Nedarí sa ti naučiť po anglicky? S týmto jazykom môžeš zarobiť o stovky eur viac
- Porozprávali sme sa Lenkou Karšayovou z jazykovej školy Best English, ktorá je mimoriadne silná na sociálnych sieťach.
- Za 7 rokov existencie táto jazyková škola odučila 1625 študentov počas 214 062 lekcií.
- To, že s jazykom možno začať kedykoľvek, svedčí aj fakt, že ich študenti majú v priemere 30 až 40 rokov.
- Hodina v tejto jazykovej škole sa pohybuje v rozmedzí 5 až 9 eur.
- Porozprávali sme sa Lenkou Karšayovou z jazykovej školy Best English, ktorá je mimoriadne silná na sociálnych sieťach.
- Za 7 rokov existencie táto jazyková škola odučila 1625 študentov počas 214 062 lekcií.
- To, že s jazykom možno začať kedykoľvek, svedčí aj fakt, že ich študenti majú v priemere 30 až 40 rokov.
- Hodina v tejto jazykovej škole sa pohybuje v rozmedzí 5 až 9 eur.
Vedel si, že po anglicky hovorí asi 360 miliónov ľudí a ako úradný jazyk ho má 6 krajín – Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, Spojené štáty americké, Nový Zéland, Kanada, Austrália a Írsko. Rozšírenosť a popularita tohto jazyka z neho urobili súčasť povinnej výbavy každého potenciálneho zamestnanca.
Zapísal si sa na kurz, intenzívne sa pripravuješ, ale dostatočná úroveň angličtiny je stále v nedohľadne? Možno ti chýba pevná vôľa, alebo zdanlivo jednoduchá vec, akou je správny systém. Pritom práve znalosť angličtiny sa stala absolútnym základom uplatnenia sa na trhu práce. Práve jej neznalosť, je pre mnoho ľudí jedinou prekážkou pri získaní lepšej pracovnej pozície. O tom, ako zdolať najpopulárnejší jazyk na svete sme sa porozprávali s Lenkou Karšayovou, odborníčkou a lektorkou z jazykovej školy Best English.
Antitalent na jazyky je nezmysel
Svedčí o tom skutočnosť, že si sa dokázal naučiť materinský jazyk a to najmä pomocou počúvania a opakovania. Spomeň si aj na to, ako si v detstve skladal jednoduché vety a nemaj prehnané očakávania už na druhej hodine. Zložité súvetia „na prvú nedával“ ani Ľudovít Štúr. Učiť sa cudzí jazyk prirodzene je prioritou aj v jazykovej škole Best English.
„Aj na deťoch vidíme, že niektoré hovorí jasne už v 2 rokoch a niektoré až o rok neskôr. Tempo učenia jazyka je teda individuálne. Niekto potrebuje cvičiť menej a pamätá si všetko hneď a niekto vyžaduje viac času. Dôležité je, že každý sa dokáže dostať do cieľa. K jeho dosiahnutiu motivujeme aj našich študentov,“ potvrdila Karšayová a dodala, že postup pri učení sa jazyka je vždy priamo spojený s ochotou sa učiť, ale aj s prácou, ktorá sa za tým skrýva.
https://www.instagram.com/p/B1vz0iPI4vX/
Ak môžeš, cestuj!
Najrýchlejší spôsob ako sa naučiť akýkoľvek cudzí jazyk je vycestovať do krajiny, kde sa aktívne používa. Ak si študent, neváhaj využiť akýkoľvek výmenný program, ktorý ti umožňuje cestovať. V cudzom prostredí budeš nútený využívať angličtinu na dennej báze a rýchlejšie si na jazyk zvykneš.
„Vycestovať do krajiny, kde sa konkrétny jazyk využíva je tou najlepšou voľbou a to najmä preto, že ten jazyk denne veľakrát počujete a využijete. Spôsob ako sa po anglicky naučiť čím skôr, je venovať sa tomu čo najviac. To, že jazyk budete okolo seba vnímať zaručí, že mu začnete oveľa rýchlejšie rozumieť,“ vysvetlila Lenka Karšayová.
https://www.instagram.com/p/Bz-zhyqohEv/
Hodina týždenne ťa z biedy nevytrhne
Treba si uvedomiť, že učenie cudzieho jazyka je rovnaké, ako vzdelávanie sa v akejkoľvek inej oblasti. Predmety, ako matematika, alebo dejepis si tiež vyžadovali svoj čas a rovnako je to aj v prípade jazyka. Ak potrebuješ napredovať rýchlejšie, zvoľ si intenzívny program, ktorému budeš schopný a ochotný venovať dostatok času a energie. Potvrdzuje to aj Karšayová:
„Ak chcete vedieť hrať na klavíri, nestačí vám ísť na lekciu raz týždenne a rovnako je to aj s angličtinou. Ak sa chcete skutočne posunúť vpred, tak hodina každý druhý deň je najlepšia a najefektívnejšia voľba.“
https://www.instagram.com/p/B1groiGIG0c/
Prekonaj ostych a začni rozprávať hneď
Používať jazyk pravidelne a aktívne je neodmysliteľnou súčasťou procesu. Preto treba prehltnúť pocit hanby a začať rozprávať čo najskôr a to napriek tomu, že práve verbálna komunikácia je pre väčšinu ľudí najväčším kameňom úrazu.
Podľa Lenky to je spôsobené klasickým psychologickým blokom, ktorý je porovnateľný s trémou. Strach z toho, že sa máme postaviť pred druhých ľudí a hovoriť, je prítomný až do momentu, kým ho neprekonáme opakovaním situácie.
Za to, že máme v týchto situáciách problém môže aj náš školský systém, ktorý nás podľa Lenky 12 až 17 rokov učil, že povedať niečo nesprávne je problém. Je to ekvivalent zlej známky, hlúposti a dôvod na hanbu. Preto sa študentom na hodinách snažia naučiť, že nebyť negatívne hodnotení za chybu je ťažké.
„Najväčší počet študentov k nám príde s tým, že nevedia hovoriť. Doteraz mali veľa gramatiky a čítania, ale málo rozprávali. To je veľký problém. Aktívna komunikácia je najväčšou časťou našej výučby. Preto sme napríklad začali organizovať aj Tea Time, kde sa môže ktokoľvek bezplatne porozprávať po anglicky a to na akékoľvek témy,“ povedala Karšayová, ktorá je presvedčená, že priveľa gramatiky študenta príliš zaťaží, čo sa v konečnom dôsledku ukazuje ako neefektívne.
https://www.instagram.com/p/B3FgziAIRxl/
Po anglicky ťa nenaučí len native speaker
Native speaker je skvelou voľbou pokiaľ jazyk prakticky trénuješ. Ak totiž nevie tvoj rodný jazyk, šanca, že prepnete z angličtiny je minimálna. Zároveň sa však nedá očakávať, že ťa Angličan či Američan bez pedagogického vzdelania jazyk naučí na 100 %. V dôležitosť vzdelania veria aj v Best English.
„Na to, aby človek mohol učiť musí mať aj vzdelanie v pedagogike a veľmi dobrú metódu učenia a to native speakers často nemajú. Skúste si to predstaviť opačne. Vedeli by ste vysvetliť všetko zo slovenského jazyka niekomu, kto sa slovenčinu učí? Asi by ste sa do toho ani nepúšťali, aby ste ho nedoplietli. A to je presne ono. Všetko má totiž svoj čas a vysvetlenie,“ potvrdila lektorka z jazykovej školy Best English.