„Veľa ľudí nás berie ako spestrenie akcií“: Mažoretiek je na Slovensku čoraz viac, konkurujú svetovej špičke
- Pod pojmom mažoretky si väčšina ľudí predstaví dievčatá v uniformách, ktoré pochodujú v sprievode
- No mažoretky už dávno nie sú len o tom
- Pod pojmom mažoretky si väčšina ľudí predstaví dievčatá v uniformách, ktoré pochodujú v sprievode
- No mažoretky už dávno nie sú len o tom
Rozhovor s majsterkou sveta Bibianou BottovouČo ťa motivovalo začať s mažoretkovým športom a ako dlho sa mu už venuješ?
Mažoretkovému športu sa venujem od 4 rokov. Veľmi si to nepamätám, avšak mama mi rozprávala príhodu, že keď mala asi 2,5 roka, u nás na námestí vystupovali mažoretky. Vraj som z nich bola úplne očarená.
Stále som mame utekala, postavila som sa pred nich a snažila som sa po nich opakovať – aj keď som nemala v ruke žiadnu paličku. Keď som mala tri roky, mama ma chcela prihlásiť do súboru. Povedali jej však, že berú deti až od 4 rokov. Odvtedy som tam chodila a v 5 rokoch som sa stala aj sólistkou.
Aké schopnosti si podľa teba mažoretkový šport vyžaduje? Vieš nám podrobnejšie vysvetliť, v akých kategóriách súťažíš?
Veľa ľudí stále mažoretky berie len ako spestrenie pri rôznych podujatiach. Napríklad ako sú kultúrne či spoločenské akcie. Lenže nie je to len tak. Od roku 2003 funguje medzinárodná asociácia mažoretkového športu. Je v nej zastúpených vyše 20 krajín. Celých 20 rokov sa mažoretkový šport vyvíjal a nie je to už len o pochodovaní s paličkou. Choreografie obsahujú rôzne prvky gymnastiky, baletu, rozličné druhy tanca a neuveriteľne presnú a náročnú prácu s paličkou, čo nie je vôbec ľahké.
Ja súťažím v štyroch disciplínach:
- Sólo baton – je to práca s jednou paličkou
- Sólo 2 baton – sólo, kde pracujem s dvoma paličkami naraz
- Sólo acrobatic baton – choreografia obsahuje gymnastické a akrobatické prvky a pritom pracujem s náčiním
- Sólo mace – ide o náčinie, ktoré pochádza z Južnej Afriky, ľudovo by sa dalo povedať, že je to také žezlo, ktoré je dlhšie a ťažšie ako klasická mažoretkovská palička
Čo ti mažoretkový šport priniesol do života, či už z hľadiska fyzickej kondície, alebo osobného rozvoja?
Samozrejme, že mi tento šport priniesol veľmi veľa. Je to krásny, estetický a náročný šport, ktorý určite vyžaduje veľa fyzickej kondície, ale aj sebazaprenie, vytrvalosť, hlavne pri učení sa nových prvkov s náčiním. Priniesol mi však aj veľa veľmi emotívnych zážitkov, ktoré sú nezabudnuteľné a hlavne veľa priateľstiev z celého sveta.
Vieš si týmto športom privyrobiť, alebo je iba tvoja voľnočasová aktivita?
Odkedy som sa stala majsterkou sveta v niekoľkých disciplínach, stane sa mi raz za čas, že ma nejaký mažoretkový klub pozve na seminár alebo workshop, aby som ich niečo naučila.
Je to skvelý pocit, keď som pre niekoho vzorom. Veľmi si to vážim a zároveň to je to aj hnací motor, prečo chcem stále napredovať.
Ako zvládaš stres a napätie pred súťažami? Máš nejaké rituály alebo techniky, ktoré ti pomáhajú udržať sa v pokoji?
Strašne, je to však o nastavení v hlave. Niekedy nie je jednoduché si to v hlave upratať. Ja dobre viem, že najlepší výkon podám, keď som v psychickej pohode, nie je to však jednoduché.
Niekedy cítim veľký tlak, hlavne, keď mi ostatné mažoretky pred štartom hovoria, ako sa tešia na moje sóla. Cítim strašnú zodpovednosť, pretože ich nechcem sklamať a keď nie som v pohode, vtedy zvyčajne spravím aj chyby. Mám určitý rituál so svojím talizmanom, ktorý musím mať na štarte – ale aký, to vám neprezradím.
Pomohol ti mažoretkový šport zlepšiť svoje sebavedomie a schopnosť pracovať v tíme?
Celkom určite, aj keď niekedy by som bola radšej neviditeľná. Je to však skvelý pocit, keď som pre malé mažoretky vzorom. A nielen malé, ale aj v mojom veku, chcú sa fotiť, rozprávať, spriateliť. Sme naozaj ako jedna veľká mažoretková rodina a na tieto chvíle mimo súťažnú plochu sa vždy neuveriteľne teším a strašne si to užívam.
Čo považuješ za najväčší úspech vo svojej doterajšej kariére?
Za svoj najväčší úspech považujem sezónu 2023. V dvoch disciplínach som sa umiestnila na majstrovstvách Európy v Maribore na medailových pozíciách ako majsterka Európy v kategórii sólo mace a 1. vicemajsterka Európy v sólo baton. O dva mesiace neskôr som na majstrovstvách sveta v Zadare súťažila v troch disciplínach. Vo všetkých troch som sa postavila na najvyšší stupienok a stala som sa tak trojnásobnou majsterkou sveta na jednom šampionáte.
Niečo podobné sa zopakovalo aj tento rok. Majstrovstvá sveta sa konali v Kapskom Meste v Juhoafrickej republike. Súťažila som v dvoch disciplínach, v ktorých som zároveň aj zvíťazila.
Uvažuješ po skončení súťažnej kariéry zostať naďalej pri tomto športe? Do akého veku je možné súťažiť v tvojich kategóriách?
V našej asociácii nie je určený strop, dokedy môže mažoretka súťažiť. Máme dlhoročné sólistky, ktoré majú okolo 30 rokov, sú vydaté, majú deti a stále súťažia. Dokonca sú aj veľmi úspešné. Takže neviem, dokedy budem súťažiť, veľmi by som chcela naďalej propagovať tento krásny, estetický a náročný šport. V budúcnosti by som sa chcela stať nielen certifikovanou trénerkou, ale aj porotkyňou.
Čo by si odkázala iným mažoretkám alebo športovcom, ktorí si myslia, že nemajú dostatok talentu a majú strach?
Ak sa im tento šport páči, nech to skúsia. Nikto nespadol učený z neba, niekto sa učí dlhšie, niekto kratšie. Dôležité je však vydržať a nikdy sa nevzdávať. Treba ísť za svojím snom.