Vedcov znepokojuje nový vírus z Ruska, ktorý je odolný voči vakcínam. Pribudli stovky nakazených
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 442
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 595
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 442
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 595
Podiel pozitívnych laboratórnych testov a antigénových testov plne zaočkovaných osôb je 68,61 %. Informuje NCZI. Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 442 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 294 858, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 842 022 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 542 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 3 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 453.
Nový vírus z Ruska, ktorý je rezistentný voči vakcínam
Vírus Khosta-2, ktorý patrí podobne ako SARS-CoV-2 medzi sarbekovírusy, bol objavený koncom roka 2020 u ruských netopierov. Spočiatku sa zdalo, že neinfikuje ľudské bunky. To, že je to inak, potvrdil až tím z Paul G. Allen School for Global Health na Washington State University v USA. Informuje Science Alert.
„Náš výskum ukazuje, že sarbekovírusy cirkulujúce v prostredí mimo Ázie, dokonca aj na miestach, ako je západné Rusko, kde bol objavený vírus Khosta-2, tiež predstavujú hrozbu pre ľudské zdravie,“ povedal Michael Letko, jeden z autorov publikácie, ktorá vyšla v časopise PLoS Pathogens.
Podľa neho objav ukazuje, že je potrebné vyvinúť univerzálnu vakcínu, ktorá bude pôsobiť proti sarbekovírusom, medzi ktoré patrí Khosta-2 i SARS-CoV-2.
Výskumníci poznamenávajú, že práca na vakcíne na ochranu pred rôznymi vírusmi tohto typu už prebieha. „Niektoré skupiny sa snažia vytvoriť vakcínu, ktorá bude ľudí chrániť nielen pred ďalším variantom SARS-CoV-2, ale aj proti sarbekovírusom vo všeobecnosti,“ poznamenáva profesor Letko.
Štúdie ukázali, že súčasné očkovanie proti vírusu Khosta-2 nefunguje. Telo si nevie vybudovať dostatočnú ochranu, ani keď prekonalo nový variant omikron.
Treba povedať, že v posledných rokoch boli objavené stovky rôznych sarbekovírusov. Našli sa u ázijských netopierov, no väčšina z nich neinfikuje ľudské bunky. Koncom roka 2020 sa v Rusku našli vírusy Khosta-1 a Khosta-2.
„Z genetického hľadiska sa tieto atypické ruské vírusy podobajú takým, ktoré boli objavené v iných častiach sveta. Keďže sa nepodobali na SARS-CoV-2, nikto si nemyslel, že by malo ísť o niečo závažné,“ povedal uznávaný výskumník Michael Letko.
„Ale keď sme sa na ne pozreli zblízka, boli sme prekvapení, že sú schopné infikovať ľudské bunky. To trochu mení naše vnímanie týchto vírusov, a to odkiaľ pochádzajú a ktoré regióny môžu predstavovať hrozbu,“ dodáva Letko.
Vedci dospeli k záveru, že Khosta-1 predstavuje pre človeka malé riziko, ale Khosta-2 u vedcov vyvoláva obavy. Dôvodom je skutočnosť, že podobne ako SARS-CoV-2 využíva svoj spike proteín na napadnutie buniek prostredníctvom receptora ACE2. Taktiež vo vzduchu visí obava, že je tu potenciál na vznik ešte nebezpečnejšieho vírusu.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, Science Alert