Veľká potupa pre Rusov: Zostrelili si vzácny vrtuľník. Nová taktika Kyjeva funguje, priznávajú

  • Rusi zrejme zostrelili svoj vlastný vrtuľník Kamov Ka-29
  • Priznávajú, že ide o výsledok novej ukrajinskej taktiky
  • Takéto incidenty sa opakovali už viackrát
Kamov Ka-29
Kamov Ka-29 Mil.ru
  • Rusi zrejme zostrelili svoj vlastný vrtuľník Kamov Ka-29
  • Priznávajú, že ide o výsledok novej ukrajinskej taktiky
  • Takéto incidenty sa opakovali už viackrát

Ruské vzdušné sily utrpeli významnú stratu, ktorú si navyše mali spôsobiť sami. Protivzdušná obrana ruského agresora zostrelila vlastný vrtuľník Kamov Ka-29 v hodnote 19 miliónov amerických dolárov.

Pri incidente mala zahynúť aj celá posádka pozostávajúca zo štyroch členov.

Stratu vrtuľníka potvrdilo aj viacero takzvaných ruských vojenských blogerov i samotní ruskí vojaci. Práve oni ozrejmili, ako k celému incidentu došlo, a že za ním stojí nová ukrajinská taktika, ktorá, ako vidíme v praxi, je aj účinná.

Kamov Ka-29 mal byť nasadený v oblasti Čierneho mora, konkrétne na Rusmi okupovanom polostrove Krym v oblasti populárneho letoviska Anapa.

Defence Blog pripomína, že jeho nasadenie pravdepodobne súviselo s ukrajinskými dronmi, ktoré mierili na Krym. Ruské letectvo má k ich likvidácii využívať práve tieto stroje, ktorými navyše ochraňuje aj svoje plavidlá pred ukrajinskými útokmi.

Ruskí blogeri tvrdia, že kyjevské sily použili pri útoku naraz klasické lietajúce drony (UAV) a taktiež aj bezpilotné hladinové plavidlá (USV), ktoré, ako už z názvu vypláva, sú drony používajúce sa na hladinách vodných povrchov, akými sú moria či jazerá.   

„Ukrajinci použili novú taktiku. Simultánne útoky s USV a UAV. Na odrazenie útoku lode je potrebné spustiť lietadlá a na boj proti UAV je potrebné zničiť vzdušné ciele. Jedna vec nejde dokopy s druhou,“ uviedli ruské zdroje.

Do prevádzky tak okrem helikoptér boli uvedené aj systémy protivzdušnej obrany. Množstvo signálov zrejme spôsobilo nesprávne fungovanie protivzdušnej obrany, čo pripúšťajú aj samotní Rusi. Tí tvrdia, že išlo o chybu pri poruche identifikačného systému „priateľa alebo nepriateľa“.

Rusi mali zostreliť svoju helikoptéru pomocou systému protivzdušnej obrany Pantsir-S1.

Poukazuje to na nedostatok koordinácie a situačného podvedomia 

Vyrobených pritom bolo len približne 60 kusov týchto helikoptér, ktoré vstúpili do služby ešte v 80. rokoch minulého storočia. Prioritne majú slúžiť na prepravu nákladu i personálu, špeciálne pre výsadku námornej pechoty z lodí. Jeden kus techniky dokáže pojať až 16 ruských výsadkárov. Vytvorený bol teda pre potreby námorníctva a v súčasnosti mal zlietať len z jedinej lietadlovej lode Ruska – Admiral Kuznecov. Problémami sužované plavidlo sa však v súčasnosti neplaví po mori, ale nachádza sa v opravárenských dokoch a jeho osud ostáva neistý.

Okrem transportu sa môže vrtuľník používať aj na palebnú podporu. Na tento účel slúži štvorhlavňový rotačný guľomet 9А622 kalibru 7,62 mm a kanón 2А42 kalibru 30 mm. Okrem toho má vrtuľník aj neriadené strely a navádzané protitankové strely 9К113 Šturm-V.

Takzvaná priateľská streľba, teda streľba do vlastných radov, nie je na Ukrajine ojedinelá. Už v minulosti sme informovali o incidente, keď Rusi strieľali po vlastnom lietadle Suchoj Su-25. Nadávajúci pilot len o vlások unikol zostreleniu.

Kamov Ka-29
zdroj: Mil.ru

Menšie šťastie mal Suchoj Su-27, ktorý bol tiež na Kryme zostrelený paľbou z vlastných rad.

„Existuje reálna možnosť, že skôr ako technický problém, zvýšený tlak a napätie medzi ruskými operátormi protivzdušnej obrany vyvolané strachom z ďalšej ukrajinskej akcie vedie k tomu, že neúmyselne útočia na vlastných pilotov a lietadlá,“ zhodnotilo vtedy britské ministerstvo obrany vo svojich denných správach o konflikte na Ukrajine.

„Táto udalosť a ďalšie, ak sa potvrdia, pravdepodobne poukazujú na nedostatok situačného povedomia a koordinácie medzi zložkami ruských ozbrojených síl, pričom ďalej demonštrujú druhoradý vplyv ukrajinských akcií,“ dodali Briti.

Priateľská paľba ale nie je problémom len ruskej armády. V minulosti sa nevyhla ani operáciám NATO v Iraku či Afganistane.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Defence Blog, British MoD/X

Najnovšie videá

Trendové videá