priťahujú čoraz vyššie teploty v arktických oblastiach, ktoré spôsobujú topenie zamrznutého povrchu. Ide najmä o miesta známe pod pojmom permafrost, teda lokality s dlhodobo celoročne zamrznutým povrchom. Avšak permafrost na ruskej Sibíri sa pre globálne otepľovanie mení a odhaľuje tajomstvá, ktoré pod ľadom strávili aj desaťtisíce rokov.
Topiaca sa Sibír dodnes odkryla napríklad pozostatky mamuta srstnatého či dokonale zachovaného jaskynného medveďa.
Avšak ako informujú CNN a Science Alert, najnovšie vedecké odhalenie z tejto oblasti pripomína známu zápletku mnohých hororových filmov. Výskumníci totiž oživili staroveké „zombie“ vírusy z permafrostu a zistili, že stále môžu infikovať živé jednobunkové améby, respektíve „meňavky“.
V súčasnosti nie je jasné, aká veľká je šanca takejto infekcie u ľudí či zvierat. Vedci však tvrdia, že vírusy z permafrostu by sa mali považovať za hrozbu pre verejné zdravie.
„V súvislosti s permafrostom sa toho deje veľa. Je to znepokojujúce. Skutočne to ukazuje, prečo je mimoriadne dôležité, aby sme čo najväčšiu časť permafrostu udržali zamrznutú,“ uviedla klimatická vedkyňa NASA Kimberley Minerová. Okrem vírusov sa pod zamrznutým povrchom môže nachádzať aj chemický a rádioaktívny odpad z čias studenej vojny. Ten má potenciál uškodiť prírode a narušiť jej ekosystémy.
Zombie vírus
Vráťme sa však k odhaleniu, s ktorým prišiel francúzsky profesor Jean-Michel Claverie. Vedec na Sibíri odhalil kmene zmrazeného vírusu, pričom najstarší z nich mal 48 500 rokov a pochádzal zo vzorky pôdy podzemného jazera. Najmladšie vzorky mali 27-tisíc rokov a jedna z nich sa nachádzala v mamutej mŕtvole.
Niektorí vedci sa obávajú, že rozmrazovanie permafrostu spôsobené klimatickými zmenami môže uvoľniť staré vírusy, ktoré neboli v kontakte so živými tvormi po tisíce rokov. Rastliny, zvieratá a ľudia voči nim nemusia mať vybudovanú vôbec žiadnu imunitu.
„Treba si uvedomiť, že naša imunitná obrana sa vyvíja v úzkom kontakte s naším mikrobiologickým prostredím,“ vysvetľuje pre CNN Birgitta Evengårdová, profesorka klinickej mikrobiológie na Univerzite Umea vo Švédsku.
„Ak je v permafroste ukrytý vírus, s ktorým sme neboli v kontakte tisíce rokov, je možné, že naša imunitná obrana voči nemu nebude dostatočná. Je správne mať pred danou situáciou rešpekt a byť proaktívny a nielen reaktívny. Spôsob, ako bojovať so strachom, je mať vedomosti,“ podotkla.
Scientists are concerned after a ‚zombie virus‘ that spent 48,500 years frozen in permafrost in Siberia was able to be revived.
French scientist Jean-Michel Claverie tested earth samples taken from permafrost to see whether any viral particles it contained were still infectious pic.twitter.com/mYYFwakVDD
— EDHUB🌍ℹ (@eddie_wrt) March 9, 2023
Nákazlivosť
Profesor Claverie odhaľuje podľa svojich slov staroveké „zombie vírusy“ už dlhodobo a od roku 2014 publikuje svoj výskum na túto tému. Tvrdí, že vírusy z permafrostu berie okrem neho vážne len málo ďalších vedcov. Myslí si, že kvôli tomu si spoločnosť myslí, že nejde o žiadnu hrozbu. On s tým však nesúhlasí. Nebezpečné staroveké vírusy v permafroste nie sú zriedkavé, podotýka.
V najnovšej štúdii Claverie so svojím tímom dokázali oživiť niekoľko nových kmeňov zombie vírusov. Tie dokážu infikovať kultivované améby aj po takom dlhom čase strávenom v ľade.
„Tieto vírusy infikujúce améby považujeme za alternatívu ku všetkým ostatným možným vírusom, ktoré by mohli byť ukryté v permafroste. Vidíme stopy mnohých, mnohých, mnohých ďalších vírusov. Vieme teda, že tam sú, no nevieme s istotou povedať, či sú nažive. Ak sú však amébové vírusy stále živé, tak podľa nás neexistuje dôvod, prečo by ani ostatné vírusy neboli živé a schopné infikovať svojich vlastných hostiteľov,“ hovorí Claverie pre CNN.
Súčasný výskum pomáha vedcom lepšie pochopiť, ako tieto staré vírusy fungujú a či by mohli potenciálne infikovať zvieratá alebo ľudí. A nejde len o vírusy. Uvoľniť by sa mohli aj staroveké baktérie.
Vedci si myslia, že k tomu došlo už napríklad v roku 2016, keď sa na Sibíri u ľudí a sobov objavili ohniská bakteriálnej infekcie antrax. Podľa Calverieho môže ísť o „bezprostrednejší problém pre verejné zdravie“.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: CNN, Science Alert, Twitter/EDHUB