Vedec Čekan: Lockdown, testovanie a očkovanie. Treba zotrvať a už v lete vyjdeme z tejto pandémie

  • Prijatie do Podcastu s Romčom prijal vedec Pavol Čekan
  • Čekan je „architekt slovenských PCR testov“ a podnikateľ
  • Bude stačiť vakcína na novú mutáciu koronavírusu?
pavol čekan
TASR/Martin Baumann, Facebook/Pavol Čekan
  • Prijatie do Podcastu s Romčom prijal vedec Pavol Čekan
  • Čekan je „architekt slovenských PCR testov“ a podnikateľ
  • Bude stačiť vakcína na novú mutáciu koronavírusu?

Pavol Čekan patrí medzi popredných slovenských vedcov. Do povedomia Slovákov sa dostal najmä v súvislosti s pandémiou COVID-19 a so svojimi PCR testami, ktoré jeho firma vyvinula a neskôr aj vo veľkom objeme darovala štátu.

Aké je podľa Čekana najrýchlejšie východisko z pandémie, čo si myslí o antigénových testoch a prečo bola vakcína vyvinutá pomerne rýchlo?

Nové mutácie sú výzva

Pavol Čekan a jeho spoločnosť MultiplexDX vyvinuli PCR testy, ktoré sú citlivé práve na britskú mutáciu. Je možné, že výrobcovia vakcín zareagujú podobne.

„Tieto moderné vakcíny založené na NMRA (National Medicines Regulatory Authority) sú vhodné na predizajnovanie. To znamená, že vývojári by vedeli veľmi rýchlo zareagovať na tieto nové kmene Covidu-19.“ Nie je to nový jav, tento postup sa používa aj pri chrípkach a očkovaniach proti ďalším ochoreniam. 

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

Ľudia neverili rýchlosti vývoja vakcíny. Pri updatovaní to môže mať podobný dopad. „Vakcína by mala byť vždy správne validovaná. Možno v tomto prípade sa zvolí nejaká kratšia cesta, možno pôjde o veľmi podobnú výrobu vakcíny.“

Najznámejšie vakcíny sú pre Slovákov rozhodne Pfizer a Moderna. Predtým, než začali týmito vakcínami očkovať ľudí, prešli rôznymi klinickými testami. Dáta výsledkov boli publikované v Medicínskom žurnále New England Journal of Medicine, ktoré potvrdili bezpečnosť vakcín. Do testovania boli zapojené desiatky tisíc ľudí.

Na základe týchto dát je možné označiť tieto vakcíny za bezpečné pre tie skupiny populácie, ktoré v klinickom skúšaní boli zahrnuté,“ hovorí vedec. „Obavy ľudí s rýchlosťou vyrobenia vakcíny sú na mieste, úplne relevantné, ale vo vede je dôležitejšie to, ako vyzerajú dáta než  to, ako rýchlo sme ich získali.“ 

zdroj: Facebook/Pavol Čekan

Doba redizajnu je pomerne krátka

Svetom sa šíri aj takzvaná africká mutácia, ktorá „ignoruje“ protilátky získané vakcináciou. Samotní vývojári z BioNTechu a z Moderny tvrdia, že doba trvania na redizajn bude trvať 6 týždňov. My však máme možnosť tú africkú mutáciu nejakým spôsobom eliminovať tak, aby sa nedostala k nám.

„Akonáhle pandémiu podchytíme do lokálnych ohnísk alebo bude len malá skupinka ľudí postihnutá, tak práve v tejto izolácii sa vírus nešíri a zomiera v tele pacienta. Dokonca môže zomrieť aj nová mutácia.“

Čekan zdôrazňuje, že všetko máme vo vlastných rukách. Týka sa to eliminácie vírusu, ale aj eliminácie šírenia vírusu. „Mutácie zvyšujú infekčnosť, čo znamená, že napríklad človek s britskou mutáciou môže infikovať ľudí o 80 % viac.“

Zmutovaný vírus z Afriky sa šíri šialene rýchlo a desí aj samotných vedcov. Toto je všetko, čo o ňom zatiaľ vieme

Chrípkové obdobie

Vedci sa obávajú chrípkového obdobia, ktoré zvyčajne vypukne na jeseň. Čekan tvrdí, že existuje možnosť, ktorá pripúšťa, že to bude náročné obdobie, avšak neznamená to vznik novej pandémie.

„Pandémia sa veľmi dynamicky vyvíja, keď budeme úspešnejšie bojovať proti vírusu, tak sa dostáva pod tzv. selekčný tlak. Pod tým tlakom samozrejme vznikajú nové mutácie, takisto ako iné vírusy či chrípky. V momente, ako sa nám podarí dostať vírus pod kontrolu a vyslovene ho dokážeme izolovať, musíme stále zostať v boji proti nemu.“

Antigénový alebo PCR test?

Pri každom teste je dôležitá diverzifikácia, každý test má svoje výhody a nevýhody. Antigénový test má výhodu v rýchlosti vyhodnotenia, avšak nevýhodou je, že nie je taký citlivý v porovnaní s PCR testom.

My (MultiplexDX) máme tie kľúčové komponenty u PCR testov ako sú priemery a próby a dokážeme ich vyrobiť. To bolo aj kľúčovou motiváciou, kvôli čomu sme ich začali robiť. Navyše k tomu máme zvládnutú bioinformatiku, validácie a celkový vývoj. Z onkologického výskumu sme posunuli svoje vedomosti, preto bol RT PCR zrejmý produkt až po transfer do praxe.“

Antigénové testy sú založené na výrobe peptidov, teda menších častí proteínov. Spomenul, že výrobu antigénových testov už nemajú a teda museli by ich nanovo vyrábať. Tým pádom zaostávajú za väčšími firmami, ktoré dokážu dodávať testy veľmi lacno.

Nikdy sme sa neorientovali na antigénové testy a radšej sme zotrvali v RT PCR, pretože to je metóda, ktorá nám zostane a môžeme s ňou ďalej pokračovať v onkologickom výskume. Nemusíme meniť infraštruktúru a prepíname iba z jedného projektu na druhý.“

https://www.facebook.com/pavol.cekan/posts/10221839248077732

Tempo očkovania je dostačujúce

Čekan tvrdí, že za frustráciu a stres môžu spoločne s lockdownom aj médiá. „Je prirodzené, že v takejto situácii, v ktorej je frustrácia, únava, tak by chcel každý, aby očkovanie prebiehalo rýchlejšie.

Na svete sú krajiny, v ktorých očkujú pomalšie a tiež krajiny, ktoré očkujú rýchlejšie. Do skupiny pomalších môžeme zaradiť Švédsko, Fínsko, Estónsko, Českú republiku, Portugalsko a Grécko. Do skupiny rýchlejších krajín môžeme zaradiť Izrael a Spojené arabské emiráty. „Nie sme ani najlepší, ani najhorší, sme v priemere. Čiže očkujeme tak rýchlo, ako vieme vakcíny dostať na Slovensko.“

Slováci vyvinuli revolučný test. Ako prvý na svete dokáže odhaliť novú mutáciu koronavírusu

Taktiež spomenul, že u nás je vakcinačná kampaň spojená s odmietaním vakcíny. V iných krajinách takýto odpor voči vakcinácií nie je. Je samozrejmé, že keď sa rôzne negatívne pohľady prehlušujú, v ľuďoch to prehlbuje strach a nedôveru.

Náš záujem je, aby očkovanie bolo dobrovoľné, ale našou úlohou je, že (človeka) dokážeme presvedčiť a je úplne v poriadku, že to niekto príjme a niekto nie.

Nádej v očkovaní

Ďalšia vakcína od AstraZeneca má dve výhody oproti Pfizeru a Moderne. Nepotrebuje mínusové chladenie, je možné ju skladovať v chladničke a má väčšiu stabilitu pri izbovej teplote. To znamená, že je možné ju podávať u ambulantných lekárov. Tiež je veľmi lacná, čo znamená, že dokážu vyrábať vakcíny v enormnom množstve.

Slovenský vedec Pavol Čekan vyvádza Slovákov z omylu. Toto je skutočná pravda o PCR testovaní

„Boli však problémy s touto vakcínou v tretej fáze klinického skúšania, mala vakcína účinnosť len 70 %. Keď dosiahne viac ako 90 %, očkovanie sa zrýchli aj na Slovensku a bude to efektívne.“

Ak sa dokáže efektivita AstraZenecy, očkovanie prebehne do leta, tvrdí Čekan. „Kombinácia nástrojov testovanie, lockdown a po novom očkovanie je najefektívnejším postupom.“ 

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroj: startitup.sk

Najnovšie videá

Trendové videá