„Veľa ľudí nás berie ako spestrenie akcií“: Mažoretiek je na Slovensku čoraz viac, konkurujú svetovej špičke

  • Pod pojmom mažoretky si väčšina ľudí predstaví dievčatá v uniformách, ktoré pochodujú v sprievode
  • No mažoretky už dávno nie sú len o tom
mažoretka
Mažoretky Slovensko Archív/BibianaBottová/AMaS
  • Pod pojmom mažoretky si väčšina ľudí predstaví dievčatá v uniformách, ktoré pochodujú v sprievode
  • No mažoretky už dávno nie sú len o tom

Pod pojmom mažoretky si väčšina ľudí predstaví dievčatá v uniformách, ktoré pochodujú v sprievode na dychovú hudbu na obecných či mestských slávnostiach. Mažoretky už dávno nie sú len o tom. Dnes ide o komplexný šport, ktorý spája „balans medzi dokonalosťou a krásou“.

Na Slovensku už niekoľko rokov vznikajú kluby a súbory, ktoré sú súčasťou veľkej slovenskej i svetovej asociácie. Mladé a talentované dievčatá sú dôkazom, že plniť si sny na prestížnych súťažiach sa môžu aj mimo veľkých svetových športov. Na medzinárodnej scéne sa im podarilo získať množstvo prestížnych ocenení. 

O mažoretkovom športe sme sa porozprávali s prezidentkou Asociácie mažoretkového športu Slovensko, pani Elenou Martinkovou a majsterkou sveta Bibianou Bottovou.

Rozhovor s prezidentkou asociácie, pani Elenou Martinkovou 

Ako a kedy vznikla Asociácia mažoretiek Slovenska a aký bol jej hlavný cieľ pri založení?

Mažoretkový šport na Slovensku nie je žiadna novinka. Už v 90. rokoch minulého storočia vznikali mnohé tanečné zoskupenia. Tie však boli väčšinou ako sprievodný program pri rôznych mestských či obecných podujatiach. 

Asociácia mažoretkového športu Slovensko bola oficiálne založená 21. novembra 2002. Jej hlavným cieľom je reprezentovať tento krásny šport v rámci Slovenska, ale aj vo svete. Asociácia združuje rôzne súbory, kluby a občianske združenia a organizuje súťaže či školenia. 

Ako asociácia spolupracuje s medzinárodnými organizáciami a aký význam má táto spolupráca pre slovenské tímy?

Už dávno mažoretky nie sú len o pochodovaní na dychovú hudbu. Z mažoretkových vystúpení sa postupne stával šport, ktorý má striktné pravidlá a podmienky, rozdelený podľa vekových kategórií a disciplín. 

Naša asociácia bola jedným zo zakladateľov európskej a svetovej asociácie mažoretkového športu. Asociácie z rôznych štátov spolu veľmi úzko spolupracujú. Vďaka tomu môžu slovenské mažoretky súťažiť na šampionátoch a zúčastňovať sa workshopov.

Aké súťaže existujú v mažoretkovom športe? Sú tieto súťaže rozdelené do vekových kategórií? 

Ročný kalendár zahŕňa tri hlavné súťaže: Majstrovstvá Slovenska, Európy a sveta. Okrem iného je kalendár doplnený o rôzne svetové poháre či súťaže, ktoré organizujú asociácie z celého sveta alebo samotné mažoretkové kluby. Slovenské kluby sa často zúčastňujú pohárov, ktoré organizujú naše susedné štáty.

Mažoretkový šport je rozdelený do 4 vekových kategórií, a to:

  • deti (kategória existuje len na Slovensku a Česku a je do 7 rokov)   
  • kadetky (6 až 11 rokov)
  • juniorky (12 až 15 rokov)
  • seniorky (16 a viac rokov) 

Taktiež je tento šport rozdelený do sekcií: 

  • baton (práca s paličkou)
  • pom-pom (práca so strapcami)
  • mix 
  • mace (práca s africkým náčiním)
  • flag (práca s paličkou, na ktorej je vlajka) 

Následne sú tieto sekcie rozdelené do disciplín: sólo, duo-trio, malé formácie (4 až 7 súťažiacich) a veľké formácie (8 až 25). 

Pre každú disciplínu existujú rôzne povinné prvky a kritériá, podľa ktorých sa vystúpenia hodnotia. 

Majstrovstvá Slovenska v mažoretkovom športe
zdroj: Archív/AMaS

Súťažný duch je v mažoretkovom športe veľmi dôležitý. Aké hodnoty sa snažíte prostredníctvom súťaží u športovkýň pestovať?

Súťažný duch je v tomto športe veľmi dôležitý. V deťoch sa snažíme pestovať súťaživosť, ale hlavne fair play, korektnosť, športového a kolektívneho ducha a empatiu. 

Prečo je podľa vás dôležité, aby deti rozvíjali svoj talent a mali prístup k voľnočasovým aktivitám? 

Samozrejme, že akýkoľvek šport je dôležitý pre deti. Vďaka nemu sa môžu rozvíjať. Mažoretkový šport pomáha deťom vzdelávať sa, posúvať sa ďalej a hlavne robiť to, čo ich baví. Prostredníctvom súťaží sa dievčatá z rozličných klubov spoznávajú a nadväzujú nové kontakty, majú možnosť cestovať a spoznávať tak aj iné národnosti. 

V asociácii sme mali dievčatá od piatich rokov, ktoré postupom času rozvíjali svoj talent a prechádzali si každou vekovou kategóriou. Dnes sú z nich úspešné trénerky či dokonca porotkyne.

Asociácia mažoretkového športu Slovensko
zdroj: Archív/AMaS

Existujú aj nejakí mažoreti? 

Áno, súťažia aj chlapci. Prevažne ide o sólistov.

Súťažný tanec
zdroj: Archív/AMaS

Aké sú vaše plány do budúcnosti na rozvoj mažoretkového športu a aké ciele si stanovuje vaša asociácia v nasledujúcich rokoch?

Ciele a plány každej asociácie alebo klubu sa odvíjajú od dosiahnutých úspechov. Snažíme sa, aby sa naša asociácia i naďalej rozvíjala a rozširovala, nielen o nové mažoretky, ale aj o súbory a porotcov. Radi by sme tento šport chceli dostať do väčšieho povedomia. 

Samozrejme, budeme aj naďalej organizovať rôzne súťaže s cieľom zlepšovať sa a zvyšovať konkurencieschopnosť.

Čo považujete za najväčší úspech asociácie? 

Za najväčší úspech považujem to, že sme stabilným členom svetovej organizácie a že zástupcovia našej asociácie sú členmi jej výkonných orgánov. Slovenské kluby a dievčatá sú uznávanou konkurenciou pre zahraničné súbory a patria medzi najsilnejších súperov v Európe aj vo svete.

Asociácia mažoretkového športu Slovensko
zdroj: Archív/AMaS

Čo by ste odporučili tímom alebo jednotlivcom, ktorí sa chcú kvalifikovať na prestížne medzinárodné súťaže?

Jednoznačne pracovať. Pracovať na svojom rozvoji, stanoviť si nejaký cieľ a dosiahnuť ho. Niekedy je ťažké presadiť sa, ale všetko chce svoj čas a trpezlivosť. Každý z nás môže dosiahnuť malými krokmi aj veľký úspech.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Najnovšie videá

Trendové videá