Veľká pomoc pre státisíce Slovákov: Minister Tomáš predstavil novinku, získať príspevky bude oveľa jednoduchšie

  • Reforma zlúči dôležité posudky do jedného
  • Kompenzačný príspevok sa zachová aj celiatikom a autistom
erik tomáš
TASR/Martin Baumann
  • Reforma zlúči dôležité posudky do jedného
  • Kompenzačný príspevok sa zachová aj celiatikom a autistom

Zdravotne znevýhodnení by mali mať jednoduchší prístup k príspevkom a sociálnym službám. Ministerstvo práce prichádza s reformou, ktorá zlúči doteraz samostatné posudky do jedného dokumentu.

Podľa ministra práce Erika Tomáša na jej vypracovaní pracovali 15 mesiacov. Predložiť na rokovanie vlády ju plánujú už budúci týždeň. Tomáš zároveň uviedol, že na reforme sa zhodli všetci zástupcovia zdravotne znevýhodnených, ktorí boli aj prizvaní k jej príprave.

„Kľúčovou zmenou je to, že pre potreby kompenzačných príspevkov alebo sociálnych služieb už bude vydávaný len jeden posudok, a to jedným úradom, konkrétne úradom práce. Pôjde o takzvaný integrovaný posudok, ktorý sa bude skladať zo zdravotnej a sociálnej časti. Zdravotný aspekt posúdi posudkový lekár a sociálny aspekt posúdi sociálny pracovník,“ uviedol minister Tomáš.

Pokiaľ medzi lekárom a sociálnym pracovníkom nedôjde k zhode na integrovanom posudku, rozhodne konzílium. Výhodou podľa Erika Tomáša je, že ľudia budú posudzovaní komplexne, a budú vedieť na aké všetky príspevky a sociálne služby majú nárok. Dodal, že v súčasnosti niektorí ani nevedia, na aké všetky kompenzačné príspevky majú nárok, a nie sú im priznané.

Úrady príjmu zamestnancov

Keďže celá agenda posudku sa vzťahuje na úrad práce, minister oznámil, že musia posilniť stavy zamestnancov. Úrady práce tak príjmu 100 nových posudkových lekárov a 50 nových sociálnych pracovníkov.

Erik Tomáš zároveň zdôraznil, že kompenzujú ťažké zdravotné postihnutie s tým, že nie je určujúca samotná diagnóza, ale ako sa diagnóza alebo súbor diagnóz prejaví a obmedzí funkčnosť organizmu či už mentálne alebo fyzicky. Dôraz budú klásť aj na sociálnu situáciu, teda na potreby a prostredie, v ktorom posudková osoba žije.

„Nevypadnú žiadne doterajšie diagnózy spôsobujúce ťažké postihnutie a žiadna osoba nepríde o už priznaný kompenzačný príspevok. Samozrejme, pokiaľ taká osoba nepožiada o preposúdenie, alebo v niektorých prípadoch môže byť preposúdenie urobené úradom, ale to sú len výnimočné prípady, kde sa očakáva zlepšenie zdravotného stavu,“ upresnil minister práce s tým, že kompenzačný príspevok sa zachová aj osobám s aspergerovým syndrómom, autistom, ako aj celiatikom.

Mohol by platiť od septembra

Reforma prináša aj zmenu v tom, že úrady práce budú mať na posudok 60 dní. V prípade, že pôjde o ťažší prípad, a nestihnú lehotu, namiesto súčasnej primeranej lehoty sa nahrádza v zákone lehotou ďalších 60 dní. Osoba sa bude môcť odvolať už voči samotnému posudku, ak aj potom voči nepriznaniu kompenzačného príspevku.

Tomáš zdôraznil, že zákon o integrovanej posudkovej činnosti sa musí schváliť do konca roka, aby naplnili míľnik z plánu obnovy. Ak sa schváli, platiť začne od septembra 2025, je to tak dohodnuté s Európskou úniou. Za tých deväť mesiacov od schválenia sa úrady práce budú pripravovať na túto činnosť.

Pripraví sa aj metodika na posudzovanie, ktorou sa sociálni pracovníci môžu riadiť. Minister pripustil, že termín účinnosti sa môže posunúť pre prípravu druhej reformy o financovaní sociálnych služieb, aby obe reformy mohli začať platiť v jeden čas.

Zástupcovia Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím, Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím, Akčných rodín, ako aj Slovenského fóra osôb so zdravotným postihnutím sa zhodli na potrebe tejto reformy a vítajú zmeny, ktoré prináša.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá