Slávny vedec Čekan prehovoril o možnom odchode jeho firmy do USA

  • Vedec Pavol Čekan na Facebooku uvažuje o možnom presune firmy do USA
  • Najskôr musíme uspieť vo svete, aby si nás konečne všimli aj na Slovensku, tvrdí
Pavol Čekan pózuje s úsmevom na tvári
Pavol Čekan FB/Pavol Cekan
  • Vedec Pavol Čekan na Facebooku uvažuje o možnom presune firmy do USA
  • Najskôr musíme uspieť vo svete, aby si nás konečne všimli aj na Slovensku, tvrdí

Významný slovenský vedec Pavol Čekan na svojom Facebooku prehovoril o možnom presune firmy MultiplexDX International do USA.

Firma, ktorú Čekan zakladal, rieši aktuálne klinickú validáciu testu pre pacientky s rakovinou prsníka. Na Slovensku podľa jeho slov o to nie je záujem. Čekan tvrdí, že je to škoda, pretože by dokázali vyliečiť mnohé onkologické pacientky s touto zákernou rakovinou.

„Na našich stretnutiach často padajú slová o presune do USA. Žiaľ, niekedy mám pocit, že to je pre nás jediná cesta. Najsamprv uspieť vo svete, aby si vás konečne všimli aj na Slovensku,“ píše.

K pacientkam chcú dostať test čo najrýchlejšie

Pavol Čekan je slovenský vedec pôsobiaci v oblastiach biochémie, molekulárnej onkológie a biológie. Ako informuje web Cooperation Innovation Technology Transfer, v roku 2016 založil biotechnologický startup MultiplexDX. Ten stojí za výrazným posunom v rámci diagnostiky rakoviny.

Firma v roku 2019 získala prestížny grant EIC Accelerator v hodnote 2,5 milióna eur.

Čekan sa preslávil aj participáciou na projekte výroby PCR testu na detekciu SARS-CoV-2. Zároveň je členom Vedeckej poradnej rady Ministerstva zdravotníctva SR. Taktiež je držiteľom viacerých prestížnych ocenení, ktoré zdôrazňujú jeho obchodné a vedecké úspechy.

Aktuálne sa Čekan spoločne s vedeckým riaditeľom firmy Evanom Paulom nachádza v New Yorku, kde s ďalšími expertmi riešia výsledky ich klinickej validácie testu pre pacientky s rakovinou prsníka.

Spoločne riešia aj vedecký článok, ktorý predstaví v plnej paráde ich inovatívnu a precíznu diagnostiku odbornej verejnosti. Odborníci sa zaoberajú tým, ako čo najrýchlejšie dostať ich test k pacientkam, v akej podobe a čo by bola najefektívnejšia aplikácia.

„Samozrejme hlavný dôraz kladieme na to, aby náš test dokázal určiť tú najsprávnejšiu, najefektívnejšiu a personalizovanú liečbu pre čo najväčšie spektrum pacientiek s rakovinou prsníka,“ píše v príspevku Čekan.

Na Slovensku nejaví o nás záujem nikto 

Ako Čekan uviedol, na ich stretnutiach často padajú aj slová o presune do USA.

„Úplne tomu nerozumiem, že pri toľkých neminutých eurofondoch, pri toľkých problémoch s plánom obnovy nie je jasný záujem o veľkú prospektívnu validáciu nášho testu na Slovensku, počas ktorej by sme dokázali vyliečiť mnohé onkologické pacientky s touto zákernou rakovinou a to aj inovatívnymi liekmi. O zachránených životoch počas takej štúdie ani nemusím písať, lebo to je úplne najdôležitejšie,“ píše Čekan.

Slovenskému vedcovi sa javí úplne logické, že ak by dokázali na Slovensku nájsť spôsob, ako zaplatiť inovatívnu liečbu z eurofondov alebo iných zdrojov, v zdravotnom systéme by sa v konečnom dôsledku ušetrili peniaze. Podľa jeho slov by sa domov vrátilo na Slovensko opäť pracovať aj mnoho slovenských vedcov.

„Ešte logickejšie mi príde, že ak nám takáto validácia pomôže uspieť a dostať čo najrýchlejšie tento test na globálny trh, tak môžeme zamestnať mnoho slovenských vedcov, ktorí by sa vrátili domov zo zahraničia, platili by sme tu doma vyššie dane a odvody a z tohto by profitovalo naše Slovensko,“ píše Čekan ďalej vo svojom príspevku.

„Veď počúvame to vždy pred voľbami, že na životoch Slovákov záleží a že zdravotníctvo je na Slovensku top priorita. Tak si držme prsty, že to raz tak aj bude,“ zakončuje Čekan svoj príspevok.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: FB/Pavol Cekan, Cooperation Innovation Technology Transfer

Najnovšie videá

Trendové videá