Veľká akcia NAKA: Obvinili bývalých šéfov Vojenského spravodajstva aj lobistu Michala Gučíka
- Od skorého rána NAKA zasahuje na viacerých miestach po celom Slovensku
- Rozbehli akciu súvisiacu s vyšetrovaním Vojenského spravodajstva
- Policajti obvinili Jána Balciara a Michala Gučíka
- Od skorého rána NAKA zasahuje na viacerých miestach po celom Slovensku
- Rozbehli akciu súvisiacu s vyšetrovaním Vojenského spravodajstva
- Policajti obvinili Jána Balciara a Michala Gučíka
Od skorého rána NAKA zasahuje na viacerých miestach po celom Slovensku. Rozbehli akciu súvisiacu s vyšetrovaním Vojenského spravodajstva.
Podľa našich najnovších informácií je v akcii obvinených až 16 osôb a dve právnické osoby.
Akcia má byť podľa informácií Startitup zameraná na šéfa Vojenského spravodajstva Jána Balciara. Celkovo sa má týkať až 9 ľudí, medzi ktorými majú byť aj Michal Gučík a Ľubomír Skuhra. Všetci traja už by mali byť aj obvinení.
Michal Gučík je známy ako bývalý riaditeľ televízie TA3, ale hlavne ako lobista, ktorý sprostredkoval stretnutie Maroša Žilinku s Richardom Sulíkom pred verejným vypočutím na post generálneho prokurátora.
Pre akciu s krycím názvom Vírus zvolal policajný prezident Štefan Hamran tlačovú konferenciu. Tá bude na policajnom prezídiu o 11. hodine. Okrem Policajného prezidenta bude o akcii informovať 1. viceprezident Policajného zboru plk. Mgr. Branko Kišš, riaditeľ NAKA plk. Mgr. Ľubomír Daňko, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry SR JUDr. Ondrej Repa PhD.
Policajti informovali, že akcia NAKA, o ktorej informoval Startitup, súvisí s podozreniami z rozkrádania verejných financií vo vojenskom spravodajstve.
Naď: Rezort obrany pomáhal
Mnohé veci v aktuálnej akcii Vírus sa podarilo vyšetriť vďaka súčinnosti, ktorú rezort obrany poskytol orgánom činným v trestnom konaní v čase, keď Ministerstvo obrany (MO) SR viedol Jaroslav Naď. Policajná akcia sa má týkať rozkrádania verejných financií vo Vojenskom spravodajstve (VS). Naď o tom informoval na utorkovej tlačovej konferencii, píše TASR.
Naď sa poďakoval všetkým ľuďom v rezorte obrany aj vo Vojenskom spravodajstve, ktorí nemali za jeho pôsobenia v čele rezortu žiadnu kauzu. Doplnil, že po jeho nástupe do funkcie v roku 2020 sa začali odkrývať schémy a začali podávať trestné oznámenia.
Obvinených v aktuálnom prípade má byť podľa Naďa 16 osôb. „Obvinenia sú, pokiaľ viem, z pokračovacieho obzvlášť závažného trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku závažným spôsobom a pokračovacieho obzvlášť závažného trestného činu legalizácie príjmu z trestnej činnosti závažným spôsobom,“ povedal exminister.
Škoda spôsobená SR by mala podľa Naďových informácií presiahnuť 74 miliónov eur.
Naď dúfa, že sa podarí vyšetriť aj ďalšie kauzy, ktoré sa týkajú bývalého šéfa Vojenského spravodajstva Jána Balciara. Zároveň dodal, že tunelovanie, zneužívanie moci a vyhrážanie sa vo Vojenskom spravodajstve bolo verejne známe.
Škoda za milióny eur
Pri predražených obranných technológiách pre Vojenské spravodajstvo došlo v rokoch 2013 až 2020 k spôsobeniu škody vo výške najmenej 74 miliónov eur. Na utorkovej tlačovej konferencii, venujúcej sa prípadu možného rozkrádania financií vo Vojenskom spravodajstve, to uviedol prezident Policajného zboru (PZ) Štefan Hamran.
Oznámil, že obvinenie vzniesla polícia voči 16 fyzickým a dvom právnickým osobám. „Aktuálne máme zadržaných 17 osôb, z toho 13 obvinených a štyri podozrivé osoby,“ priblížil Hamran. Obvinenia boli vznesené za obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a obzvlášť závažný zločin legalizácie výnosu z trestnej činnosti.
Okrem iných figurujú medzi obvinenými bývalí riaditelia Vojenského spravodajstva Ľubomír S. a Ján B. Tiež bývalý generálny riaditeľ spravodajskej televízie Michal G. či exprezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin K.
Polícia podľa Hamrana vychádzala pri vyšetrovaní z operatívnych vlastných zistení i podozrení, ktoré v otázke efektívneho nakladania s verejnými zdrojmi v prostredí VS načrtol Najvyšší kontrolný úrad.
Šéf polície upozornil, že pri policajných zásahoch bolo medzi zaistenými predmetmi niekoľko nehnuteľností, finančné hotovosti vo viacerých bankách v miliónových sumách, obchodné podiely, ale napríklad aj limitovaná edícia škótskej whisky v sume 26 000 eur.
Vyšetrovací spis má osem zväzkov a 2 700 strán, prílohy majú 11 zväzkov. „V prípade polícia vypočula 25 svedkov, analyzovalo sa viac ako 100 účtov, polícia sa takisto obrátila vo viacerých prípadoch na orgány v cudzine,“ dodal Hamran. Samotné uznesenie o vznesení obvinenia má vyše 80 strán.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ondrej Repa vysvetlil, že trestná činnosť sa diala prostredníctvom prostredníkov, špekulatívne vytvorených firiem. Nákupy sa pritom realizovali v utajenom režime.
„Je tu dané podozrenie z nehospodárneho a neefektívneho nakladania s verejnými prostriedkami, ktoré v konečnom dôsledku končia v súkromných rukách,“ priblížil. Časť takto nadobudnutých peňazí sa polícii podarilo zdokumentovať, použitie ďalších prostriedkov sa ďalej preveruje.
Novinár Vladimír Šnídl na sociálnej sieti upozornil na to, že medzi zaistenými vecami je 1 kus fľaše limitovanej edície škótskej whisky za 26-tisíc eur. Okrem toho sa na zozname nachádzajú aj investičné mince, hotovosť, investičné zlato či nehnuteľnosti v Bratislave a Prahe.
Zdroje: Startitup, TASR