Zamestnanci veľkej firmy na východy prosia vládu o pomoc. Už dva mesiace nedostali výplatu. Spoločnosť obviňuje z finančných ťažkostí bývalého ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského, ktorý zrušil ich zmluvu s Lesmi SR. To malo znížiť dodávku dreva pre ich výroba až o polovicu.
Zamestnanci Bukóza Holding, so sídlom vo Vranove nad Topľou, nemajú v rukách ani výplaty za marec. Odborové združenie sa v súvislosti s touto situáciou obracia s žiadosťou o pomoc na premiéra Roberta Fica a jeho vládu.
Problémy s výplatami majú od februára
Michal Švábik, špecialista marketingu a eurofondov holdingu, uvádza, že v dôsledku obmedzených dodávok dreva bola fabrika nútená obmedziť výrobu na tri týždne medzi decembrom 2023 a májom 2024. To spôsobilo prepad tržieb o viac ako 35 miliónov eur. Priznal, že firma platila za drevo bez problémov až do konca roku 2023 a používala aj bankové záruky pre svojich dodávateľov.
Pavol Halas, predseda Základnej organizácie Odborový zväz Drevo, Lesy, Voda (OZ DLV) pri Bukocel, potvrdil, že 567 zamestnancov holdingu ešte nedostalo mzdu za marec. Problémy s výplatami sa však objavili už vo februári. Zdôraznil, že odborové združenie aktívne spolupracuje s ústredím OZ DLV a poskytuje príslušné poradenstvo. Tiež vyvíjajú nátlak na zamestnávateľa, aby vyplatil zamestnancom ich mzdy.
Finančné ťažkosti holdingu mali byť pôvodne vyriešené prostredníctvom preklenovacieho úveru. Ten ale banka zamietla napriek validácii podnikateľského plánu na roky 2024 – 2029 medzinárodnou konzultačnou spoločnosťou. Firma má záujem o vstup investora, ktorý by mohol pomôcť znovu naštartovať výrobu.
Spoločnosť viní Mičovského
Na obvinenia reagoval aj bývalý minister Ján Mičovský, ktorý tvrdí, že problémy mohli byť spôsobené aj inými okolnosťami. Napríklad prudkým nárastom cien dreva v dôsledku geopolitickej situácie. Mičovský zdôraznil, že zmluvy s Lesmi SR boli vždy uzatvárané transparentne a čestne.
Odborové združenie teraz dúfa, že vláda pomôže zachovať 702 pracovných miest, vrátane tých od dodávateľov a odberateľov v regióne, ktorí sú na tieto pracovné pozície závislí.
Na Slovensku krachuje viac firiem
Ako sme ťa už informovali v tomto článku, minulý mesiac súdy rozhodli o bankrote až 11 firiem. Medzi nimi sa nachádzali aj dve veľké firmy, ktoré na Slovensku zamestnávali značné množstvo ľudí.
Jedným z nich je Lindmaier Slovakia, ktorý vyrába komponenty pre autá. Spoločnosť mala vážne finančné problémy a hoci u nás spustila výrobu už krátko po revolúcii, tento rok definitívne zbankrotovala. Kedysi pre Lindmaier malo pracovať 250 pracovníkov, no dnes tam nájdeš len pätinu.
Druhou firmou, ktorá poputuje do konkurzu je Vekam Security, ktorá mala veľké dlhy na poistnom. O prácu tak prichádza až 50 zamestnancov tejto známej bratislavskej spoločnosti. Medzi klientov Vekam Security patrila aj automobilka Volkswagen či stavebná spoločnosť Strabag.