Veľká prírodná záhada: Neviditeľná hranica, za ktorú sa žiadne zviera neodváži. Neprekračujú ju ani ryby v mori
- Wallaceova línia je záhadou prírody
- Netrúfne si ju prekročiť žiadne zviera
- Wallaceova línia je záhadou prírody
- Netrúfne si ju prekročiť žiadne zviera
Vedel si, že na svete existuje záhadná hranica, ktorú zvieratá neprekročia? Uprostred Malajského súostrovia sa tiahne neviditeľná hranica, ktorá oddeľuje faunu Ázie a Austrálie. Táto biogeografická línia, pomenovaná po britskom prírodovedcovi Alfredovi Russelovi Wallaceovi, fascinuje vedcov od jej objavenia.
Neviditeľná hranica totiž predstavuje náhly zlom v rozšírení mnohých druhov živočíchov. Ľudia, ktorí územím prechádzajú môžu na vlastné oči vidieť, ako sa okolo nich príroda zmení.
Zvieratá, ktoré žijú na jednej strane tejto línie už po jej prekročení nestretneš. Namiesto toho ťa privíta nová fauna a úplne iné druhy zvierat.
Rozdeľuje dve rôzne fauny
Wallace, počas svojich výprav po Malajskom súostroví v polovici 19. storočia, zistil, že existujú rozdiely v druhovom zložení na jednotlivých ostrovoch. Jeho pozorovania viedli k tomu, že unikátnu hranicu vedci skúmajú dodnes.
Veľké rozdiely môžeš vidieť napríklad medzi ostrovmi Bali a Lombok. Tie delí iba 35 kilometrov, no fauna na oboch stranách tejto línie je diametrálne odlišná. Na západ od hranice nájdeš druhy charakteristické pre Áziu, kým na východ od nej sa stretneš s mixom ázijských a austrálskych druhov.
Rozdiel je najvýraznejší u vtákov. Napríklad drongo, bežný v Ázii, sa vyskytuje západne od Wallaceovej línie, zatiaľ čo austrálsky medojed obýva východnú stranu. Na západnej strane línie sa vyskytujú zvieratá ako tigre, slony a nosorožce, typické pre ázijskú faunu. Naopak, východne od hranice nájdeme vačkovce, kakadu a iné druhy charakteristické pre Austráliu.
Len veľmi málo druhov prirodzene obýva obe strany tejto línie. Môžu za to hlboké morské priekopy, ktoré tvoria prirodzenú bariéru pre migráciu zvierat.
View this post on Instagram
Vedci našli odpoveď
Vedci už vedia, že za tieto rozdiely vo faune môžu morské priekopy a prúdy, ktoré sa neodvážia prekročiť ani ryby. Nová štúdia však konečne odhalila, kedy a prečo tieto prírodné prekážky vznikli.
Nedávny výskum ukázal, že kľúčovú úlohu zohrala dramatická kolízia kontinentov v dávnej minulosti. Tento náraz viedol k oddeleniu Austrálie od Antarktídy pred miliónmi rokov. Výsledkom boli extrémne klimatické zmeny, ktoré významne ovplyvnili svetové oceány a spôsobili celkové ochladenie zemskej klímy.
Tieto klimatické zmeny mali rozdielny dopad na obe strany Wallaceovej línie. Vo výsledku sa tak vytvorili dva odlišné svety, hoci sú od seba vzdialené len niekoľko desiatok kilometrov. Ak by si si tento fenomén rád pozrel na vlastné oči, stačí vycestovať na spomínané Bali a Lombok.
Ak ťa však tieto dve destinácie nelákajú, jedinečné zvieracie druhy môžeš vidieť aj v národnom parku Komodu, domove známeho varana komodského. Ďalšou možnosťou je Sulawesi, kde žijú tie najzaujímavejšie zvieratká na svete. Jedným z nich je napríklad trpasličí byvol.
Zdroje: Instagram/Seasia.news, Pravda, Interesting Engineering, Medium