Veľká revolta zamestnancov Slovnaftu: Desiatky z nich sa vyhrážajú výpoveďami
- Zamestnanci rafinérie Slovnaft sú nespokojní so zmluvou medzi odbormi a firmou
- Mnohí hrozia výpoveďou
- Spoločnosť hovorí o rebélii
- Zamestnanci rafinérie Slovnaft sú nespokojní so zmluvou medzi odbormi a firmou
- Mnohí hrozia výpoveďou
- Spoločnosť hovorí o rebélii
V bratislavskej rafinérii Slovnaft narastá nespokojnosť medzi zamestnancami v dôsledku zdĺhavých vyjednávaní o kolektívnej zmluve medzi firmou a odbormi. Hlavným predmetom rokovaní, ktoré trvajú už od marca, je požiadavka na zvýšenie platov. Informuje o tom denník SME.
Aj po deviatich kolách rokovaní sa stále nepodarilo dosiahnuť dohodu, pričom ďalšie stretnutie je naplánované na budúci týždeň.
Podľa informácií, ktoré denník získal z prostredia Slovnaftu, sa nespokojní zamestnanci rozhodli podpísať formulár, ktorým vyjadrujú svoju ochotu podať hromadné výpovede, ak nedôjde k riešeniu situácie.
„Na základe nespokojnosti so situáciou zamestnanci začínajú podpisovať formulár, ktorým sa zisťuje ich ochota podať hromadné výpovede, ak sa situácia nevyrieši,“ uviedol jeden z pracovníkov pod podmienkou anonymity.
Doplnil, že predbežný súhlas s výpoveďou už vyjadrilo približne osemdesiat ľudí, pričom k nim pribúdajú aj zamestnanci z iných oddelení, ako sú údržbári.
Malá revolta
Predseda odborov v Slovnafte, Tibor Kaczor, však tento krok označil za „individuálnu revoltu skupiny ľudí“ a zdôraznil, že odbory s týmto postupom nesúhlasia. Podľa neho ide o formu nátlaku, ktorá neprispieva k sociálnemu zmieru.
Jeden zo zamestnancov Slovnaftu potvrdil, že cieľom nezáväznej petície za hromadné výpovede je vytvoriť tlak nielen na vedenie Slovnaftu, ale aj na odbory, s ktorými nie sú spokojní. Týmto krokom chcú zamestnanci ukázať, že ich trpezlivosť má svoje hranice a že sú pripravení konať, ak sa situácia nezlepší.
Napriek všetkému má zisky
Na iných frontoch sa však spoločnosti zdanlivo darí. Skupina MOL, ktorá zahŕňa aj slovenskú rafinériu Slovnaft, zaznamenala v prvom štvrťroku 2024 zisk pred zdanením vo výške 382 miliónov USD.
Tento výsledok predstavuje pokles o 18 % v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom a o 29 % v medziročnom porovnaní. Informácie poskytla TASR spoločnosť Slovnaft, ktorá je súčasťou skupiny MOL.
Výsledky boli negatívne ovplyvnené rôznymi vládnymi opatreniami, ktoré zahrňovali dodatočné zdanenie príjmov. Pre rok 2024 bolo toto zdanenie účtované už v prvom štvrťroku, čo malo finančný dopad vo výške 110 miliónov USD. Daň z ropy Brent-Ural a daň z oxidu uhličitého (CO2) mali na hospodárenie dosah 27 miliónov USD každá.
„Aj keď sme sa museli vyrovnať s výzvami externého prostredia, dokázali sme dosiahnuť dobré výsledky. Naša stabilita je kľúčom k posilneniu bezpečnosti dodávok v strednej a východnej Európe a realizácii strategických investícií, ako je napríklad komplex Polyol v hodnote 1,3 miliardy eur, ktorý čoskoro spustíme,“ uviedol Zsolt Hernádi, predseda predstavenstva MOL.
Skupina MOL je medzinárodná integrovaná spoločnosť pôsobiaca v ropnom, plynárenskom, petrochemickom a maloobchodnom sektore. Jej sídlo je v Budapešti a operuje vo viac ako 30 krajinách.
Skupina MOL prevádzkuje tri rafinérie a dva petrochemické závody, ktoré sa nachádzajú v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku. Okrem toho vlastní sieť takmer 2 400 čerpacích staníc v 10 krajinách strednej a juhovýchodnej Európy.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: SME, TASR