Vedec sa rozhodol prelomiť bizarný rekord. Aktuálne žije na dne mora (VIDEO)

  • Joe Dituri sa rozhodol prežiť 100 dní pod morskou hladinou
  • Skúma, ako voda vplýva na ľudskú psychiku a telové bunky
Joe Dituri sa snaží vydržať pod vodou neuveriteľných 100 dní
Joe Dituri sa snaží vydržať pod vodou neuveriteľných 100 dní Unsplash/Olga Ga, Yannis Papanastasopoulos
  • Joe Dituri sa rozhodol prežiť 100 dní pod morskou hladinou
  • Skúma, ako voda vplýva na ľudskú psychiku a telové bunky

Byť uväznený v „škatuli“ hlboko pod vodou je pravdepodobne na zozname nočných môr mnohých ľudí, avšak jeden americký profesor to robí zámerne. Profesor Joseph Dituri, známy aj ako „Dr. Deepsea“, z univerzity v Južnej Floride sa pokúša prekonať svetový rekord tým, že chce vydržať žiť pod vodou 100 dní.

Počas pobytu v oceáne analyzuje, ako ľudské telo reaguje na dlhodobé vystavovanie sa extrémnemu tlaku – a aby toho nebolo málo, počas toho všetkého bez problémov stíha vyučovanie svojej triedy biomedicínskeho inžinierstva online.

Joe Dituri, bývalý americký námorný potápač a odborník na biomedicínske inžinierstvo, žije na ploche 55 metrov štvorcových, 30 stôp (9,144 metra) pod povrchom Florida Keys od 1. marca a plánuje tam zostať 100 dní, uvádza Science Alert. Predchádzajúci rekord, 73 dní vytvorili v roku 2014 dvaja profesori z Tennessee.

Predtým, ako začal žiť pod vodou, podstúpil Dituri niekoľko psychologických a lekárskych testov. Lekársky tím bude pokračovať v testoch 55-ročného muža po celú dobu jeho pobytu v oceáne, píše USA Today News.

Skúmanie vplyvu vody na starnutie

Zaujímavé je, že Dituriho snaha sa veľmi líši od života v ponorke. Ponorky sú utesnené, keď sú ponorené a udržiavané pri tlaku na hladine mora. To znamená, že neexistuje žiadny významný rozdiel v tlaku, aj keď je ponorka v hĺbkach stoviek metrov.

Lenže v podmorskom biotope Dituri nebude mať žiadne pevné prielezy alebo vzdušné zámky medzi oceánom a suchým životným priestorom, ako má ponorka. Predstav si to, ako keď sa pohár s vodou obráti hore dnom a vtlačí sa do umývadla plného vody.

Pretože Dituri žije vo zvýšenom tlaku, existuje nádej, že by to mohlo zvýšiť jeho dlhovekosť a zabrániť chorobám spojeným so starnutím, uvádza New York Post. Táto možnosť pochádza z výskumných záverov profesora, kde hovorí o tom, ako sa bunky vystavené väčšiemu tlaku zdvojnásobili do piatich dní.

Joe Dituri, ako aj každý certifikovaný potápač, veľmi dobre vie, že hyperbarický tlak pre človeka môže predstavovať reálnu hrozbu. Naše telá boli generáciami evolúcie prispôsobené podmienkam na hladine mora, kde dva hlavné plyny podieľajúce sa na dýchaní (kyslík a oxid uhličitý) sú jediné, ktoré voľne prechádzajú medzi našimi pľúcami a krvou.

Keď sa tlak zvyšuje, dusík vo vzduchu je tlačený cez jemné steny našich pľúc a do krvi, čo môže spôsobiť celý rad nepriaznivých účinkov. V hĺbkach 10 až 30 metrov to môže v človeku vyvolať miernu eufóriu a pozitívnu náladu.

Asi 30 metrov pod hladinou mora už však nastáva opačný efekt, človek postupne stráca vedomie, cíti sa ako v narkóze. Našťastie to nebude pre Dituriho predstavovať riziko, keďže je len v hĺbke desať metrov.

Pre USA News Today Dituri povedal, že najťažšie na celom projekte je to, že mu chýbajú jeho tri dospelé dcéry, matka a priateľka, aj keď si s nimi môže stále posielať správy a volať.

Byť preč od blízkych bolo niečo, na čo si Dituri zvykol, keď bol často nasadzovaný v zámorí, keď slúžil v námorníctve 28 rokov.

Podmorské bývanie má svoje muchy

Dituri nedávno urobil virtuálnu prehliadku svojho biotopu a ukázal reportérom poschodovú posteľ, kde spí, kúpeľňu s toaletou a sprchou so sladkou vodou, ako aj kuchyňu a pracovný priestor.

Najdôležitejším predmetom na palube môže byť Dituriho kávovar, vtipkoval. Má tiež mikrovlnnú rúru, ale nemôže variť nad rámec toho kvôli podmienkam pod tlakom.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Science Alert, USA News Today, New York Post

Najnovšie videá

Trendové videá