Veľká rana pre Irán: Izrael eliminoval kľúčovú osobnosť. Otriaslo to všetkými štruktúrami, tvrdí expert
- Irán prišiel o významnú osobnosť
- Jeho smrť zasiahne Revolučné gardy i spojencov
- Irán prišiel o významnú osobnosť
- Jeho smrť zasiahne Revolučné gardy i spojencov
V utorok sa v Iráne konal pohreb zástupcu operačného veliteľa iránskych Revolučných gárd Abbása Nilforúšána. Ten patril ku kľúčovým osobnostiam tejto organizácie. Podľa analytika Beniho Sabtiho, ktorý pôsobí v izraelskom think tanku Inštitút pre štúdium národnej bezpečnosti (INSS), je zabitie Nilforúšána oveľa dôležitejšie, než si väčšina ľudí uvedomuje.
„Tento muž bol šéfom operačnej divízie Revolučných gárd a pod jeho rukami prešlo veľa úloh a veľa zásob a rozpočtov. Ten človek bol zodpovedný hlavne za všetko, čo sa nás týka (Izraelu), za schvaľovanie rozpočtov a vojenských presunov do Sýrie a Libanonu a naozaj za udržiavanie všetkých aktivít Hi*balláhu a iných teroristických organizácií, ktoré operujú najmä cez Sýriu,“ uviedol Sabti pre izraelské médium Maariv.
Vysokopostavený člen iránskych Revolučných gárd bol zabitý ešte v septembri pri izraelskom bombardovaní v Bejrúte. Spoločne s ním sa židovskému štátu podarilo eliminovať aj ďalšie veľké meno islamského terorizmu – šéfa Hi*balláhu Hasana Nasralláha.
Práve Nilforúšán mal byť zodpovedný za podporu libanonskej teroristickej organizácie. Mal militantom radiť vo vojenských i diplomatických záležitostiach. Je všeobecne známe, že Hi*balláh je spojencom Iránu a je Teheránom podporovaný finančne i materiálne.
„V posledných rokoch vo svojej úlohe šéfa operácií prispieval k protiizraelským aktivitám Hi*balláhu, pretože ich schvaľoval. V podstate mal prsty vo všetkom, čo sa dialo aj v Revolučných gardách,“ vysvetlil expert.
Irán a jeho spojenci stratu Nilforúšána pocítia
Podľa neho je strata vysokopostaveného člena Revolučných gárd pre Irán veľmi bolestivá, lebo patril k veteránom, ktorí dokázali s troma telefonátmi vykonať operáciu, na ktorú by iní potrebovali tridsať telefonátov, a ani vtedy by nebola istá ich úspešnosť.
„Význam atentátu je veľmi tvrdou ranou tak pre Revolučné gardy, ako aj pre celú iránsku os ich zástupcov. Vysoké postavenie, skúsenosti, otváranie dverí, vynaliezavosť a rýchle súhlasy z vysokých pozícií. Toto všetko im bude chýbať,“ uviedol Sabti.
Analytik si myslí, že bude trvať nejaký čas, kým Iránci nájdu niekoho rovnako schopného, kto dokáže nahradiť zabitého zástupcu. Expert je presvedčený, že Izraelu sa podaril husársky kúsok a prvýkrát sa mu podarilo zasiahnuť všetky zložky iránskych Revolučných gárd, čím im spôsobil tvrdú ranu.
Nilforúšán bol médiám pomerne neznámy, no pre izraelské zložky nebol žiadnym nováčikom.
„Bol jedným z extrémistov. Mal 14 rokov, keď sa v Iráne odohrala revolúcia, a v tom veku sa prihlásil do iránsko-irackej vojny. Pochádzal z extrémneho miesta a veľmi extrémneho mesta. Pozadie v Iráne je veľmi dôležité, keď vyrastáte v extrémnom prostredí, tak pokračujete vo svojej ceste,“ vysvetlil expert.
Na pohrebe sa objavil veliteľ jednotiek Kuds
Na pohrebe Nilforúšána sa zúčastnil aj veliteľ iránskych špeciálnych jednotiek Kuds Ismáíl Ghaní. Práve o ňom sa špekulovalo, že taktiež mohol zomrieť v dôsledku izraelských náletov. Ako sa však ukázalo na pohrebe, Ghaní je nažive.
Pohrebný sprievod sa začal v utorok ráno v centre Teheránu. Ghaní mal na sebe zelenú vojenskú uniformu Revolučných gárd. Podľa AFP sa obradu zúčastnili tisíce ľudí, z ktorých mnohí niesli vlajky Hi*balláhu, Iránu a Palestíny a skandovali heslá proti Izraelu.
Informácie o Ghaního zmiznutí sa objavili po izraelskom útoku v Bejrúte začiatkom októbra. Iránske zdroje pre agentúru Reuters uviedli, že sa nachádzal na juhu Bejrútu počas útoku zameraného na vysokého predstaviteľa Hi*balláhu Hášima Safí ad-Dína. Po incidente sa údajne s Ghaním nepodarilo nadviazať kontakt.
Jednotky Kuds majú na starosti zahraničné operácie iránskych Revolučných gárd a udržiavajú vzťahy s militantnými skupinami na Blízkom východe, ktoré sú podporované Teheránom
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Maariv, TASR