VEĽKÁ ANALÝZA: Rusko bude bez Rusov. Krajina sa valí do problémov, stratí polovicu obyvateľov

  • Demografická kríza v Rusku neustáva
  • Práve naopak, krajina sa podľa západných expertov valí do extrémnych problémov
  • Kremeľ má falšovať štatistiky
Demografická kríza – situácia v Moskve, Moskva, fotografia Moskvy a Vladimir Putin
Moskva a ruský prezident Putin TASR/AP, Alexander Zemlianichenko, Aleksey Babushkin
  • Demografická kríza v Rusku neustáva
  • Práve naopak, krajina sa podľa západných expertov valí do extrémnych problémov
  • Kremeľ má falšovať štatistiky

Organizácia spojených národov odhaduje, že počas najbližších 85 rokov klesne populácia Ruskej federácie o 25 až 50 percent. Demografická kríza prehĺbená následkami ruskej invázie na Ukrajinu sa nezlepší. Najnovšia vojna Moskvy prinesie podobné problémy, ako svet zažil po druhej svetovej vojne. Ovplyvní zdravotníctvo, pôrodnosť a očakávanú dĺžku života.

Vyplýva to zo štúdie vypracovanej uznávaným think tankom zameriavajúcim sa na oblasť medzinárodných vzťahov Atlantic Council. Populácia Ruskej federácie bude podľa dostupných projekcií klesať už po celý zvyšok tohto storočia. A etnickí Rusi budú tvoriť len jej menšiu časť.

Zaujímavosťou tiež je, že pri etnických a náboženských skupinách, ktoré prijímajú „tradičné rodinné hodnoty“ uprednostňované šéfom Kremľa Vladimirom Putinom, prevažne nejde o Rusov. Skôr sem patria obyvatelia federácie iných národností.

Ruská populácia sa v súčasnosti uvádza na 146 miliónov ľudí. OSN predpokladá, že k roku 2100 klesne na 74 až 112 miliónov. V najhoršom prípade by teda Rusko stratilo približne polovicu svojich obyvateľov.

Demografický trend taktiež predznamenáva obrovské problémy pre ruskú ekonomiku. Tá sa už teraz potýka s vážnym nedostatkom pracovníkov. Podľa odhadu Ekonomického inštitútu Ruskej akadémie vied mala krajina na konci roku 2023 rekordný nedostatok až 5 miliónov pracovníkov. Kremeľ sa obrátil na pracovnú silu migrantov a dokonca aj väzňov, hlásia experti.

Snaha to zatajiť, manipulácia štatistík a vojna na Ukrajine

„Prečo by vodca, ktorý sám vyhlásil demografiu za jednu z najvážnejších hrozieb pre budúcnosť národa, začal nevyprovokovanú vojnu proti susednej krajine, ktorá bola pred rokom 2014 jeho významným zdrojom pracovnej sily? Na to možno nikdy nebudeme vedieť odpovedať. Môžeme konštatovať, že Putin zmenil hrozivú krízu na kataklizmu,“ píše Atlantic Council.

V skratke, demografická kríza v Rusku nie je skutočne žiadnym tajomstvom ani novinkou, no podľa projekcií ju Putinova politika nedokáže vyriešiť. Analytici totiž v súčasnosti konštatujú, že na ruskej strane dochádza k manipulácii s demografickými dátami. Kremeľ napríklad pridáva ľudí v okupovaných ukrajinských regiónoch k svojej vlastnej populácii. Ďalej vynecháva vojnové obete zo sčítania ľudu a negeneruje udržateľný rast populácie.

A kým sa Moskva snaží zatajovať veci na papieri, v reálnom svete sa to už nedá. Zamestnávatelia jej hlásia vážny nedostatok pracovnej sily v takmer každom odvetví hospodárstva.

Spočiatku o tom hovoril samotný prezident

Putin o demografických problémoch svojej krajiny hovoril sám – už od svojich prvých mesiacov na pozícii hlavy krajiny. Prezidentom Ruska sa pritom prvýkrát stal pred 24 rokmi.

Na kadejaké „národné projekty“ sa v tom čase míňali miliardy až bilióny rubľov, no pokles populácie nezastavil. A zrazu sa rozhodol spustiť vojenskú inváziu na svojho suseda. Podľa Atlantic Council sa tým vtedajšia demografická kríza zmenila na súčasnú a tiež aj budúcu katastrofu.

„Budúcnosť Ruska bude charakterizovaná menším počtom obyvateľov. Vojna ruského prezidenta Vladimira Putina prakticky zaručila, že pre ďalšie generácie bude ruská populácia nielen menšia, ale aj staršia, krehkejšia a menej vzdelaná. Takmer určite to bude etnicky menej ruský a nábožensky rozmanitejší štát.“

„Zatiaľ čo niektorí môžu vnímať rozmanitosť ako silu, mnohí Rusi to takto nevnímajú. Vo svete s návalmi ľudí, ktorí sa snažia uniknúť vojne, prenasledovaniu, chudobe a rastúcemu vplyvu klimatických zmien, sa xenofóbna politická rétorika dobre predáva,“ píše Atlantic Council a otvára tým ďalšiu samostatnú problematickú tému.

Keď sme pri xenofóbnej politike, jeden z najprestížnejších svetových týždenníkov v tomto prípade píše aj o Slovensku. Označuje týmto spôsobom vládu Roberta Fica a konkrétne ministerku Martinu Šimkovičovú. Kritiku zo strany uznávaných britských novinárov z The Times nájdeš v článku na tomto odkaze.

Rusi útočia zbraňami zo Severnej Kórey

Okrem toho, že západní analytici nevidia v prípade Ruska žiadnu ružovú budúcnosť, si samotná Moskva útokom na Ukrajinu podkopala aj medzinárodné vzťahy. Obracia sa na priateľstvá s krajinami ako so Severnou Kóreou. A už nie je žiadnym tajomstvom, že od diktatúry vodcu Kim Čong-una má aj zbrane, ktoré používa vo svojej vojne. A najnovšie aj priamo pri ostreľovaní ukrajinského hlavného mesta.

To potvrdzuje agentúra TASR, ktorá píše o útoku na Kyjev z noci na nedeľu 11. augusta. Rakety, ktoré zasiahli domy v tamojšom v Brovaroch len 12 kilometrov od Kyjeva, boli severokórejskej výroby. Pri útoku zahynuli aspoň dvaja ľudia, z toho jedno dieťa. 

Zdroje: Atlantic Council, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá