Veľká blamáž Kremľa: Z Putinovej „nezničiteľnej“ superzbrane sa smejú aj jeho spojenci, Číňania

  • Číňania v štúdii preskúmali, čo stojí za neúspechom ruskej „hypersonickej strely“ Kinžal
  • Dospeli k záveru, že nejde o pravú hypersonickú strelu
kinžal
Kremlin.ru, TASR/AP, Vyacheslav Prokofyev
  • Číňania v štúdii preskúmali, čo stojí za neúspechom ruskej „hypersonickej strely“ Kinžal
  • Dospeli k záveru, že nejde o pravú hypersonickú strelu

Vojna na Ukrajine vyvrátila mnohé mýty, ktorým experti pred vojnou verili. Okrem toho, že sa ruská armáda v prvých týždňoch dopustila mnohých chýb, ktoré poškodili jej povesť, o nič lepšie sa nepredviedla ani ruská technika.

Najmodernejší tank T-90 sa ukázal ako pomerne zastaraný. Čiernomorskú flotilu likviduje krajina bez vlastného námorníctva a Putinova hypersonická superzbraň Kinžal a ukázala ako ničím výnimočná.  

Práve Kinžal (Ch-47M2) ruský prezident v minulosti označil za jednu z „neporaziteľných“ superzbraní novej generácie. Kremeľ sa vystatoval, že strela si poradí s akoukoľvek protivzdušnou obranou na svete, a že bude jednou so zbraní, ktorá môže zmeniť vedenie vojen tak, ako ich poznáme.

Ako sa ale ukázalo strela nie je ani „hypersonická“ v pravom zmysle slova, a tiež ani neporaziteľná. Zostreliť sa ju opakovane podarilo americkým systémom protivzdušnej obrany Patriot. Prvé jej „zničenie“ bolo zaznamenané ešte v máji minulého roka.

Ukrajinci tiež zaznamenali prípady, keď sa streli dostali k svojmu cieľu, no nevybuchli.

Nová čínska štúdia sa zamerala na príčiny neúspechu týchto rakiet, rovnako ako ostatné armády, i čínska armáda sa učí z konfliktu na Ukrajine, uvádza The Diplomat. Štúdia uvádza, že okrem Patriotov si s ňou zrejme vie poradiť aj elektronický boj, konkrétne rušenie.

Ide skôr o balistickú raketu, tvrdí štúdia  

Čínska štúdia uvádza, že skôr ako o hypersonickú strelu sa jedná o balistickú raketu.

„Raketa je skutočne hyperrýchlostná strela, ak dokáže vykonávať úhybné manévre, aby zamaskovala svoj skutočný cieľ a prekonala protivzdušnú obranu pri rýchlostiach od 5 Mach (1,5 km/s) do Mach 25 (7,4 km/s). Vo fáze, ktorá sa voľne nazýva ‚plavba‘, raketa používa na udržanie rýchlosti nejakú formu palubného motora, ako je napríklad prúdový motor ‚dýchajúci‘ vzduch,“ vysvetľuje Kyiv Post.

V skutočnosti však Kinžal nespĺňa túto definíciu. Ako sme už v minulosti vysvetlili, počas letu síce raketa dosiahne hypersonickú métu pomocou gravitácie, takú rýchlosť však neudrží počas celého útoku. V konečnej fáze letu letí síce rýchlo, ale zďaleka nie hypersonickou rýchlosťou. Raketa taktiež nie je schopná manévrovať.

„Miera, do akej dokáže zmeniť svoju balistickú trajektóriu, sa nedá porovnať s mierou skutočnej hypersonickej strely a vážne jej chýba schopnosť bočného manévrovania,“ uviedli Číňania.

Čínski vedci tvrdia, že je zastaraná 

Číňania tvrdia, že raketa je už pomerne zastaraná zbraň zo Studenej vojny. Jej trajektória je skrátená len na 50 kilometrov, čo v kombinácii so skutočnosťou, že nie je jednoznačne hypersonická, zvyšuje šancu, že bude zachytená protivzdušnou obranou.

Kyjev od začiatku vojny zostrelil asi tretinu všetkých vypálených Kinžalov. V minulosti napríklad preukázal 100-percentnú účinnosť pri ochrane Kyjeva pred týmito strelami. Číňania sa vysmievajú skutočnosti, že „neporaziteľnú“ strelu zlikvidoval systém, ktorý bol vyvinutý v 70. rokoch minulého storočia.

V súčasnosti zrejme Patriotom pomáha aj elektronický boj.

Mig 31
zdroj: SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service

Ukazuje to masívny vzdušný útok na Ukrajinu, ktorý bol spustený 2. januára. Rusi vtedy použili takmer 100 rakiet a dronov, vrátane 10 Kinžalov. Podľa správ z akcie žiadny z Kinžalov nezasiahol svoj ciel.

Pri ďalších útokoch z 8. a 13. januára bolo zostrelených iba 40 percent z vypálených Kinžalov, no hovorca Ukrajinských vzdušných síl v telegrame uviedol, že žiadny z nich nedosiahol zamýšľané ciele.  To naznačuje, že zasiahlo elektronické rušenie, ktoré narušilo navigáciu a zameriavanie rakiet. Čínska štúdia uvádza, že Ukrajinci zrejme vedia elektronickým rušením zasiahnuť spojenie riadiaceho centra s detonátorom, čo zabráni detonácii hlavice.

Neuspokojivá presnosť, hodnotia Číňania 

Čínski odborníci taktiež kritizujú presnosť strely. Tá sa vo veľkej miere spolieha na satelitné navigačné systémy, ktoré neustále poskytujú presné navádzacie súradnice rakete, aby korigovali odchýlku trasy v reálnom čase.

Problémom je, že Rusko používa navigačný systém GLONASS, ktorý je ruskou verziou GPS. Z 133 satelitov vypustených na podporu systému je v súčasnosti funkčných iba 24. To môže pôsobiť nepresnosť pri navádzaní. Problémy s GLONASS-om najlepšie ilustrujú ruskí piloti, ktorí sa odmietajú spoliehať na toto zariadenie, a namiesto toho používajú systémy od Garminu.

„Ruský satelitný navigačný systém GLONASS je stále v stave limba a výrazne nedostatočný počet satelitov na obežnej dráhe ešte viac znížil presnosť navigácie, ktorá na začiatku nebola príliš vysoká,“ uvádza štúdia.

Číňania preto hodnotia „presnosť (Kinžalu) ako neuspokojivú“.

Problémy Kinžalu tým ale nekončia, raketa pôvodne pozostávala zo západných komponentov, ktoré sú vďaka sankciám nedostupné. To výrazne znižuje jej kvalitu.

Čínski vedci konštatujú, že Rusom už množstvo striel neostalo.

„Kinžal je nákladný na výstavbu a nie je dostupný vo veľkých množstvách. Dá sa použiť len na útoky na strategické ciele,“ vysvetľujú.

Ukrajinci a ich spojenci vďaka zneškodneniu striel pomocou rušenia preskúmali túto technológiu, čo ju robí ešte zraniteľnejšou. Navyše, čím viac Kinžalov Ukrajinci zostrelia, tým lepšie bude algoritmus Patriotov pracovať.

Zdroje: The Diplomat, Kyiv Post, Defense Express

Najnovšie videá

Trendové videá